Apicultura la distanta - Dan Margarit (Canada)

Creat de pharaonu75, Iulie 11, 2012, 09:02:13 PM

« precedentul - următorul »

orbanstefan64

Citat din: soricul din Septembrie 18, 2013, 08:47:54 PM
Citat din: marian sima din Septembrie 18, 2013, 04:19:53 PM
Dl Soricul eu nu combat si nu critic doar doresc niste raspunsuri la niste intrebari elementare pentru un apicultor.

Ce suprafata trebuie sa ai de rapita si in cate sole pentru a avea UN CULES CONTINU?
Raza de zbor o cunoastem cu totii ,mai cunoastem ca loturile de pamant sant de marime mare ,cunoastem si perioada cat rapita sta inflorita de unde culesul continu de care vorbiti?

Cuibul este pe doua caturi multietajat ingradite cu gratie Haneman,luati perioada cand au fost postate filmuletele ve-ti gasi o dezvoltare nesustinuta de ciclul de viata al albinei de la ou la albina adulta.

Nu am jignit pe nimeni Batrane raspunde la intrebari si pe urma poti sa spui ca alti sant rau voitori.

Dl Soricul eu vorbesc tocmai despre cea ce nu se spune concret  .

Dovediti ca gresesc raspunzand la intrebari ,ba in felul acesta dati si un exemplu ca aveti cunostinte apicole.
Daca nu raspundeti vorbiti de dragu de a vorbi sau in cazul Batranului de dragul de a jigni,il inteleg e var cu huligani care venira la Bucuresti.
Domnule SIMA imi cer iertare deoarece cred ca am fost inteles gresit de catre dv.Eu am folosit citatul scris de dv pentru a arata ce am observat pe aceste forumuri. Eu sunt un incepator in ale apiculturii si am nevoie de informatie.Daca vine din mai multe locuri cu atat mai bine, am de unde sa aleg ce cred ca mi se potriveste in functie de zona. AM observat ca oricine intra cu o filmare mai detailata a modului de lucru este luat peste picior fara argumente, (doar asa ca EU fac altfel si ce faci tu nu este bine) sau daca faci bine nu trebue sa arati si altora. Inca o data mii de scuze daca am fost inteles gresit. ^:)^
daca avem putina rabdare uni cu altii problemele se rezolva indiferent de statut  :hi: :hi: :hi:

tomy81

Citat din: marian sima din Septembrie 18, 2013, 08:36:02 PM
Tomy nimeni nu are nimic cu nimeni,si de la o furnica se poate invata ceva .
Raspunde la intrebari si pe urma poti sa vii cu punctele tale.
Stii ca unele subiecte punctate de tine erau apreciate pe un forum la misto si in privat se discuta altceva.
Pe fate se spunea "oau ceva de invatat''dar in realitate se facea misto de incepatori care puneau botul.
Dragos le zice Pinguini insa altii fac glume mult mai perverse pe seama incepatorilor.

Din partea mea puteti aprinde afumatorul si cu paie de secara,puteti tranzvaza cu trafaletul,puteti tine afumatorul pe varful bocancului si multe alte alea,daca nu stiti sa raspundeti la niste intrebari elementare de apicultura =0.
Inseamna ca mai aveti de vizionat sau poate a-ti pierdut un film. =)) =)) =))

=))=))

daca lumea cu experienta e reticenta in a invata si pe cei tineri totul de duce de rapa, cate meserii sau transmis catre generatiile tinere, cine mai face acum meseria ca acum 100 ani sunt istorie mai vezi doar pe la targuri, cine mai merge in ucenicie, calfe, nimeni, totul le iei facute de masini industriale,
asta doriti si cu apicultura sa fie secrete profesionale, oameni aceia in timp o sa  dipara si o sa transmita la 1-2 cunoscuti si peste 100 ani, adio miere ca productiile record o sa dispara, daca doriti exemple uitati-va cati tineri au continuat apicultura dupa ce batranii s-au dus, au vandut tot sute de familii ca nu iau interesat.
oricum totul evolueaza, o piesa ce acum 50 ani o faceau 10 oameni intr-o luna acum o  masina o face intr-o zi, asa ca ne adaptam luam matci de calitate atat carpatina cat si altele, stimulam la greu ptr familii puternice, mai intarim inainte de cules, mai cultivam ceva ptr intretinere, si nu aveti decat sa va tineti SECRETELE PROFESIONALE ptr voi ca chiar daca nu fac 180 kg, ma mutumesc si cu 50 kg.
si eu de la cine am luat albine vinde tot 100 familii, ca nepoti nu sunt curiosi de albine le trebuie tari straine,
auzi secrete profesionale si in fabrica unde lucram erau mari meseriasi care au mutit cand a venit o masina ce facea 10 operatii :frezare, strung. gaurire. alezare...... si am ajuns peste ei din necalificat, ca stiam sa lucru cu ea, ca te duce capul pe romaneste, ca pricepi din zbor, atat la salar cat si in ochii patronului, asa ca stiu ce e invidia, nu mai mergeam eu sa le duc material, sa le fac curat, veneau ei, =)) ca totul se schimba, se reprofileaza si daca nu stii cine te mai invata la batranete, au ajuns ei pe locul 2 chiar dati afara. cum o sa patesc si eu la batranete vine unul care face munca a 10 . :nod:

