Apicultura la distanta - Dan Margarit (Canada)

Creat de pharaonu75, Iulie 11, 2012, 09:02:13 PM

« precedentul - următorul »

NiKoN

Dan Margarit este un roman care a reusit prin MUNCA, TENACITATE, PERSEVERENTA,MODESTIE. Aceste calitati te ajuta sa reusesti oriunde in lume. Pentru mine este cel mai profesionist apicultor roman care posteaza pe youtube, atat in lucrul cu albina cat si in privinta continutului, foarte bine structurat si filmat la cea mai buna calitate. Acestui om ii datoram multumiri pentru timpul acordat, avand in vedere statutul lui de om angajat, cu putin timp liber, din care a rupt cu generozitate. 
In alta ordine de idei, se faceam misto pe acest forum de un profesor care nu se stie cu asezatul roilor in cutie. Mai nimic nu se vorbeste despre altul care viseaza ferme apicole, dar care nu isi da seama cand un nucleu nu a primit matca. Albinele ii semnalizau din aripi, confectionau si pancarte, dar el nu si nu... ca doar are liceu apicol. In acel moment ma gandeam ce ar fi daca angajatul sau ar vorbi si el s-ar multumi cu filmatul, desi si acolo sunt mari probleme de rezolutie.
PS Prefer sa aud si sa vad ce face un angajat, decat sa privesc cum altul, patron cu o foarte buna parere despre sine, descarca injurii la adresa celor care il eclipseaza.

Un prieten adevarat nu poate fi cumparat, dar poate fi vandut!

mosunick

Fratilor,
demersul lui Dan Margarit e clar si suna cam asa (nu e verbatim): "Eu va arat ce fac aici. Daca vreti, si credeti ca puteti aplica ceva din asta, aplicati, daca nu, nu. Nu spun sa faceti ca mine".
De unde discutiile astea sterile pe marginea a CEEA CE UN ROMAN FACE si arata si altora CUM? Nu ia piata nimanui si nici stiinta nimanui. Evident ca nu spune tot despre ce stie. A si spus de ce. Pentru asta nu trebuie sa ne transformam in armata rosie cand are chef de a bea vin romanesc (metoda proprie de a da cep cu mitraliera)...
Sananate senectutii si putere de a accepta ca si ce stiu altii e stiinta si ca NIMENI nu s-a nascut invatat! Doamne ajuta!
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

marian sima

Bre ,am inteles ne arata ,bun eu vreau sa pun in aplicare ce ne arata dansul.

Cutii i-mi fac cu manita mea exact dupa datele dansului,tot materialul aferent ,inclusiv in aceasta iarna voi avea matrita de faguri de plastic.
O parte din baza biologica o am (ma refer la familii),i-mi mai trebuie cealalta baza (matci).
Pentru a realiza in Romania un stup de acele dimensiuni i-mi trebuie neaparat acele matci ,ca sa fac rost de ele trebuie sa spuna de unde sa le achizitionez.

Am spus ,fac cutii si tot ce tine de aceasta tehnica,am baza melifera ,nu am acele matci.

Daca un punct lipseste din astea trei atunci vorbim si explicam in van.

Nemti de la institut care produc matci Buckfast sant niste amatori ,nu am vazut zgarie nori la ei.

Unde se gasesc asemenea matci?Ajutati-ma ca sa pun cu adevarat in practica cea ce se arata.





SERBAN VASILICA

Domnule Marian, te urmaresc de mult si imi place cum gindesti. Dar trebuie sa citesti printre rinduri in filmele lui DM. Cindva ai scris ca trebuie ajutati cu catul. Aici cred ca ai fost aproape. Anul asta am lasat o familie de capul ei, doar i-am pus 3 caturide 1/2 peste un corp 1/1 cu 11 rame fiecare. Nu l-am ajutat cu nimic, nu i-am facut nimic. Eu am serviciu si nu plec cu ei nicaeri. La culesul de rapita, a incarcat 2 caturi, si am extras 20 kg. miere. In cuib nu am intrar deloc. La floarea soarelui, a incarcat toate 3 corpuri din cat capacite 100/100, si in cuib miere sa treca iarna, si am extras 38 kg. miere numai din caturi. In total 58 kg. miere. Acum este pe 9 rame cu albina.Nu am pretentia ca e mult, poate altii au productii mai bune, dar la cit am umblat la el eu sunt multumit. Am facut 40 de stupi cu 2 corpuri 3/4 ca la DM. si pentru cat, corpuri 1/2. Cind se apuca de faguri Apisrom cumpar si 150 kg de faguri, ramele le-am luat de la Acadore. Va fi greu anul care vine ca trebuie sa schimb din fagurii 1/1 in 3/4. Sunt constient ca nu pot obtine productii de 200 kg., dar este de datoria mea sa incerc macar sa ma comving daca merge sau nu.

