Apicultura la distanta - Dan Margarit (Canada)

Creat de pharaonu75, Iulie 11, 2012, 09:02:13 PM

« precedentul - următorul »

SERBAN VASILICA

#345
Si eu mi-as dori sa le vad pe toate. Totusi daca te ajuta cu ceva:
asezarea stupilor pe vatra dan margarit

marian sima

Multumesc pentru filmulet ,este bun si acesta,totusi doream sa revad filmuletul 26 SETARE LOCATIE NOUA.

SERBAN VASILICA


marian sima

#348
Multumesc ,totusi filmuletul 26 este elocvent pentru mine.

Faraoane ,umbla in piramida printre artefactele tale si scoate filmul 26,ai o  :coffee:de la mine daca-l pui aici.


Dragoseeee vezi ma ca pe alt forum esti citat ca spunand neadevaruri. =)) =)) =))

 
Referitor la matci omul are dreptate ,un pret este la calul de herghelie si alt pret este la calul din targ,mie i-mi plac cai de mic am crescut intre cai totusi daca vine cineva si-mi spune ca, cai de la cutare herghelie alearga cu 200 de km la ora nu-i cred.

Asa sant eu mai Toma necredinciosu,trebuie sa vad ,sa pun mana si dupa ce am vazut mai ma intorc o data sa vad si sa pun mana ca sa fiu sigur ca nu mi sa parut.

Sa inteleg ca herghelii asa speciale nu sant decat in Canada si America ,ca albina ruseasca nici la ea acasa nu se dezvolta atat cat despre Buckfast si abatele a-r ramane uimit.

La mama Buckfastului nu gasesti stupi cu atatea caturi si asemenea populatie.

Dl Dan ori nu ne mai citati ,ori ne citati si va implicati intr-un dialog.


D006

Citat din: marian sima din Octombrie 21, 2013, 02:34:36 PM
Dragoseeee vezi ma ca pe alt forum esti citat ca spunand neadevaruri. =)) =)) =))


  Eu ma refeream la legea bunului simt care nu trebuie promulgata de parlament  si publicata pentru curiosi in MO.  Pentru multi e adevarat ca asemene a lege nu exista.

cristi_vidican

Mariane,
Să-ți dau un alt exemplu. Din câte știu, te ocupi și de legumicultură. Dacă greșesc, corectează-mă.
Sunt sigur că nu cumperi sămânță la plic din piață, din acelea plicuri viu colorate care se vând peste tot.
Orice legumicultor care se respectă cumpără sămânță care costă foarte mult. Și ei știu de ce.
E doar un exemplu.
Dan Mărgărit începe să ofere informație tot mai puțină.
El pățește ceea ce au pățit și alții care au oferit generos informații. au fost întorși pe toate părțile pe forumuri și nu numai, iar la un moment dat se întreabă: la ce folos?
Te invit să faci și tu câteva filme, să vedem cum e la tine.

D006

Citat din: cristi_vidican din Octombrie 21, 2013, 03:37:58 PM
El pățește ceea ce au pățit și alții care au oferit generos informații. au fost întorși pe toate părțile pe forumuri și nu numai, iar la un moment dat se întreabă: la ce folos?

:yahoo_cry: :yahoo_cry: :yahoo_cry:  Incep sa-i plang de mila , saracul de el ! Eu  nu il judec in nici un fel dar daca avea sange in instalatie cobora aici in "arena leilor" si purta un dialog barbatesc.

PS. care au oferit generos informatii ? si apoi au picat pe ganduri...

cristi_vidican

Dragoș,
de Liviu Costea ai auzit? Dacă nu, înseamnă că ai venit târziu pe internet.

La ce folos să vină DM pe forumuri, să se tăvălească cu noi prin mocirlă?

Vis-a-vis de legea bunului simț, a celor 40 de stupi, în loc să spui că ai vorbit despre ce nu ai știut (tu, care de regulă ai informații sigure(eu chiar te-am crezut cu cei 40 de stupi)), ai picat tot în picioare, ca de obicei.

D006

  Cristi inainte sa-i ceri lui marian Sima sa vina cu filme mai bine ai cere intai acest lucru la moderatorii de pe celalalt forum .
  Liviu Costea ? mare apicultor !  am citit pana acum doua carti scrise de el...

marian sima

#354
Cristi uite ceva ,asa pentru ca faci o paralela.

   
Vesta F1

Vesta F1 este un hibrid de morcov, tip nantes, extra-timpuriu, 45-60 zile de la rasarire, de la Clause Vegetable Seeds, cu radacini de forma cilindrica, lunga, foarte uniforme, de culoare portocaliu stralucitor si foarte gustoase. Dimensiunile radacinilor, la maturitatea deplina, 80 zile, sunt: 30-45 mm diametru si 20 cm lungime, cu o greutate medie de 90-100 grame. Flexibil la alegerea perioadei de semanat, respectiv de recoltat. Se recomanda pentru culturile de primavara-toamna, atat pentru consum in stare proaspata in vrac, cat si in legaturi.

Morcov Vesta F1 - pachet 100.000 seminte Elitop
285,00 Lei (TVA inclus)

Astea sant semintele la care tu faci referire ,vine c-am 2200-2400 lei kg de astfel de seminte.

Treaba sta in felul urmator,obtin morcov de aceasta dimensiune si cu semintele mele ,toata treaba sta in mici chichite,culoare,timpurietate,rezistenta la boli .

Asa ca un apicultor poate produce matci bune,un institut poate produce matci superbune,dar nu ai sa gasesti niciodata o marja imens de mare intre produsul de baza genetic si hibrid.