D006

  Asta cu raportarea la productii record de inspesute kg. pe colonia de albine este mentalitatea jucatorului la cazino . pentru cei care nu stiu omul care este impatimit dupa jocurile de noroc castiga o singura data in viata o suma mare de bani dar in rest pierde mereu . Cand il intrebi cum este cu castigul din cazino iti va spune ca in 1900 toamna a castigat potul cel mare dar uita sa spuna ca in restul vietii a pierdut constant.
  Asa si in stuparie , volumele mari de miere nu se fac de la cateva varfuri ci de la marea masa de stupi care sunt de nivel mediu.
  Niciodata nu voi schimba o carpatina originala pe o regina de 1000 de dolari  venita de aiurea.

bio

Citat din: tomy81 din Septembrie 18, 2013, 10:04:05 PM
......si in fabrica unde lucram erau mari meseriasi care au mutit cand a venit o masina ce facea 10 operatii :frezare, strung. gaurire. alezare...... si am ajuns peste ei din necalificat, ca stiam sa lucru cu ea, ca te duce capul pe romaneste, ca pricepi din zbor, atat la salar cat si in ochii patronului, asa ca stiu ce e invidia, nu mai mergeam eu sa le duc material, sa le fac curat, veneau ei, =)) ca totul se schimba, se reprofileaza si daca nu stii cine te mai invata la batranete, au ajuns ei pe locul 2 chiar dati afara. ...

Tomi cred ca ai o problema. ...Vezi "INVIDIE" in prea multe situatii.




NiKoN

In tarile cu economie functionala, totul se rezuma la productivitate. Intr-un videoclip afirma ca pentru 100 de kg per familie nu renteaza apicultura in Canada. Ca sa faci fata intr-o competitite, trebuie sa investesti in ceea ce este mai bun. Probabil nici el nu ar schimba o regina onesta cu 1000 de dolari. De altfel a si afirmat ca unele regine (de prasila) nu sunt de vanzare.  :nono:
Un prieten adevarat nu poate fi cumparat, dar poate fi vandut!

Obombo

Citat din: bio din Septembrie 18, 2013, 08:00:46 PM
..nu mi se pare ca cineva are ceva cu DM.
N-are niumeni nimic cu el... in afara de vreo cativa care afirma, bazanduse probabil pe ce au vazut ei in Canada, ba ca nu existe regine de 1000 $, ba ca nu se pot face productii asa de mari, ba ca se pot face dar numai o data la o suta de ani, ba ca se pot face da' numai cu galeata de sirop peste caturi.
Am impresia ca sunt cam acri strugurii... in rest, toate bune si la vara cald.

livulik

Citat din: Obombo din Septembrie 19, 2013, 12:17:12 AM
Citat din: bio din Septembrie 18, 2013, 08:00:46 PM
..nu mi se pare ca cineva are ceva cu DM.
N-are niumeni nimic cu el... in afara de vreo cativa care afirma, bazanduse probabil pe ce au vazut ei in Canada, ba ca nu existe regine de 1000 $, ba ca nu se pot face productii asa de mari, ba ca se pot face dar numai o data la o suta de ani, ba ca se pot face da' numai cu galeata de sirop peste caturi.
Am impresia ca sunt cam acri strugurii... in rest, toate bune si la vara cald.
Like!  :)

Bătrânul

Mariane nu am venit la Bucuresti de frica ta . La Sighisoara am venit la primul tirg de dragul lui Orban , dar al doilea tirg o sa fie foarte slab ( pai cum astbel fara mine ?  :limba:) Ma poti certa (bate) eventual in primavara la Blaj . (daca fabricantul ma ia pe cheltuiala lui  :) Oricum nu ma intrec cu tine nici la stiinta nici la inteligenta nici la imformatii. Oricum am invatat de la tine exemplu ca : la Giurgiu nu mai miroase a naftalina ca pe vremuri. Ai vazut eu am avut ce invata de la tine in schim Tu nu ai avut nimic de luat de la Batrinul.  ^:)^ ^:)^ : sampanie:

marian sima

Nu ai venit defrica mea????????? :sad: :sad: :sad: :sad:Si eu dabia asteptam sa stau la taifas cu Batranul m-am dus la unul Atila care avea stupi ca ai dv si a spus ca nu santeti in targ.

