Apicultura la distanta - Dan Margarit (Canada)

Creat de pharaonu75, Iulie 11, 2012, 09:02:13 PM

« precedentul - următorul »

marius_vfp

Citat din: dragos2006 din Septembrie 17, 2013, 11:40:26 AM
  In fapt pe lumea asta nu e prost ala care cere ci acela care da.
CORECT :nudie: :nudie:

Acum bine nici sa bagi mana pana in buzunarul  omului prea mult nui frumos , prima mea matca a fost vanduta cu 30 ron desi altii in zona o dau cu 50-55, asta nu inseamna ca m-am pacalit ,parerea mea , ci mai debgraba imi fac clienti apoi daca cererea e mare mai ridicam pretul,dar nu asa de mult incat sa ajung la maximu de 55.
corectati-ma daca gresesc

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

PACO

ce poate face o matca de 1000 euro sa fie rentabila ? Poate face cel mult  reproductie, sa ia de la necunoscatori 100 euro pe bucata . Nu ma mira ca tot vestul ( care a inventat albinele minune) mananca miere facuta de albinele din est.

livulik

Citat din: PACO din Septembrie 17, 2013, 07:53:51 PM
...Nu ma mira ca tot vestul ( care a inventat albinele minune) mananca miere facuta de albinele din est.
poate nu le ajunge mierea produsa de ei (avand o cultura a consumului de miere!) si d-aia iau de la noi! Nu ca NU ar produce!!!
SUA si Argentina produc cat toate tarile din UE!
p.s. China nu o luam in calcul că in ultimii 5 ani albinele sunt "rara avis"!

D006

  In ultimul  timp  samsarii din  vest vin si cumpara carpatine de la noi cu alde 10- 15 euro buc. le "vopsesc" apoi le vand cu 100 - 400 euro bucata    Culmea e ca sunt pinguini de la noi care pun botul la vrajeala si aduc din vest toate resturile din carpatina initiala drept regina minune .

PACO

eu vorbeam de matcile minune, sa nu creada cineva ca acestea dau niste productii net superioare fata de rasa locala.Eu am observat patru rase diferite la lucru in Romania si va spun ca nu s au diferentiat fata de media stupinei.
   Factorii care inflenteaza evolutia familiei sunt:temperatura, culesul, bolile si matca.Temperatura ne o da Dumnezeu, dati si voi mancare cum da Margarit , profitati de un cules continu ca a lui Margarit, bagati fumagilina ca Margarit si dupa aceea faci comparatie intre matci.

bucovineanu

Marea greseala pe care o facem noi ramanii e ca nu stim sa pretuim ceea ce avem. Desi inca mai avem produse valoroase si sanatoase am ramas cu credinta ca ce vine din vest este superior fata de ce avem noi. Iar vesticii ne vand noua produse cel putin indoielnice la preturi de marfa de calitate superioara.  Referitor la regine,  in loc sa pastram ce avem si sa selectionam ce avem valoros, cumparam ce vine din afara frumos impachetat in ambalaj "poleit" si  speram ca vom sparge recordurile la productia de miere folosind asemenea regine. Ar trebui sa fim constienti ca cei care ne promit marea cu sarea daca vom cumpara de la ei, nu ne vor binele.

Obombo

#186
M-am tot gandit cum sa comentez ce s-a scris in ultimele doua pagini, fara se jignesc pe nimeni si am ajuns la concluzia ca nu se poate, asa ca o sa survolez.
O regina de 1000 de euro sau mai mult, nu se vinde online, nu ti-o trimite nimeni acasa iar celor care o cumpara nici macar nu le trece prin cap sa o introduca intr-un stup de productie. E ca si cum ai cumpara un Ferrari ca sa-ti ari tarlaua. Asta ca sa inteleaga si cei care tot insista cu: vino tu cu un Ferrari sa te vad daca poti sa ari mai bine si mai mult decat ar eu cu tractorul meu.
Aici este vorba despre regine selctionate a caror piata este limitata strict la crescatorii de regine si la cativa apicultori profesionisti s care vor deveni, probabil, bunicile reginelor scoase la vanzare la 15-20 de euro, pentru ca nici un apicultor nu plateste mai mult pentru o regina de productie cu o viata limitate de unul sau cel mult doi ani.
Cat despre afirmatia " nu e prost ala care cere ci ala care da", evidentiaza totala lipsa de cunostiinte in materie. In spatele unei regine "de o mie de euro" sunt ani de selectie, teste, controale genetice (care pentru crescatorii italieni se fac in Germania) si asa mai departe. Cei care se ocupa cu asa ceva, traiesc din asta, nu au timp de umblat cu stupii dupa floricele.

