Produse noi-Bonfeed

Creat de dumitriu, Ianuarie 11, 2015, 11:17:13 AM

« precedentul - următorul »

edward_w92

Mie nu mi-a permis sa urc fisierele....acum cand le-am vizualizat descarcate, am avut surpriza sa vad ca erau diferite fata de cele deschise direct din mail. Urma sa pun capturile dar daca le-ati atasat, nu mai are rost. Salve!

D006

Intamplarea face sa imi vina o vorba la ureche cum că zaharul se va scumpi cu 65% , aveti vreo informatie concreta in acest sens ?

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

mmacreanu

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 18, 2015, 04:32:51 PM
Intamplarea face sa imi vina o vorba la ureche cum că zaharul se va scumpi cu 65% , aveti vreo informatie concreta in acest sens ?

se laudau astia ca au productie record la sfecla ... de ce sa scumpeasca?
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

D006

 Trestia este baza , sfecla e putina si merge doar la Bod in cea mai mare parte.

edward_w92

Si in Romania unde cultivam trestie de zahar? :)) Daca am avut record la nivel national de sfecla de zahar automat => cantitate mai mare de sfecla de zahar fata de anul precedent => pret mai mic la zahar....eventual.
Dar la cum se face politica de piata in romania, macar sa ramana la pretul actual, ca nu-i mare din punctul meu de vedere. Cum ziceam, un exemplu din RO: barilul de petrol 115$ => benzina 6ron/litru ......pretul barilului de petrol scade la 60$ => benzina este la pretul de 4.80 ron/litru.....frumoasa ieftinire nu? petrolul se ieftineste cu 45% si produsele la pompa se ieftinesc cu 16%.

dumitriu

Citat din: pharaonu75 din Ianuarie 18, 2015, 11:16:35 AM
Imi cer scuze pentru intarziere... acum am ajuns acasa, in fata calculatorului.
Multumesc mult pentru ajutor!

dumitriu

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 18, 2015, 04:32:51 PM
Intamplarea face sa imi vina o vorba la ureche cum că zaharul se va scumpi cu 65% , aveti vreo informatie concreta in acest sens ?
Nici vorba de asa ceva.
Nu stiu cine va da tot felul de informatii gresite in ultimul timp.

dumitriu

Citat din: mmacreanu din Ianuarie 18, 2015, 07:14:46 PM
se laudau astia ca au productie record la sfecla ... de ce sa scumpeasca?
Corect! Productii record de sfecla sunt in toata Europa.

dumitriu

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 18, 2015, 07:28:15 PM
Trestia este baza , sfecla e putina si merge doar la Bod in cea mai mare parte.
Gresit!
Orice fabrica de zahar poate procesa milioane de tone de sfecla. Dar datorita U.E. nu poate vinde in comunitate decat o cantitate pe care o are alocata anual. Restul merge obligatoriu la export in afara U.E.
E un intreg mecanism , destul de ciudat, care nu-ti permite(ca fabrica) sa vinzi local. Asta "multumita" aderarii Romaniei la U.E.
Daca doriti, desi nu face parte din forum va explic ce se intampla in Romania vis-a-vis de productia de zahar din sfecla, cote alocate, etc

dumitriu

Citat din: edward_w92 din Ianuarie 18, 2015, 08:42:16 PM
Si in Romania unde cultivam trestie de zahar? :)) Daca am avut record la nivel national de sfecla de zahar automat => cantitate mai mare de sfecla de zahar fata de anul precedent => pret mai mic la zahar....eventual.
Teoretic asa ar trebui. Dar ce facem in situatia in care anul trecut am produs 200.000 tone de zahar obtinut din sfecla, iar anul asta producem 300.000 tone.Dar U.E. ne permite sa vindem in Europa(atentie, nu numai in Romania) doar 150.000 tone? Si ne impune sa achizitionam trestie de zahar, sau zahar brut din trestie si sa-l transformam in zahar? Cam rau, nu?

bucovineanu

Eu sunt interesat sa stiu unde pot gasi zahar de sfecla si cum il pot recunoaste.

dumitriu

Citat din: edward_w92 din Ianuarie 18, 2015, 08:42:16 PM
Dar la cum se face politica de piata in romania, macar sa ramana la pretul actual, ca nu-i mare din punctul meu de vedere. Cum ziceam, un exemplu din RO: barilul de petrol 115$ => benzina 6ron/litru ......pretul barilului de petrol scade la 60$ => benzina este la pretul de 4.80 ron/litru.....frumoasa ieftinire nu? petrolul se ieftineste cu 45% si produsele la pompa se ieftinesc cu 16%.
Din punct de vedere matematic aveti dreptate, totusi calculele sunt mult mai complicate de atat.
Sunt multe componente care influenteaza pretul. Si ca sa va dau un exemplu simplu, acciza este de 16 centi (de exemplu). Acest cost, de 16 centi este inclus si la pretul de 6 lei/litru, dar si la cel de 4,80 lei/litru. Cei 16 centi reprezinta o suma fixa, care convertita in procente, sunt diferite pentru cele 2 preturi pe care le-ati mentionat. Asa sunt multe componente ale pretului care nu se modifica chiar daca pretul barilului scade.
In schimb, avem mare "noroc" ca acciza pe combustibil s-a "vazut" in fiecare an in autostrazile din Romania.  :razz:

dumitriu

Citat din: bucovineanu din Ianuarie 18, 2015, 09:13:50 PM
Eu sunt interesat sa stiu unde pot gasi zahar de sfecla si cum il pot recunoaste.
Va raspund, dar o sa va pun si eu o intrebare apoi.
La acest moment cam peste tot, in magazine gasiti zahar de sfecla. Pentru ca este perioada in care se proceseaza sfecla.De obicei importurile de trestie incep de prin Martie, cel mai devreme, cans stocurile de zahar din sfecla se cam termina.
Intrebarea mea este: de ce exista "ideea fixa" printre apicultori ca zaharul din sfecla e mai bun decat cel din trestie? Avand in vedere ca nu este nici o diferenta intre cele 2 tipuri de zahar, din punct de vedere al produsului pe care il fac apicultorii in gospodarie.V-as ruga un raspuns documentat daca se poate!
Am fost nevoit sa stochez o cantitate de zahar din sfecla pentru productia de Bonfeed de anul acesta, suficienta pana la recolta urmatoare. Si asta datorita faptului ca apicultorii fug ca "dracul de tamaie" cand aud de zahar din trestie. Iar cand intreb pe unul sau pe altul, de ce prefera zaharul din sfecla, primesc invariabil acelasi raspuns: au auzit ca este mai bun.Un raspuns care pe mine nu ma multumeste.

edward_w92

Se si observa la preturile turtelor acum....5lei/kg , 5,5lei/kg...in functie de produs...deci o ieftinire fata de anul trecut cu aproximativ un leu cand daca-mi aduc aminte, apifonda era 7-7,5lei/kg, beefonda 6,5lei/kg... .
Astea-s zvonuri intre stupari.... cumpara amu ca maine-i "mai scump" cu 65% :)).
Revenind la subiect, vreau sa stiu daca turtele astea bonfeed sunt moi precum apifonda, incat sa permita hranirea familiilor prin sita. Am incercat multe turte precum: turta Albina (la 10kg calup) apifonda, beefonda, turta dulcofruct (zahar +glucoza).....prima daca ramanea mai mult se usca deasupra, apifonda nu dar unele loturi erau poate prea moi si prin sitele mai rare a curs uneori mai repejor, beefonda n-am avut probleme cu ea la administrare pe sita, statea exact pe sita si de acolo mancau albinele, nu se usca sa nu poata fi consumata toata, deci suprafata turtei era in permanenta pe sita, nu la cativa mm peste, nici sa curga. turtele astea de la dulcofruct parca nu se comporta ca cele de beefonda (cand le-am cumparat erau exact ca cele de beefonda, aproape ca placajul, insa nu-s multumit de textura. In final, bonfeed astea sunt tot "tari" la prima impresie sau se apropie de textura apifondei. Ar fi utile vreo 2 poze la o turta ca pretul imi face cu ochiul.

Legat de zaharul in plus, il facem turte la apicultori :> sau sirop toamna....cati nu cumpara siropul gata facut doar doar sa nu mai dea la bormasina. :nod:
Cat despre exemplele de diferenta de preturi....vorbim si de costuri mai mari de prelucrare a materiei prime. Bineinteles ca daca avem de 2 ori mai multa sfecla de zahar de procesat fata de anul precedent, nu inseamna pret de 2 ori mai mic fata de anul precedent, fiindca costurile-s duble la procesare, si automat, pretul poate scadea dar nu chiar la jumatate ( asta legat si de exemplul dat de mine cu combustibilii si multe altele ce impun prelucrarea materiei prime). Oricum, preturile la zahar si de raman asa, eu unul nu ma plang, si nu vad cine s-ar putea plange printre apicultori. Si daca or sa creasca cu 65% (prin absurd luand in considerare situatia actuala la productie) s-ar face zaharul cat, 4 ron/kg.....a fost in anii precedenti si spre pretul asta zaharul si tot am cumparat pentru albine si n-am mai saracit.
Ce accize, pe care autostrazi? A1, A2 fara un sfert si 1/3 din A3? :)) Chiar si asa, cate mai avem de astea, tot 2 precum clasele trenului? Platim accize, taxe de drum, rovignete, asigurari umflate, impozite tot mai mari, si tot pe drumurile de acu' 7 ani circulam. Cum e drumul de la Piatra Neamt la Bicaz, fiind din zona poate cunoasteti, l-au "asfaltat" acum vreo 7-8 ani, cand o venit tariceanu si au facut si varianta, sau in perioada aia.....au dat o smoala si dupa griblura....ca mergeai pe asfalt ca pe strada pietruita....de atunci nu s-a mai facut nimic. :)) Exemple de astea avem garla... sa tot ne puna taxe, doamne ajuta. Bine ca peticesc carosabilul cu smoala+nisip/pamant....ce-au pus in noiembrie, acu' e la fel ca inainte...treaba de mantuiala.
Cat despre zaharul de trestie.....daca nu-i sfecla, sa nu fie deloc...apicultorii sunt un soi de oameni patrioti, sa nu cumva sa fie zahar din trestie de prin brazilia, ca-i mai dulce.... Eu unul, de cand sunt cu nasul in albine, nu m-o interesat nici macar o singura data ce fel de zahar e ala de-l cumpar. Dar tot eu ca apicultor, mananc miere doar cand extrag mierea din stup, rar sa mananc mai apoi miere....cati stupari mananca zahar cand au miere? Asa si cu zaharul din trestie comparativ cu cel din sfecla :)).