Daca nu santem de acord pe o anumita chestie asta nu inseamna ca trebuie sa ne luam la bataie,ca ma mai enervezi cu anumite idei aste este trebuie sa te suport, =))macar de ti-ar trece. :D

Stai fara grija nu te cert si nu te bat ,ca mai zic si eu una cand ma superi e altceva.

Stai fara grija ca Marian are multe de invatat de la Batranul ,eu te-am invatat ca nu mai miroase a naftalina de la Giurgiu ,in schimb trebuie sa invat de la dumneata dezvoltarea mirosulul afacerilor.

Te urmaresc din umbra si mai invat cate ceva dar fara sa-ti dai seama. =)) =)) =))

Tomy bravo esti baiat destept ,invata aplica si cauta sa aduci inbunatatiri la cea ce inveti de la alti.

bio

Citat din: Obombo din Septembrie 19, 2013, 12:17:12 AM
Citat din: bio din Septembrie 18, 2013, 08:00:46 PM
..nu mi se pare ca cineva are ceva cu DM.
N-are niumeni nimic cu el... in afara de vreo cativa care afirma, bazanduse probabil pe ce au vazut ei in Canada, ba ca nu existe regine de 1000 $, ba ca nu se pot face productii asa de mari, ba ca se pot face dar numai o data la o suta de ani, ba ca se pot face da' numai cu galeata de sirop peste caturi.
Am impresia ca sunt cam acri strugurii... in rest, toate bune si la vara cald.


Daca un om nu gindeste ca alt semen de al lui inseamna ca ar avea ceva cu el .

Daca eu nu cred anumite afirmatii dupa Forum nu inseamnna ca as avea ceva cu userul care a afirmat acele chestii.

Acum peste 20 de ani in urma imi aduc aminte ca daca nu gindeai ca intiul om in toate al Romaniei si nu te prostenai cind ii auzeai numele erai considerat impotriva lui. Tot gindirea aia de acum 20 de ani o avetzi.>?



marian sima

Uitasem Dragos nu e vorba de loterie ,noi ajutam unele familii cu rame de puiet luand de la cele puternice.
Altii audezvoltat alt stil de apicultura mergand pe MER cu matci tinere si cu familii ajutatoare asa ca nu mai adauga rame cu puiet ci caturi,nu ajuta o familie slaba ci familii puternice devenind astfel o superfamilie ,la o zi de cules la salcam au avut si 11 kg la zi.

Se merge tot cu gratie Haneman si acelasi tip de apicultura pe care-l vedeti in filmulete lui Dan.
Pentru informatia aceasta trebuie sa faceti cinste,mai ales Tomy. =)) =)) =))


Obombo

Citat din: bio din Septembrie 19, 2013, 08:50:56 AM
Daca un om nu gindeste ca alt semen de al lui inseamna ca ar avea ceva cu el .
Bio, daca eu spun ca aici la mine e soare si tu spui ca ploua inseamna ca ma faci mincinos, nu ca gandesti altfel.
Daca ti-ar spune cineva ca umpli caturile cu galeata de sirop, tu ce ai zice, ca e unu' care gandeste altfel?

marian sima

Vedeti e  chestia de perceptie,nu sa zis ca umple caturile cu galeata de sirop ci ca un cules continu il asigura numai galeata cu sirop.
E o diferenta totala dovada ca nu are cules continu este un filmulet in care omul spune ca are caturile goale.

Deci cules continu NU EXISTA si familia de 8-9 caturi rezulta prin adaugarea de corpuri cu puiet si populatie.

Obombo

Citat din: marian sima din Septembrie 19, 2013, 12:29:00 PMDeci cules continu NU EXISTA si familia de 8-9 caturi rezulta prin adaugarea de corpuri cu puiet si populatie.
Deci e clar ca minte cand spune ca alea 8-9 caturi sunt cu miere.
Quod erat demonstrandum :D

vranceanul

Nu prea inteleg scopul discutiei dezbatute aici, dar fiindca eu am zis despre 'galeata', trebuie sa vin cu o simpla remarca. Daca sant 8-9 caturi cu miere (asta inseamna cam160kg) atunci la ce mai trebuie galeata pe stupi (caturi), cand in natura este CULES CONTINUU?. Stimulare, hranire complementara sau pt. rezerva nu era nevoie la o asa cantitate de miere. Nu cumva se asigura continuitatea culesului? Si ca sa umpli 8-9 caturi cu miere, ce flora trebuie sa fie in zona?  ce superfamilii de albina trebuie sa fie? la cat timp se extrage mierea din caturi? Astea sant cateva intrebari la care ar trebui 'gandit'. Daca omul poate bravo lui  ^:)^
Are omu* ceva in cap, doar nu se scarpina degeaba!