Apicultura la distanta - Dan Margarit (Canada)

Creat de pharaonu75, Iulie 11, 2012, 09:02:13 PM

« precedentul - următorul »

marian sima

O propunere,cei care santeti in strainatate aduceti o matca de productie care valoreaza 1000 de dolari sau euro in Romania  ca sa-i vedem cat face in plus pe un sezon  fata de matcile noastre.

Eu unul propun un experiment si sant deschis pentru o colaborare la acest experiment,dau si matci de la mine ca sa vedem ce valoare au in afara tari ,adica cati parametri atinge din vaoarea matcilor de 1000 de dolari.

Pe urma putem sa vorbim de adevarata valoare si a matcilor noastre si a celor din strainatate.



Obombo

Citat din: Obombo din Septembrie 15, 2013, 11:15:57 PM
O mie si de dolari/euro este un pret normal pentru o regina de reproductie.
Nu baga nimeni o regina de 1000 € in stup pentru a face miere.

petru.atudorei

in afara pretul mierii e mai mare.. ma uitasem pe net la un supermarket din italia 12 euro kg de miere. Cred si eu ca lor le convine sa dea 1000 euro pe o matca.

cristi_vidican

Citat din: dragos2006 din Septembrie 15, 2013, 09:56:53 PM
Domnul Dan vorbeste prin clipuri de regine la 1000 dolari bucata . ofer un premiu generos in schimbul la o factura si un certificat de conformitate de la o astfel de regina.  Materialul biologic ma intereseaza prea putin.  :wink:
Reginele de 1000 de euro bucata sunt regine care teoretic nu sunt la vânzare.
Spre exemplu, pe site-ul buckfast.dk găsești regine de la 65 la 425 euro.
În selecția care o fac, ei își aleg pentru ei reginele cel mai bune din care trag mai apoi.
Dacă merg eu și bat la poarta lor (să cumpăr din alea oprite de ei) s-ar putea să nu mă bage în seamă, dar, pe lumea asta, orice e de vânzare, așa că dacă vrei acea marfă, trebuie să bagi mâna adânc în buzunar.
La noi în țară încă nu este material biologic premium.

D006

  Azi intr-o discutie cu un medic veterinar de la IDCA  am ajuns la aceiasi concluzie . Sa vine orice apicultor cu orice regina de 1000 euro sau de zeci de mii de euro de oriunde din lume  si sa o punem la concurs cu o carpatina curata pe teritoriul Romaniei  . In 99% din cazuri carpatina va castiga detasat competitia .

   Chestia cu regina minune este o gogoasa umflata inghitita de incepatori si pinguini .  Singurul sambure de adevar este legat de heterozis apoi urmeaza vrajelea.
   Poti avea regina lui peste prajit obtinuta din reginele lui Verde Imparat daca nu se adapteaza la clima si baza melifera unde sunt aduse sunt fix pix.

  E usor sa intri in mediu virtual si sa arunci fumigene cu mii de euro , atat timp cat practica este cu totul alta ar fi bine ca unii sa fie mai rezervati in aruncatul cu mii de euro.

marius_vfp

dragos sunt sigur ca dan , in filmul respectiv s-a referit si la aspectul ca reginele de 1000 dolari fac treaba buna in arealul sau , du tu cea mai buna carpatina a ta de 100 ron in canada si ai sa vezi ca e musca lu peste prajit nu face nici 2 bani. :cu plăcere:
nu poti sa iei pinguinul sa-l aclimatizezi la noi in tara sa se inmulteasca etc in mod natural, cred ca ai prins ideea ce vreau sa zic .
spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

D006

  Hai ca tu ai prins ceva .Dar sunt o goaza de pinguini care cred ca daca dau 1000 de dolari pe cioara de pe gard si o aduc in Romania vor rezolva problema propriei incompetente.

  Fiecare om are un anumit prag de incompententa , in fapt toti tinem de acelasi stalp , unii mai de sus altii mai de jos , fiecare cum poate si cum il duce mintea.

marius_vfp

Citat din: petru.atudorei din Septembrie 16, 2013, 10:46:59 AM
in afara pretul mierii e mai mare.. ma uitasem pe net la un supermarket din italia 12 euro kg de miere. Cred si eu ca lor le convine sa dea 1000 euro pe o matca.

produsul cu cea mai mare pondere din productia albinelor este mierea , asadar va avea pretul cel mai mic , gandestete ca polenul, propolisul e mult mai scump , o productie maxima pe colonie ar fi 4kg anual de polen , cam cati euro  ajunge kg in europa .daca ne limitam doar la miere si nu diversificam productia nu prea dai randament. dar ca sa ajungi la o suma de 1000 euro productie pe familie anual ,doar oflinnnes crede ca ar reusi si visatorii. lasa ca ciorile mele is mai bune .
daca ne referim strict la matca , ea poate tine si 3 sezoane , asa ca .........cu pasi mici se poate apropia de o suma maricica dar pana la 3zerouri e cale lunga.

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

marius_vfp

Citat din: dragos2006 din Septembrie 16, 2013, 09:22:51 PM
  Hai ca tu ai prins ceva .Dar sunt o goaza de pinguini care cred ca daca dau 1000 de dolari pe cioara de pe gard si o aduc in Romania vor rezolva problema propriei incompetente.

  Fiecare om are un anumit prag de incompententa , in fapt toti tinem de acelasi stalp , unii mai de sus altii mai de jos , fiecare cum poate si cum il duce mintea.

:thanks: am baut lapte
acum fie vorba de pinguini . poti sai dai pinguinului matca de cea mai bina valoare ,si so puna la treaba pe acelasi areal , daca nu stie ce si cum sa faca , nu face nici 2 bani cu ea.

referitor la stalp in care ne tinem/sprijinim mai toti barbatii ai mare dreptate fiecare il apuca de unde stie mai bine dar mai ales cat de bine bate cu el mai in stranga mai prin colturi. =)) =))
astept sa vad bilantul roilor dusi la dunare ,sa vad ce-mi mai tuna capu. mai pune un film ceva si tu ca mi se facu dor, mai ales de ala gen cu polonicu .
spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

D006

 Si pentru mine este o enigma ce se petrece la Dunare , nu am mai fost de atunci pe la ei . La primavara numaram bobocii !

bio

Citat din: dragos2006 din Septembrie 16, 2013, 09:42:29 PM
Si pentru mine este o enigma ce se petrece la Dunare , nu am mai fost de atunci pe la ei . La primavara numaram bobocii !

Vreme cam nasoala pentru o stupina care este asezata pe un mal al Dunarii iar culesul il are pe celalalt mal .

ioanardelean55


Eu zic sa o lasam cu buckfastul mai incet ca nu-i gluma .

jenica67

   Eu cred ca reginele la care se referea DM in filmulet, erau regine de reproducere, nu de productie. Si la astea am mai auzit de preturi destul de ridicate, daca au hartii si pedigree.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

D006

  Hai sa fim seriosi ,intr-o stupina de productie nu se tin regine de reproductie de mii de coco ...  daca or exista...
  In fapt pe lumea asta nu e prost ala care cere ci acela care da.

marian sima

Citat din: cristi_vidican din Septembrie 16, 2013, 08:04:55 PM
Citat din: dragos2006 din Septembrie 15, 2013, 09:56:53 PM
Domnul Dan vorbeste prin clipuri de regine la 1000 dolari bucata . ofer un premiu generos in schimbul la o factura si un certificat de conformitate de la o astfel de regina.  Materialul biologic ma intereseaza prea putin.  :wink:
Reginele de 1000 de euro bucata sunt regine care teoretic nu sunt la vânzare.
Spre exemplu, pe site-ul buckfast.dk găsești regine de la 65 la 425 euro.
În selecția care o fac, ei își aleg pentru ei reginele cel mai bune din care trag mai apoi.
Dacă merg eu și bat la poarta lor (să cumpăr din alea oprite de ei) s-ar putea să nu mă bage în seamă, dar, pe lumea asta, orice e de vânzare, așa că dacă vrei acea marfă, trebuie să bagi mâna adânc în buzunar.
La noi în țară încă nu este material biologic premium.
=)) =)) =)) =))
Salutare Cristi stii eu am de la Mama-Soacra o mobila ca pret nu e scumpa dar mabila ca aceia nu se mai gaseste nu o vand dar daca-mi dai tu 20 de mii de euro o dau.
Asa ai ajuns si tu,mai sus am facut o propunere corecta ,de aici se scoate si valoarea matci.
Uitasem ,Dragose fii atent la salcie sa nu intri cu miere de mana la iernare.