Apicultura la distanta - Dan Margarit (Canada)

Creat de pharaonu75, Iulie 11, 2012, 09:02:13 PM

« precedentul - următorul »

flamadeezy


soricul

Citat din: marian sima din Septembrie 18, 2013, 12:54:15 PM
Eu stiu asa ,un adevar spus pe jumatate nu este adevar. :nod:
Cand albina blocheaza cuibul si matca e ingradita cu Haneman populatia regreseaza ,culmea se specifica in filmulete despre blocarea cuibului dar regresul nu se gaseste desi e un Cules Continu. =))

In Romanica apicultor profesionist a scos anul acesta 180 kg de miere pe familie,dar de ce sa dea dea gata informatie la altii.
Avem apicultori profesionisti si in tara dar unele chestii sint SECRET PROFESIONAL.

Luati drumul Canadei in drum luati si matci de 1000 de Euro puneti in practica tot cea ce se spune in filmulete si tot nu ve-ti avea rezultatele care vi se prezinta in filmulete deoarece e o veriga lipsa care nu vi se prezinta .

Cine cunoste stie de ce vorbesc restul va e deajuns ce vi se prezinta.

Am pus doua intrebari mai sus ,de ce nu raspundeti la ele daca eu gresesc. :rotfl:

Apicultura se invata la firul ierbi cu mina pe cutie si nu uitandute la filme pe net.
.
  De aceea, oricine posteaza ceva concret, trebue criticat sau combatut pentu ca afacerea este afacere.cu cat sunt mai multi cu atat concurenta este mai mare.Cunostintele acumulate trebue sa ramana secrete.
"Viata eroilor,dintre toate,este cea mai mare lectie de umanitate pe care ne-o da istoria"

Bătrânul

So pe el fratilori ca asta tace ca eu in locul lui 1, 2 v-as baga undeva  :rotfl: :rotfl: ^:)^ ^:)^ =D>

marian sima

Batrane la Bucuresti nu ai venit ,ai ca vin eu la Sighisoara si sa te vad pe unde iesi. =)) =)) =))

Nu am nimic cu omul chiar e de admirat ,eu combat doar unele lucruri care nu au un temei apicol real.

Acum daca am spune si noi de dv tot ce gandim cine stie pe unde v-ati regasi. :rotfl: :rotfl: ^:)^ ^:)^ :D


marian sima

Dl Soricul eu nu combat si nu critic doar doresc niste raspunsuri la niste intrebari elementare pentru un apicultor.

Ce suprafata trebuie sa ai de rapita si in cate sole pentru a avea UN CULES CONTINU?
Raza de zbor o cunoastem cu totii ,mai cunoastem ca loturile de pamant sant de marime mare ,cunoastem si perioada cat rapita sta inflorita de unde culesul continu de care vorbiti?

Cuibul este pe doua caturi multietajat ingradite cu gratie Haneman,luati perioada cand au fost postate filmuletele ve-ti gasi o dezvoltare nesustinuta de ciclul de viata al albinei de la ou la albina adulta.

Nu am jignit pe nimeni Batrane raspunde la intrebari si pe urma poti sa spui ca alti sant rau voitori.

Dl Soricul eu vorbesc tocmai despre cea ce nu se spune concret  .

Dovediti ca gresesc raspunzand la intrebari ,ba in felul acesta dati si un exemplu ca aveti cunostinte apicole.
Daca nu raspundeti vorbiti de dragu de a vorbi sau in cazul Batranului de dragul de a jigni,il inteleg e var cu huligani care venira la Bucuresti.



vranceanul

Un cules continuu numai cu galeata pe podisor... :wink:
Are omu* ceva in cap, doar nu se scarpina degeaba!

Bătrânul

Stiati ca in Canada se treiera de doua ori pe ani ?? Stiati ca in sud umbra pomilori arata in directie inversa ca la noi ???  :rotfl: :rotfl: :rotfl:

Bătrânul


tomy81

nu exista apicultor care daca s-a uitat la filmele dl. DM sa nu fi invatat ceva, chiar apicultori cu experienta au scris ca au invatat lucruri noi, de .ex:
- aprinderea afumatorului cu paie
- transfazarea cu pensula
- modul de crestere al matcilor pe acelasi stup cu gratia haneman
- modul de formare al roilor
- faptul ca nu trebuie spart cuibul, nu se iau rame ce puiet fara albina acoperitoare, nu se umbla in stup doar de 2 ori pe an (stupul n-ui butoi cu varza stiti a cui era vb aceasta)
- tinerea afumatorului intre picioare pentru ca fumul sa vina pe tine
- ca ai nevoie de familii puternice, sanatoase, trebuie tratate riguros.
- roiurile se fac din familii ajutatoare (cutiile pe 6 rame dau la 2 saptamani rame cu puiet)  nu din familiile de productie (cum se practica in Romania dupa salcam ptr a nu intra in friguri), mai bine dam rame cladite pentru matca sa crestem spatiul in sus (chiar si la dadant nu trebuie ME)
- asezarea stupiilor pe paleti
etc
Deci daca exista cineva care nu a invatat nimic sa spuna, sau mai bine sa citeasca toate paginile si sa vada ca apicultori cu experienta au invatat ceva de la acest domn, normal ca nu tot se poate aplica, ca nu iti trebuie stup ME, matci de sute de euro, dar ceva ceva tot a invatat fiecare, acum depinde de experienta fiecaruia ce aplica.
Chiar dinsul spunea ca se poate aplica pana la 80 % din ce face acolo, acum fiecare sa trieze informatia si sa aleaga ce e bine sau rau.

bio

Tomita,..??..