jenica67

   Mariane intreaba-l pe Adi Hodis, ca el raspunde pe celalalt forum si uite ca lucra cu stupi la fel ca DM, dar in SUA si vad ca produce si matci acolo :
http://forum.stuparitul.com/download/file.php?id=22610&mode=view
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

cristi_vidican

Marian,
crede-mă, e același film. Lipsesc vreo 2 minute la început.
Uite, ți-l trimit pe e-mail. O sa primești un link de unde îl descarci.

marian sima

Prietene Jenica ,stupi ca cei  din poza prezentata de tine ii umple cu populatie si matcile mele,acea marime de stup o gasesti in Europa ,in Australia,la Rusi si peste tot.

Sant deacord cu acel stup,problema este cand are inca atitea caturi.

Daca am sa aplic aceasi schema apicola ca Dan i-mi trebuie aceleasi matci.

Eu ma bucur ca m-a lamurit in chestiunea cu nr de stupi pe vatra ,dupa bunavointa cunoscuta a dansului sant sigur ca are sa ma indrume de unde sa fac rost si de matci.

Vasilica esti pe calea buna citeste printre randuri si pune in practica.

Cristi nu mai are rost ,am observat modificarile care sau facut pe ambele forumuri,nu mai intreb de ce ,nu vreau sa vad un filmulet ciopartit,eu am lasat balta subiectul cu 40 de stupi pe vatra,lasati-l si voi asa.

mosunick

Despre matci l-am intrebat si eu pe email acum vreun an pe DM dar mi-a spus ca nu sie de unde pot cumpara in zona.
Poate o sa ai mai multa bafta. :bzz:
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

stefan1

Citat din: dragos2006 din Octombrie 22, 2013, 08:47:33 AM
  ...
PS. Eu nu am nimic cu DM , eu am cu romanii care se ploconesc in fata lui. Cei care se mira ca aia  in targ cand vad niste rame cu albina pe aiurea. Mi se rupe mie de ce este in Canada , eu vreau sa vad PLUSVALOARE in Romania !

  Dragos, de ce vrem neaparat sa minimalizam realizarile omului? Te miri ca este apreciat? Sa faca si alti stupari de la noi productiile lui si vor fi si mai apreciati. Dar nu este vorba numai de productie. Eu ii admir modul de a fi, modestia, modul cum vede albina si problemele ei, capacitatea de a sesiza lucrurile importante in toate subiectele apicole discutate si disponibilitatea de a impartasi si altora din experienta lui.
  Sa faci plusvaloare nu trebuie neaparat sa fii stupar si tu se pare ca ti-ai dat seama de asta.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Bătrânul

Citat din: stefan1 din Octombrie 23, 2013, 03:41:55 AM
Citat din: dragos2006 din Octombrie 22, 2013, 08:47:33 AM
  ...
PS. Eu nu am nimic cu DM , eu am cu romanii care se ploconesc in fata lui. Cei care se mira ca aia  in targ cand vad niste rame cu albina pe aiurea. Mi se rupe mie de ce este in Canada , eu vreau sa vad PLUSVALOARE in Romania !