Obombo

Citat din: bucovineanu din Septembrie 17, 2013, 10:57:09 PM
Marea greseala pe care o facem noi ramanii e ca nu stim sa pretuim ceea ce avem.
Nu este acesta locul potrivit, deja discutia a cam luato razna, dar argumentul merita dezbatut. Din pacate am impresia ca e cam tarziu pentru a se lua masuri; cu ideea ca iarba vecinului e mai verde, in ultimi ani s-au importat in Romania toate rasele care erau la indemana si norocul e ca albina africanizata e departe, alfet ar fi fost importata si aia. Faptul paradoxal este ca in timp ce apicultorii romani importa alte rase cu speranta de a gasi albina de aur, apicultorii straini cauta carpatina pentru ca sunt nemultumiti de rasele lor... pe care romanii le vor.

bio

Mereu,...incepatorii, lipsiti de oarecare experienta, cauta solutii pentru a reusii productii mai bune.
Astfel cad in vrajelile cu "matci de calitate" care te umplu de miere...
Asa am fost si eu..:(

Odata cu trecerea timpului mi-am dat seama ca cele mai bune matci sunt cele care le am in stupina.

Cu totii avem in stupina matci de valoare. Sta in puterea si priceperea fiecaruia sa le poata puna in valoare.





livulik

eu, ca incepator, consider EXTREM de imprudent sa lucrez cu alte matci decat cele adaptate climei si tipului de cules din zona mea! altfel spus, prefer sa lucrez cu ceva ce a perfectionat natura in milioane de ani decat cu ceva ce incearca omul sa perfectioneze de cateva zeci de ani!
de altfel ar fi stupid din partea unor incepatori sa spere la productii minune cumparand matci despre care colegii ce cunosc subiectul spun ca "este vorba despre regine selctionate a caror piata este limitata strict la crescatorii de regine..."

parerea mea!

marian sima

Lucrez cu matci de toate felurile de acea am propus Romanasilor din strainatate acel experiment ,atat cat am un etalon pot sa spun daca alta matca atinge sau nu valoarea ei de piata.

Cat despre filmuletele lui Dan sint filmulete frumoase vad ca si acum unii se uita la ele ca la filmul DAllas fara a intelege mare lucru.
Unii dintre apicultori accepta meteahna "CULES CONTINUU" pai ce mai stimabililor are stupina amplasata in rai si florile nu se ofilesc niciodata?

Stupinele dansalui nu uitati ca sint pe stationar si are in jur culturi de rapita ,ori cultura de rapita are perioada ei de inflorire ,daca calculati aria de zbor  cat nectar da rapita la un hectar si cata miere scoate la o extractie o sa va iasa  3 lanuri de rapita care infloreste la interfale diferite.

Pai si de unde cules continu?

A-ti vazut cu  toti suprafata pontate de matcile din Canada ,suprafata de pe doua corpuri de multietajat va intreb puietul are ciclu de maturitate mai scurt ca de la doua caturi la 8 trece o perioada foarte scurta de timp.

Discutam aceste dileme cu un apicultor cu experienta de pe celalat forum ,raspunsul lui .

-Mariane am mai discutat aceste probleme cu alti apicultori profesionisti si confirma ca sint lucruri prezentate acolo care nu au o baza ,tu bine faci ca nu le ei de bune dar nu le mai spune astora de pe Stuparitul ca se supara pe tine .
Omul nu a mai postat pe forumuri in schim auzim de CULES CONTINU,MATCI DE O VALOARE ENORMA si alte aberatii.
Nu sant de acord cu Dragos cand ii numeste pe altii Pinguini dar unele aberatii chiar sant enervante.
Nu am vazut decat cateva filmulete cand am dat de lucruri care nu corespund am incetat sa mai urmaresc acest serial.
Eu nu va spun decit spor la vizionat dar mai digerati cea ce vedeti.


tomy81

din nou, ce v-a facut omul asta bai oamenilor, ce aveti cu el. in nici un videoclip, in nici o postare de a lui , nu s-a dat mare apicultor, nu a incercat sa vanda nimic, el a prezentat un mod de lucru care il practica lumea de acolo si pe care nu obliga pe nimeni sa-l urmeze, fiecare face ce vrea.
Asa ca mai terminati  cu pinguini, cu matci, daca noi nu avem, inseamna ca nici alti sa nu aiba, cat e o bukfast, care e diferenta la cules, la puiet,  asa ca nu vorbiti ca multi au incercat si alte matci si au avut rezultate mai mult decat OK.
Daca faci selectie in Romania trebuie sa mergi in varful muntelui sa fie singura ta stupina, cam in cati ani scoti o matca de calitate, cine iti deconteaza toate cheltuielile cand tu nu faci nimic cu albinele ci doar cauti selectie, cat ar valora o matca, cel putin 200 -300 euro, dar nu ii fii pinguin sa o vinzi cu 30 roni, decat asa mai bine stai in mijlocul satului si zici ca e selectie, cu 10 stupine pe langa tine.
pe unii ii deranjeaza mai mult persoana deoarece a prezentat secrete ale apiculturii, a demontat multe tampenii din cartile noastre precum spargerea cuibului, etc, si a facut asta pe gratis fara sa faca seminarii online, fara sa scrie carti (copy/ paste) ca toate sunt la fel, va supara pe unii ca nu mai vin PINGUINI la voi sa asculte tampenile voastre, sa cumpere carti de 2 bani, lucruri pe care le dati pe bani nu GRATIS de parca voi ati inventat apa calda, stupul minune. asa ca sunt muti frustati care au diferite conturi clona si posteaza din cauza ca raman fara PINGUINI, fara bani.
care si-a facut timp sa posteze ca face prin stupina, cine a prezentat lucruri noi, nimeni,DM in cateva luni a strans mii de vizualizari lucru pe care nu o sa-l aiba multi cu toate ca prezinta de ani de zile.

tomy81

Inteleg ca nu poti fi de acord cu toata LUMEA, FIECARE ARE PAREREA PROPRIE, DAR MAI TERMINATI, ca incet incet nimeni nu mai posteaza lucruri noi, cand pune cineva ceva ii este analizat orice cuvant si deasta stupari batrani sunt reticenti in a mai posta ceva.
PS. daca ati avea un stup minune cu o productie nu de 200 ci de 100 kg  ca am auzit si in Romania de asemenea productii pe familie, cam cu cat ati vinde o asemenea matca, familie, nu cred ca cu 100 euro, familia aia nu ai vindeo nici cu 1000 euro ca o asemenea familie e 1 la 100.

mape 48-petru manea

#193
Citat din: tomy81 din Septembrie 18, 2013, 11:04:54 AM
din nou, ce v-a facut omul asta bai oamenilor, ce aveti cu el. in nici un videoclip, in nici o postare de a lui , nu s-a dat mare apicultor, nu a incercat sa vanda nimic, el a prezentat un mod de lucru care il practica lumea de acolo si pe care nu obliga pe nimeni sa-l urmeze, fiecare face ce vrea.
Asa ca mai terminati  cu pinguini, cu matci, daca noi nu avem, inseamna ca nici alti sa nu aiba, cat e o bukfast, care e diferenta la cules, la puiet,  asa ca nu vorbiti ca multi au incercat si alte matci si au avut rezultate mai mult decat OK.
Daca faci selectie in Romania trebuie sa mergi in varful muntelui sa fie singura ta stupina, cam in cati ani scoti o matca de calitate, cine iti deconteaza toate cheltuielile cand tu nu faci nimic cu albinele ci doar cauti selectie, cat ar valora o matca, cel putin 200 -300 euro, dar nu ii fii pinguin sa o vinzi cu 30 roni, decat asa mai bine stai in mijlocul satului si zici ca e selectie, cu 10 stupine pe langa tine.
pe unii ii deranjeaza mai mult persoana deoarece a prezentat secrete ale apiculturii, a demontat multe tampenii din cartile noastre precum spargerea cuibului, etc, si a facut asta pe gratis fara sa faca seminarii online, fara sa scrie carti (copy/ paste) ca toate sunt la fel, va supara pe unii ca nu mai vin PINGUINI la voi sa asculte tampenile voastre, sa cumpere carti de 2 bani, lucruri pe care le dati pe bani nu GRATIS de parca voi ati inventat apa calda, stupul minune. asa ca sunt muti frustati care au diferite conturi clona si posteaza din cauza ca raman fara PINGUINI, fara bani.
care si-a facut timp sa posteze ca face prin stupina, cine a prezentat lucruri noi, nimeni,DM in cateva luni a strans mii de vizualizari lucru pe care nu o sa-l aiba multi cu toate ca prezinta de ani de zile.
Citat din: tomy81 din Septembrie 18, 2013, 11:13:24 AM
Inteleg ca nu poti fi de acord cu toata LUMEA, FIECARE ARE PAREREA PROPRIE, DAR MAI TERMINATI, ca incet incet nimeni nu mai posteaza lucruri noi, cand pune cineva ceva ii este analizat orice cuvant si deasta stupari batrani sunt reticenti in a mai posta ceva.
PS. daca ati avea un stup minune cu o productie nu de 200 ci de 100 kg  ca am auzit si in Romania de asemenea productii pe familie, cam cu cat ati vinde o asemenea matca, familie, nu cred ca cu 100 euro, familia aia nu ai vindeo nici cu 1000 euro ca o asemenea familie e 1 la 100.
:bravo:  =D>

marian sima

Eu stiu asa ,un adevar spus pe jumatate nu este adevar. :nod:
Cand albina blocheaza cuibul si matca e ingradita cu Haneman populatia regreseaza ,culmea se specifica in filmulete despre blocarea cuibului dar regresul nu se gaseste desi e un Cules Continu. =))

In Romanica apicultor profesionist a scos anul acesta 180 kg de miere pe familie,dar de ce sa dea dea gata informatie la altii.
Avem apicultori profesionisti si in tara dar unele chestii sint SECRET PROFESIONAL.

Luati drumul Canadei in drum luati si matci de 1000 de Euro puneti in practica tot cea ce se spune in filmulete si tot nu ve-ti avea rezultatele care vi se prezinta in filmulete deoarece e o veriga lipsa care nu vi se prezinta .

Cine cunoste stie de ce vorbesc restul va e deajuns ce vi se prezinta.

Am pus doua intrebari mai sus ,de ce nu raspundeti la ele daca eu gresesc. :rotfl:

Apicultura se invata la firul ierbi cu mina pe cutie si nu uitandute la filme pe net.