..nu mi se pare ca cineva are ceva cu DM.

S-a discutat, off-topic, ceva legat de valoarea anumitor matci .
Nu cred ca este careva care sa aiba ceva impotriva dl-ui Dan Margarit .
Nu cred ca este  benefic, nici pentru Dan Margarit, sa se creeze impresia ca dl. Dan Margarit ar fi "hingherit" pe APIARDEAL.

Au fost doar niste postari OFF TOPIC--cam asa parca se spune cind lumea posteaza pe linga subiect.

tomy81

cand se vb ca era pe ....... altuia de cine se lega, caND IL CONTRAZICEAU TOTI la cine faceau referire, credeti ca dansul nu citeste aceste forumuri, chiar el a spus in urma cu cateva luni si chiar recent, despre ce se vb pe forumuri, si tocmai din aceasta cauza nu a mai postat cateva luni, uitati-va atent
Cine pierde daca nu mai posteaza noi sau el.
PS. nu cred ca am fost off topic cand pe ultimele 2 pagini numai despre apicultura nu s-a discutat ci de planatii. cat de mare se da fiecare, nu lipseste mult si topicul se va inchide, ca noi nu dicutam despre albine, si chiar daca cineva a prezentat ceva e combatut pana in panzele albe.

bio

Citat din: tomy81 din Septembrie 18, 2013, 08:17:47 PM
...
PS. nu cred ca am fost off topic cand pe ultimele 2 pagini numai despre apicultura nu s-a discutat ci de planatii. cat de mare se da fiecare, nu lipseste mult si topicul se va inchide, ca noi nu dicutam despre albine, si chiar daca cineva a prezentat ceva e combatut pana in panzele albe.

..??>.Cine a spus ca ai fost tu OFF TOPIC..??

Multi useri, printre care si eu, am spus ce fac  legat de matci  si cum cunosc si aplica ei selectia matcilor .

Este forum,.. si pe Forum nu lipseshte chibitzareala..:)..

marian sima

Nea Batrane stiam ca daca gandeai ca un batran nu mai spuneai prostii. =)) =)) =))


Rapita este cultura care saraceste pamantul de elemente nutritive cel mai mult,poate daca erai ceva mai in varsta stiai ca rapita se seamana la cel putin 3 ani dupa alta cultura de rapita.

Ma mir ca nu gasesti Canada la ecuator. :rotfl: :rotfl: :rotfl:

Tomy nimeni nu are nimic cu nimeni,si de la o furnica se poate invata ceva .

Raspunde la intrebari si pe urma poti sa vii cu punctele tale.

Stii ca unele subiecte punctate de tine erau apreciate pe un forum la misto si in privat se discuta altceva.
Pe fate se spunea "oau ceva de invatat''dar in realitate se facea misto de incepatori care puneau botul.
Dragos le zice Pinguini insa altii fac glume mult mai perverse pe seama incepatorilor.

Din partea mea puteti aprinde afumatorul si cu paie de secara,puteti tranzvaza cu trafaletul,puteti tine afumatorul pe varful bocancului si multe alte alea,daca nu stiti sa raspundeti la niste intrebari elementare de apicultura =0.
Inseamna ca mai aveti de vizionat sau poate a-ti pierdut un film. =)) =)) =))



orbanstefan64

daca nu v ati contrazice nu a ti fi colegi de forum ....asa i ???
:hi: :hi: :hi:

soricul

Citat din: marian sima din Septembrie 18, 2013, 04:19:53 PM
Dl Soricul eu nu combat si nu critic doar doresc niste raspunsuri la niste intrebari elementare pentru un apicultor.

Ce suprafata trebuie sa ai de rapita si in cate sole pentru a avea UN CULES CONTINU?
Raza de zbor o cunoastem cu totii ,mai cunoastem ca loturile de pamant sant de marime mare ,cunoastem si perioada cat rapita sta inflorita de unde culesul continu de care vorbiti?

Cuibul este pe doua caturi multietajat ingradite cu gratie Haneman,luati perioada cand au fost postate filmuletele ve-ti gasi o dezvoltare nesustinuta de ciclul de viata al albinei de la ou la albina adulta.

Nu am jignit pe nimeni Batrane raspunde la intrebari si pe urma poti sa spui ca alti sant rau voitori.

Dl Soricul eu vorbesc tocmai despre cea ce nu se spune concret  .

Dovediti ca gresesc raspunzand la intrebari ,ba in felul acesta dati si un exemplu ca aveti cunostinte apicole.
Daca nu raspundeti vorbiti de dragu de a vorbi sau in cazul Batranului de dragul de a jigni,il inteleg e var cu huligani care venira la Bucuresti.
Domnule SIMA imi cer iertare deoarece cred ca am fost inteles gresit de catre dv.Eu am folosit citatul scris de dv pentru a arata ce am observat pe aceste forumuri. Eu sunt un incepator in ale apiculturii si am nevoie de informatie.Daca vine din mai multe locuri cu atat mai bine, am de unde sa aleg ce cred ca mi se potriveste in functie de zona. AM observat ca oricine intra cu o filmare mai detailata a modului de lucru este luat peste picior fara argumente, (doar asa ca EU fac altfel si ce faci tu nu este bine) sau daca faci bine nu trebue sa arati si altora. Inca o data mii de scuze daca am fost inteles gresit. ^:)^
"Viata eroilor,dintre toate,este cea mai mare lectie de umanitate pe care ne-o da istoria"