  Dragos, de ce vrem neaparat sa minimalizam realizarile omului? Te miri ca este apreciat? Sa faca si alti stupari de la noi productiile lui si vor fi si mai apreciati. Dar nu este vorba numai de productie. Eu ii admir modul de a fi, modestia, modul cum vede albina si problemele ei, capacitatea de a sesiza lucrurile importante in toate subiectele apicole discutate si disponibilitatea de a impartasi si altora din experienta lui.
  Sa faci plusvaloare nu trebuie neaparat sa fii stupar si tu se pare ca ti-ai dat seama de asta.
=D> =D> =D> =D> =D> =D>

marian sima

Citat din: mosunick din Octombrie 23, 2013, 12:39:36 AM
Despre matci l-am intrebat si eu pe email acum vreun an pe DM dar mi-a spus ca nu sie de unde pot cumpara in zona.
Poate o sa ai mai multa bafta. :bzz:

Dar banuiesc ca stia de unde le-a luat dansul. :rotfl:

Stefan nu minimalizeaza nimeni asa zisele realizari ,doar ca omul a preluat din realizarile apiculturi de acolo ,ca sa fie realizarile lui trebuia ca el sa implementeze acel stil de apicultura,eu unul banuiesc ca la gasit acolo.
Va explicat santeti multmiti acum puneti in practica ,daca nu reusiti este din doua motive.

1 Sateti incompetenti sa puneti in practica cea ce omul sa obosit sa va explice.
2Printre imagini si explicatii sant si parti tinute ascunse,ca sa nu zic alt cuvant si oricat de dibaci a-ti fi tot nu ajungeti la rezultate deoarece nu aveti tot pazalul .Atunci ce rost are acest sir de filmulete ?

Ca unii sa exclame oooau?Ca altii sa cada-n idolatrie. :qp:

La filmuletele sterse pe ambele forumuri sa sters acea prima imagine de dinainte sa dai play,acum este doar numele filmuletului si o imagine alba.

De ce sau facut modificari dupa ce eu am adus aminte de acel filmulet?

Cine are valoare nu umbla cu fofarlica,uite aici dar de fapt nu este.

Va puneam mai multe intrebari dar am vazut ca nu prea stiti sa raspundeti la ele.

Acum barem nici atat ,santeti atenti sa nu va cada statuia. :rotfl: =)) =)) =)) =))


romikele

Mariane, no offence, dar daca ai fi consumat mai mult morcov din cel pe care-l produci, ai fi observat ca acele filme nu au fost sterse de noi, ci de cel care le-a postat initial pe youtube, din motive care s-au discutat deja pe forum.
Noi postam aici doar un link spre film, dar daca filmul nu mai e, nu e vina noastra!  :thanks:

marian sima

#387
Nea Romikele nu am carenta de beta caroten ba dimpotriva,eu ma ghidam dupa memoria fotografica recunosteam filmul instantaneu de pe prima imagine ,era deajuns sa rulez repede pagina si recunosteam filmul,nu mai era nevoie sa opresc in dreptul filmului sa citesc.

Aceste imagini de prim plan au fost sterse ieri atat de pe apiardeal cat si de pe stuparitul.
Cand am cautat eu prima data filmuletul 26 imaginea era la locul ei,dupa ce am mai discutat de el imaginea a disparut ,pe urma apar filme cu minute lipsa.

De ce aceasta taraganeala?

romikele

Tu nu intelegi ca la filmele de pe youtube noi nu avem acces?
Singurul care le poate edita este cel care are acces la contul respectiv, iar motivele editarilor il privesc direct si personal.
La cate injurii si jigniri are de suportat gratis doar pentru ca a incercat sa ne prezinte ceva ce aici nu avem ocazia sa vedem, eu unul stergeam tot.

PACO

"Minciunile
Pentru a incuraja intoarcerea catre pamant ori pentru a-i induce in eroare pe cei ce s-au
intors, asociatiile apicole ori inamicii propriei natii, publica sistematic anumite lucruri in
reviste.
Probabil de catre acei stupari cu slabe rezultate, dornici sa elimine concurenta. In asa fel
sunt unii care afirma ca recolta unui stup e de numai 10Kg de miere maxim, si asta uneori.
La cealalta extrema, un profesor afirma ca 100Kg de miere trebuie neaparat obtinute si asta
doar daca se aplica cele mai moderne metode.
Un doctor american spune ca media pe stup poate fi 190Kg de miere, si ca aceasta ar fi
maximul. Bineinteles daca stupii primesc 200Kg de zahar fiecare."

  Daca ghiciti din ce carte e citatul sunteti tari. Daca citim literatura apicola de la inceputul secolului de peste ocean veti vedea ca nu este nici o diferenta fata de ce practica DM.