Eu cultiv din samanta mea morcovi si de 28-30 de cm(morcovi berlicum nu timpurii ca acest hibrid) inseamna ca Olandezi trebuia sa produca  o samanta care sa produca un morcov de 90 cm.

Referitor la cea ce spui''ca ofera informatie mai putina"e chiar bine sa dea informatie mai putina dar autentica ,sa pot sa probez sursa informatiei ,uite nene astia au matci de 1000 de dolari.

Crezi ca fugim sa luam matci de acolo?Eu i-ti spun ca nu ,atunci de ce mai faci o afirmatie daca vrei ca sa ramana secret?

Acum pe bune astept o confruntare intre discipoli  celor doua mari scoli de apicultura Scoala PROFESOR URSU cu SCOALA CANADIANA .

Unii o sa vina cu castiguri pe stup de 1000 de euro altii vin cu stupi zgarie nori si cu familii mastodont. =)) =)) =))

PricopArthur

Miere multă şi inimă curată!

D006


stefan1

Citat din: cristi_vidican din Octombrie 21, 2013, 05:06:36 PM
Dragoș,
de Liviu Costea ai auzit? Dacă nu, înseamnă că ai venit târziu pe internet.

La ce folos să vină DM pe forumuri, să se tăvălească cu noi prin mocirlă?

Vis-a-vis de legea bunului simț, a celor 40 de stupi, în loc să spui că ai vorbit despre ce nu ai știut (tu, care de regulă ai informații sigure(eu chiar te-am crezut cu cei 40 de stupi)), ai picat tot în picioare, ca de obicei.

  Sunt perfect de acord cu Cristi.
  Am fost placut impresionat sa vad ca Dan a citit totusi aberatiile pe care uneori le scriem noi pe forum si cateva lucruri a tinut sa le puna la punct. Cum ar fi cu cei 40 de stupi pe vatra sau cu matcile scumpe.
Eu imi eram exprimat indoiala ca exista o lege care limiteaza numarul de stupi pe vatra, tinand cont ca si in Occident sunt doar recomandari, nu reglementari in acest sens.
Citat din: stefan1 din Septembrie 21, 2013, 12:53:42 AM
  Nu stiu de unde ai cunostinta despre asemenea reglementari in Canada. Eu ma indoiesc ca este asa, dar nu ma pronunt ca nu stiu.
  La mine nucleele nu ajung la o dezvoltare sa permita ajutarea familiilor de productie. Eventual familii ajutatoare, dar DM nu am cunostinta sa fi vorbit de asa ceva.
  Spui ca 'turnuletele' nu sunt date de o rasa ci un mod de apicultura. Partial sunt de acord. Acest sistem se preteaza la stuparit stationar si la o baza melifera abundenta. Totusi in lipsa unor regine performante, degeaba turnuletele. Jonny_it a incercat asa ceva la noi, cu adaus de albine si am impresia ca tot nu a prea reusit.
  Nu doar Dan are asemenea stupi. Sunt multe poze pe net chiar cu turnuri mai mari. Depinde de cate ori pe an faci recoltarea. Uite chiar aici, primul pe care l-am intalnit, si e la Casa Alba, o singura familie, deci neconstransa de presupusa lege a celor maxim 40 de familii/vatra:
  http://www.doobybrain.com/2010/06/27/the-beehive-on-the-white-house-south-lawn/
Dar noi trebuie sa negam chiar evidenta filmarilor. Se sustine ca neaparat trebuie sa sustina mastodontii aia cu albina suplimentara, ca o matca nu poate asa ceva. Daca in sezonul activ ar avea rost sa aduca albina suplimentara, cum explicati populatia asa mare la impachetarile de iarna? Noi nici evidentele nu suntem dispusi sa le recunoastem si pretindem sa-l tragem pe Dan in balacareala noastra.
Vedem numarul de caturi, e scris si pe lada cate caturi a recoltat de la fiecare stup, dar spunem ca e imposibil. Adica Dan scrie pe lazi diferite cifre doar ca sa murim noi de invidie?  :nono:
  Admir intelepciunea lui DM de a nu se mania pe neincrederea noastra bolnavicioasa si de a nu se angrena in discutii neproductive. Sa mearga inainte inperturbabil si sa mai faca efortul de a arata romanilor ce se poate realiza cu pricepere si multa munca   :bravo:  :bravo:  :bravo:
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

Dupa revolutie primii romani care au ajuns in Turcia s-au intors in tara cu Boni-bom si bancnote de 1 si 5 dolari . Erau cei mai smecheri din cartier ... erau primii romani realizati 'afara" . Avem un stil ne a ne face presh in fata celor plecati de nu gasesti la alte popoare !
  Ai sange in instalatie te realizezi in tara ta !!!! 

MAI BINE MANANC MAMALIGA RECE IN SATUL MEU DECAT SA MA PLOCONESC LA STRAINI !
Crezi ca DM e vre-un mare director pe acolo ?

marian sima

Domnule Stefan de ce a fost sters filmuletul 26 Setare locatie noua ?
Daca santeti asa corect imprumutatil de la Faraonul si postatil aici ,memoria mea i-mi spune ca in acel filmulet sa discutat despre tot cea ce tine de vatra.

Vidican unde esti bre stiu ca si tu ai filmuletul ,bagati mai oameni buni filmuletul sa-l revad si eu.

Dragos fiecare se zbate pentru copii si familie ,nu e ceva condamnabil sa pui copilului tau si familiei in fata ceva mai bun ,ba din contra.

Eu vreau doar sa aflu realitatea apicola din acea zona.