Apicultura la distanta - Dan Margarit (Canada)

Creat de pharaonu75, Iulie 11, 2012, 09:02:13 PM

« precedentul - următorul »

mape 48-petru manea

Conditii penru productii mari de miere :
- rasa buna
- selectie
-baza melifera
-puterea familiei
-sanatatea familiei
-conditii meteo favorabile pentru secretia de nectar si cules
-etc
Personal am stors in acest an de la o fam.64 kg,de la 4 fam.ceva peste 50 kg
Un prieten apicultor din Jimbolia a stors de la o fam.95 kg in stationar
Sigur au si fam.cu 10-15 kg----Deci se poate
Sa nu uitam ca Dan Margarit a avut cules neintrerupt.

Kiwi Bee

Stefan1 multumesc o sa dau o cautare.

Stupar, o cutie Langstroth este cca. 3/4 Dadant si sa te bucuri daca scoti din ea 20kg miere curata. De altfel sint cutii grele pt ca nu ai prindere buna la ele.

pharaonu75

Citat din: stefan1 din Septembrie 01, 2012, 09:28:05 AM
... Nu cred ca Dan Margarit citeste aici, totusi inca o data ii multumesc si il asigur ca multi romani au multe de invatat si invata din ceea ce ne-a prezentat el.

Am discutat cu el si spunea ca este foarte ocupat, dar cand se mai libereaza putin (cred ca dupa ce vine din concediu) va intra si pe forum.
A intrat insa pe Stuparitul si a vazut acele postari la care face referire in clipul sau!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

danipowsoft

oare de ce Dan Margarit are doua urdinisuri la toti stupii?

Mircea77

Eu cred ca este vorba despre optimizarea ergonomiei stupului. Gandeste-te ce ar insemna pentru o culegatoare sa treaca prin 5-6-7 corpuri ca sa ajunga la urdinisul de jos. Se pierde timp pretios.

nutzu67

salutare; şi eu aş fi curios de necesitatea celui de-al doilea urdiniş chiar şi atunci cînd este primăvară şi este doar pe două caturi

Kiwi Bee

In primul rind ventilatie. Nu are fund cu plasa la nici un stup. La un turn cu 9-10 corpuri sar face o inabuseala in stup de nui adevarat.
In al doilea rind culegatoarele fac o scurtatura prin acel urdinis.
Banuiesc ca acest principiu a fost folosit inainte ca D.M. sa fi lucrat la acea firma din CAN si merge bine de multi ani deci este folosit in continuare fara schimbari.

costoiuaurel

Dupa cum spunea autorul filmelor...totul depinde de arealul in care traiesti..de ce dusmani naturali ai in jurul tau . Daca am avea puterea sa teleportam stupina asa cum este ea din Canada in Romania in primavara anului 2012 care tocmai a trecut cam cita productie ar fi obtinut si cite sute de kilometri ar trebui sa faca pentru a fi la momentul oportum la un cules bogat,cum ar face fata stresului diferentelor climatice pe care noi le-am avut...ploi in mai 3 saptamani...miere salcam mai putina...vara torida si secetoasa miere poliflora mai putina...Nu stiu daca si-ar fi permis sa umble cu corpurile pline sa le puna pe platforma  de transport catre camera de extractie si atunci sa cada culesul...cum ar fi facut fata furtisagului care s-ar fi declansat. Toamna avem atacurile concertate ale viespilor de toate felurile si a albinelor hoate care cerceteaza orice gaurica care exista in jurul stupilor si care te enerveaza atunci cand faci verificarea si aranjarea cuibului pentru iernat,iar dansul umbla cu  corpurile unei familii de albine unul peste altul fara nici un fel de grija ca in timpul anului datorita diferentelor de umiditate si temperatura lemnul din corpuri se dilata diferit creand adevarate fante intre corpuri ,invitatie speciala pentru tot felul de oportunisti din natura , sau de la stupinele invecinate,care vin sa fure atunci cand nu mai ai cules in natura. Sa incerce cu aceasi configuratie de stupi dupa 15 august sa puna galetile cu stimulent peste stupi si sa ramana cu 2 urdinise in continuare sa vedem ce minune  de stimulare ar fi. Este de admirat ce face dansul in Canada...dar cred ca altfel s-ar scrie istoria daca ar veni  pe plaiurile mioritice sa faca apicultura.
       
     

Bătrânul

" Sa moare si capra vecinului " !!!! Dan este un stupar jos palaria ! Ne a aratat ce face el in conditiile lui. Va garantez ca si in conditiile noastre  sar descurca excelent, ar face ce si cum si cind asa cum trebuie .  Am urmarit atent toate filmele lui si mai revad cite unu .... Este un tip inteligent, priceput , muncitor, puternic, rezistent, in floarea vietii. MULTUMIM DANE !!!

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

mape 48-petru manea

Citat din: Bătrânul din Septembrie 07, 2012, 12:12:25 PM
" Sa moare si capra vecinului " !!!! Dan este un stupar jos palaria ! Ne a aratat ce face el in conditiile lui. Va garantez ca si in conditiile noastre  sar descurca excelent, ar face ce si cum si cind asa cum trebuie .  Am urmarit atent toate filmele lui si mai revad cite unu .... Este un tip inteligent, priceput , muncitor, puternic, rezistent, in floarea vietii. MULTUMIM DANE !!!

SI MODEST  :nod: :nod: :nod:

nutzu67

revin cu aceiaşi întrebare. A-ţi observat că chiar şi atunci cînd sunt pe două caturi primăvara urdinişul de sus este deschis. Oare de ce?

stupar

Acolo alta viata,are iarba verde.N-are mila de albine, si in septembrie mai baga o galeata cu sirop.Nu uzeaza albinele de iernat?

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Citat din: stupar din Septembrie 12, 2012, 11:04:48 PM
Acolo alta viata,are iarba verde.N-are mila de albine, si in septembrie mai baga o galeata cu sirop.Nu uzeaza albinele de iernat?

Daca siropul este invertit, nu se uzeaza albina!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube