Apicultura la distanta - Dan Margarit (Canada)

Creat de pharaonu75, Iulie 11, 2012, 09:02:13 PM

« precedentul - următorul »

nutzu67

se pare că nimeni nu ştie de ce este necesar urdinişul din capac

pharaonu75

Citat din: nutzu67 din Septembrie 14, 2012, 04:31:46 PM
se pare că nimeni nu ştie de ce este necesar urdinişul din capac

- Pentru asigurarea unei bune ventilatii a stupului, pe tot timpul anului;

- Pentru a se asigura o sursa de aer pe timp de iarna, in cazul in care zapada depusa acopera urdinisul de jos; la fel si in caz de inundatii. Dupa cum s-a vazut, stupii sunt asezati pe un palet care nu depaseste 15 cm inaltime.

- Pentru intrarea/iesirea culegatoarelor in timpul sezonului activ. Atunci cand stupul are cuibul pe doua corpuri si mai are inca 3-4-5 corpuri pentru recolta, este cam complicat ca toata albina (si s-a vazut cat de multa este) sa intre pe urdinisul de jos si sa tranziteze cuibul.

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

nutzu67

mulţumesc pentru răspuns, dar rămîn cîteva nedumeriri. Am văzut atunci cînd se face un nucleu ... ladă mare pe 10 rame urdiniş jos şi cel de sus deschis, afară e 10 grade, nucleu pe 2 rame în ladă. :uimit:
altă teorie spune de folie deasupra chiar şi atunci cînd e miez de vară  :surprised:

pharaonu75

Folie se pune deasupra doar daca fundul stupului este prevazut cu plasa (fund Anti varroa). In felul acesta aerisirea se face prin fundul de stup, in sistem clopot.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Kiwi Bee

Si cu folie se poate lasa o fanta in fata unde este urdinisul din capac.

Bătrânul

Citat din: nutzu67 din Septembrie 14, 2012, 08:28:16 PM
mulţumesc pentru răspuns, dar rămîn cîteva nedumeriri. Am văzut atunci cînd se face un nucleu ... ladă mare pe 10 rame urdiniş jos şi cel de sus deschis, afară e 10 grade, nucleu pe 2 rame în ladă. :uimit:
altă teorie spune de folie deasupra chiar şi atunci cînd e miez de vară  :surprised:
Recunosc eu sint "adeptul"clopotului dar sa vezi ce va face Dan in ultima filmare ...... Le face nu clopot ci chiar COJOC  =D> :hi:

Adrian Roman

Citat din: Bătrânul din Septembrie 07, 2012, 12:12:25 PM
" Sa moare si capra vecinului " !!!! Dan este un stupar jos palaria ! Ne a aratat ce face el in conditiile lui. Va garantez ca si in conditiile noastre  sar descurca excelent, ar face ce si cum si cind asa cum trebuie .  Am urmarit atent toate filmele lui si mai revad cite unu .... Este un tip inteligent, priceput , muncitor, puternic, rezistent, in floarea vietii. MULTUMIM DANE !!!


BRAVO, PRIETENE !!! Perfect de acord cu ce spui ! Intrunul din filmulete, mai printre primele, spunea D.Margarit ca si in tara, inainte de a pleca, a facut in jur de 70 kg/stup, daca bine retin !

ANITEI

Da , 70 kg pe stup in orizontali si fara sa se atinga de rezervele din cuib , in tara nu dadea sirop deloc.
'' Pot totul in HRISTOS , care ma intareste.'' Filipeni 4:13

Nea Costica din Buzau

Citat din: pharaonu75 din Septembrie 14, 2012, 08:49:33 PM
Folie se pune deasupra doar daca fundul stupului este prevazut cu plasa (fund Anti varroa). In felul acesta aerisirea se face prin fundul de stup, in sistem clopot.
]

Am studiat foarte mult aceasta metoda de protectie; cu folie sau fara folie la stupul cu fund plin.
Din Ianuarie si pana acum, am avut folie peste toti [toti au fund plin], cu fanta la urdinis.
Rezultatul e pozitiv, adica ; o dezvoltare rapida iarna-primavara, ponta prelungita toamna.
Cand nu va mai fii puiet, fac ultimul tratament, restrangerea cuibului si impachetarea lui fara folie.
Folia va reveni la locul ei in Ianuarie cand va apare si prima ponta.
Am o poza din Ianuarie, sa vad daca sunt in stare sa o pun.

Cine are dezordine in atelier [camera, birou], are mintea ordonata!!

romikele


Nea Costica din Buzau

Citat din: romikele din Septembrie 18, 2012, 02:17:40 PM
Cam asa ceva:  :razz: :hi:
]

Alta viata!!  :bzz: Multumesc Mihaita!!  =D>
Apropo' sa vezi ce ne besteleste Dan, ca ne crede ,,colaborutionisti''  :uimit: [nu stiu daca am nimerit!!]   =))  =)) =))  :hi:
Cine are dezordine in atelier [camera, birou], are mintea ordonata!!


jenica67

        Cea ce ai facut tu, nu este impachetare tip clopot, ca ai lasat o fanta deschisa. Ai facut o impachetare partiala, pentru a limita pierderile de caldura, care erau si foarte mari, in vara asta   =))
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

Nea Costica din Buzau

Citat din: jenica67 din Septembrie 18, 2012, 10:51:05 PM
        Cea ce ai facut tu, nu este impachetare tip clopot, ca ai lasat o fanta deschisa. Ai facut o impachetare partiala, pentru a limita pierderile de caldura, care erau si foarte mari, in vara asta   =))
]
Pai, puteam sa fac iernare tip clopot, daca fundurile sunt pline?  :wink2:
Ai dreptate cu caldurile din vara asta, dar daca comparam zonele [Resita-Buzau], s-ar putea sa-mi dai dreptate. Mai mult, zona unde sunt eu e pe vadul raului Buzau, si noptile si vara sunt racoroase. Salutare  :hi:
Cine are dezordine in atelier [camera, birou], are mintea ordonata!!

Nea Costica din Buzau

Cine are dezordine in atelier [camera, birou], are mintea ordonata!!