Apicultura la distanta - Dan Margarit (Canada)

Creat de pharaonu75, Iulie 11, 2012, 09:02:13 PM

« precedentul - următorul »

D006

  Din filmele respective rezulta ca nu ai voie in Canada sa pui stupi dupa cum te taie capul ci numai dupa niste criterii stiintifice . Nu ca la noi unde pe un km. se aduna 1000 colonii de albine la un cules de flora spontana.  Se intelege ca ca in Canada nu exista supraaglomerarea ca la noi  si ca au la dispozitie o sursa imensa de necar  fata de noi.

petru.atudorei

in unul din filmulete dan specifica ca culturile de rapita se insamanteaza cu decalaje intre ele tocmai pentru a fi in avantajul apicultorului cat si a polinizarii

D006

 Eu mai am un semn de intrebare ... la ei nu se stropeste rapitza ?

cipik

Din cate am vorbit cu un prieten din Canada, acolo sunt putin mai stricti in ceea ce priveste stropitul mai ales ca vecini de la sud au probleme cu disparitia albinelor.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

petru.atudorei

mai mult ca sigur ca da. diferenta dintre noi si ei este ca acolo agricultorii autor interesul pentru polinizare. de unde si o stransa legatura de comunicare agricultor - apicultor

Obombo

Iar ati inceput cu galetile de sirop?
Unde ati vazut voi galetile de sirop pe caturi?
Sau avea dreptate Stefan1?

D006


D006

Citat din: Obombo din Septembrie 22, 2013, 10:48:59 PM
Iar ati inceput cu galetile de sirop?
Unde ati vazut voi galetile de sirop pe caturi?
Sau avea dreptate Stefan1?

  Tu si Stefan daca taceati filozofi ramaneati !  aveam o impresie buna despre voi dar ....

Obombo

E drept ca nenea asta are masca pe fata si nu-l recunosc, da' asa dupa ureche parca as zice ca nu e Dan Margarit, nu vorbeste "canadeza" si nici natura nu mi se pare a fi cea de peste ocean.
In plus, nu se vad galeti peste caturi deci nu inteleg cum ar putea filmul asta sa justifice afirmatia de mai jos.
Citat din: dragos2006 din Septembrie 22, 2013, 07:52:26 PMDeci in Canada ... din datele oficiale media de miere marfa pe colonie este undeva intre 60 si 70 kg.....
  PS. ....  asta fara sa luam in calcul caldarile cu HFCS.
Ce se vede in film este un om care a reusit sa exploateze o informatie gasita pe tub. Bravo lui.

D006

Fra esti greu de cap sau te faci ca nu intelegi ? media oficiala in canada este 60 kg. dar unii apicultori obtin 200 kg. pe familie , de unde diferenta ?
  Clipul respectiv l-am pus pentru a prezenta si un roman din Romania care a preluat inovatia.

Obombo

Pai media se face intre aia, foarte putini, care fac 0 kg si cei foarte putini, daca or fi, care fac 200. Chestia e ca voi il acuzati pe Dan Margarit ca ar face miere din sirop fara sa aveti vreo dovada, doar asa pentru ca 100 kg/stup vi se pare prea mult. Acu', lasand de o parte faptul ca nu e frumos sa acuzi pe cineva fara sa ai dovezi, a face miere din sirop nu e mare greutate, e mai greu, ca sa nu zic imposibil, sa o vinzi, bineinteles cand o vinzi cu butoiul si nu cu borcanul. Si bineinteles ca vorbim de Canada si de occident in general, nu de Romania.
Cat despre idea cu galeata, mi se pare foarte buna pentru hranirea de completare si poate chiar si pentru cea de stimulare. Daca as avea modelul potrivit de stupi as folosi-o si eu.

D006

  Noi nu il acuzam pe domnul Margarit ca ar face miere din HFCS , doar punem niste intrebari .
  Sunt sigur ca stimabilul nu a mintit niciodata dar eu stiu ca jumatatile de adevar sunt mai nocive decat o minciuna.
PS. Eu nici nu am folosit asemenea caldari si am fost acuzat ca as folosi metode neortodoxe la producerea mierii . Va dati seama ce ar fi urlat "deontologii" daca eu punea un film in care imi hraneam stupii cu caldarea ?

SPYKAL

#297
Citat din: Obombo din Septembrie 22, 2013, 11:47:01 PM
E drept ca nenea asta are masca pe fata si nu-l recunosc, da' asa dupa ureche parca as zice ca nu e Dan Margarit, nu vorbeste "canadeza" si nici natura nu mi se pare a fi cea de peste ocean.
In plus, nu se vad galeti peste caturi deci nu inteleg cum ar putea filmul asta sa justifice afirmatia de mai jos.
Ce se vede in film este un om care a reusit sa exploateze o informatie gasita pe tub. Bravo lui.
Domnul care a preulat ideea de hranire cu galeata a lui Dan Margarit este acesta.  Bravo lui, mai ales ca este la inceput de drum!!!  :hi: :hi: :hi: Stima si respect!

La start in apicultura -4- Pe urmele apicultorilor de succes.

petru.atudorei

avand in vedere ca e la inceput.. oare cand va avea 30 50 de stupi..is va mai permite sa hraneasca cu galeata? ca sunt niste costuri :D

marius_vfp

Citat din: dragos2006 din Septembrie 22, 2013, 09:39:09 PM
  Din filmele respective rezulta ca nu ai voie in Canada sa pui stupi dupa cum te taie capul ci numai dupa niste criterii stiintifice . Nu ca la noi unde pe un km. se aduna 1000 colonii de albine la un cules de flora spontana.  Se intelege ca ca in Canada nu exista supraaglomerarea ca la noi  si ca au la dispozitie o sursa imensa de necar  fata de noi.

nimic de obiectat , foarte corect , ar fi o metoda buna si la noi daca s-ar aplica aceleasi reguli , insa fii sigur ca si in canada vor ramane multe culturi nepolenizate de albina , eu raman la aceeasi parere .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva