SRIMULENT ADJUVANT PENTRU COMBATEREA VAROZEI FOLOSIT IN ALIMENTATIA ADULCOFRUCT

Creat de fitoconsult, Aprilie 20, 2013, 07:22:46 PM

« precedentul - următorul »

iosca

Citat din: dragos2006 din Aprilie 21, 2013, 05:36:13 PM


  As fi curios sa aflu cati stupi si ce productie de miere au cei care pun intrebarile despre acest produs !

Nu vad relevanta curiozitatii tale, dar in sfarsit....... unii mai mult, altii mai putin. Vinovate pt intrebarile noastre sunt inscrisurile ambigue de pe eticheta produsului, care n-ar trebui sa lase loc interpretarilor si intrebarilor, ci nu cantitatea de miere si numarul de stupi ai celor ce intreaba.
In rest eu recunosc ca am folosit si sunt multumit de produs !
http://iosca.sunphoto.ro/                0765687281

D006

  cate tone de dulco  ai cumparat anul trecut ?

PS . eu am vazut buletinele de analize de la toate loturile din care am cumparat eu , in nici un lot fructoza nu a coborat sub 44 .

iosca

N-am zis ca are mai putin sau mai mult. Am folosit putin . Vorbeam insa numai de prezentarea din eticheta.
http://iosca.sunphoto.ro/                0765687281

fitoconsult

Pai prietene daca tu nici nu folosesti la ce iti dai cu parerea dute si  ))/

Sa vorbeasca cei care folosesc de 2-3 ani  sa spuna parerea si experienta nu vi tu neica nimeni care ai adrministrat de 2 ori sa spui c a nu e bun ca nu ai experienta fizica
eu detin 60 de familii si il folosesc si primavara pt stimulare si topama pt iernat acum 3 saptamani am inceput stimularea si am bagat pana acum 300 de kg de dulcofruct vreau la salcam sa rup norma sa am populatie cat cuprinde

iosca

Daca citeai, vedeai ca te-am tratat cu respect  dar vad ca nu meriti !
Si iarasi daca citeai vedeai ca n-am zis nimic rau la adresa siropului comercializat de tine, si mai vedeai niste intrebari respectuoase, la care, in loc sa jignesti ca un ...."mare si cult om si mare apicultor" pe un "neica nimeni" cum imi spui tu, puteai cauta literele in ABCDAR sa raspunzi la ele pt a da detalii clintilor interesati.
            Dar vad ca intrebarile mele si-au atins tinta,  si in "inteligenta" dumitale,  ai considerat ca mai bine  jignesti decat sa discuti calm si constructiv, ca doar nu vrei sa cumparam fara sa intrebam ce si cum, despre al tau produs.
          Referitor la numarul de familii de albine pe care zici ca le ai, eu iti urez la mai mare. Din punctul meu de vedere n-ai deloc multe ca sa te umfli asa in pene, iar faptul ca-i indopi cu sirop, nu-i un motiv cu care sa te lauzi. Eu folosesc in jur de 5 to de sirop anual (nu din al tau) si nu ma laud pt ca nu cred este ceva de laudat aici. Folosesc sirop si nu-i bine deloc, dar datorita unor considerente de rentabilitate si timp, nu am incotro. Deci in nici un caz nu-i nimic de laudat aici.
          Corecteaza-ti atitudinea prietene si te invit la discutii calme, constructive si utile, nu la jigniri si umflari in pene !
http://iosca.sunphoto.ro/                0765687281

iosca

Raspunde-mi la intrebarea din postarea mea de mai inainte, pe care ti-o citez mai jos si ai toata consideratia mea:
Citat din: iosca din Aprilie 21, 2013, 05:19:15 PM
Citat din: fitoconsult din Aprilie 20, 2013, 07:22:46 PM


http://www.facebook.com/photo.php?fbid=235349633272335&set=a.195664510574181.44833.195644853909480&type=1&theater

Care din componente il face adjuvant "ADJUVANT PENTRU COMBATEREA  VAROZEI" ?
Apreciam mult mai tare produsul fara gogorita asta din prezentarea lui, care apare si pe eticheta. Poate-i bun, nu va contrazic dar scoateti tampenia aia cu varoza din prezentarea lui si veti deveni in ochii mei, vanzatori seriosi  al unui produs bunicel in bransa lui si mai atractiv pt multi dintre apicultorii cu ceva experienta !
(Este numai parerea mea si atat) :hi:
http://iosca.sunphoto.ro/                0765687281

fitoconsult

Nu am intentionat sa te jignesc dar tu ai spus pana acum ca nu ai folosit sirop de porumb acum spui ca folosesti 5 tone de sirop  de porumb pe an  ? nu; fi putin mai explicit ;

Eu am iernat pe Dulcofruct din lipsa mieri de salcam sau alat miere .

Dulcofruct  nu este produs de mine si nu ma supar pe unu care a folosit si spune parerea despre el dar ma deranjaza si cred ca si pe alti deranjaza cand cineva care spune ca a folosit o data isi da cu parerea

:stop_the_war:

iosca

Citeste si vei vedea ca am spus ca am fost multumit de el, chiar daca am folosit putin (cand spun putin, nu-i chiar asa putin). Eu altceva vroiam sa discut !
http://iosca.sunphoto.ro/                0765687281

Bistriteanul

Citat din: dragos2006 din Aprilie 21, 2013, 05:36:13 PM
produsul contine 45% fructoza . dar cum orice amestec nu poate fi facut la zecimale la acest volum producatorul si-a luat o masura de precautie . Pe intelesul vostru : daca pe eticheta scria FIX 45% fructoza iar la analize rezultatul era de 46% sau 44% imediat ar fi luat amenda de la Protectia Consumatorului . Clar ?

  Fluctuant deoarece nu exista reactie de hidroloza 100% , pe fiecare lot exista o marja de eroare .


  As fi curios sa aflu cati stupi si ce productie de miere au cei care pun intrebarile despre acest produs !

Domnule Dragos,
pt ca va vad un bun cunoscator al acestui produs, (si pentru ca ati afirmat ca produsul contine) va rog sa prezentati care sunt procentele de fructoza, glucoza, maltoza,apa, altele... pe care le contine acest produs:Ducofructul.
Va rog sa ne prezentati cantitatile componentelor PRODUSULUI dulcofruct, nu compozitia substantelor uscate diluate cu apa.

Iar pentru ca mi-am permis sa va intreb despre acest produs, mi se pare corect sa va raspund la curiozitatea dvs., raspunsul este: aceeasi productie de mierea ca si pina la aparitia acestui produs. Desigur ca eu nu consider miere, un sirop produs chimic trecut prin gusa albinei.
Va multumesc anticipat pentru orice informatie corecta si reala pe care o veti prezenta.
Admir albina si cainele national, Ciobanescul Romanesc Carpatin.

http://www.carpatin.net/
http://www.carpatin.net/forum

pharaonu75

Citat din: fitoconsult din Aprilie 21, 2013, 07:56:04 PM
... dar ma deranjaza si cred ca si pe alti deranjaza cand cineva care spune ca a folosit o data isi da cu parerea

:stop_the_war:

Aici cu siguranta ati facut referire la afirmatiile mele, asa ca trebuie sa detaliez!
Am spus o singura data (un singur lot, mai multe administrari)... poate m-am exprimat gresit...
Am fost printre primii care au cumparat acest produs, indata ce am auzit despre aparitia sa pe piata romaneasca. L-am folosit atat primavara la stimulare, cat si toamna la completare.
De efectul de stimulare am fost multumit, insa de iernarea pe dulcofruct (de fapt 30-40% miere, restul dulcofruct) am fost dezamagit complet.
Albinele nu prea s-au atins de el, dar au golit fagurii cu miere... am avut pierdreri deloc de neglijat, insa vorba tiganului "in zootehnie sunt si pierderi".
Cand am iernat integral pe miere a fost OK... cand am iernat pe zahar invertit de mine a fost OK... cand am folosit si dulcofruct am avut probleme.
Nu am iernat niciodata pe apiinvert sau alte siropuri din comert.

Daca mi-am spus parerea, nu am facut-o pentru a face anti-reclama dulcofructului, ci pentru a sti si altii ce experiente am avut eu cu acest sirop.
Oricum, am inteles ca au fost mari probleme cu primele loturi de dulcofruct, pentru ca cineva "a gresit formula"... desi era vorba de un indulcitor pentru patiserie, l-a bagat la vanzare ca hrana pentru albine! Si nu orice fel de hrana, ci "adjuvant in combaterea varroa". Acum se aude ca lucrurile s-au remediat si ca totul ar fi OK. Poate fi adevarat, poate fi doar marketing, insa eu nu sunt dispus sa verific pe albinele mele.

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

romikele

Nu s-a gresit nici o formula, doar ca cei care s-au grabit sa administreze siropul la albine nu au avut experienta cu acesta si de aici necazurile.
De fapt Dulcofructul nici nu este recomandat de catre Cirast a fi folosit la iernare, ci doar la stimulare.
Pentru iernare se recomanda hrana solida, gen turte ca de ex. Apifonda (e ok, domnu Dumitriu?  :wink2: ) sau home made din zahar pudra si miere (cele mai bune!).

salixbabilonica

Dulcofructul acesta este tot un hidrolizat.Hidroliza se realizeaza se realizeaza pe cale enzimatica(deci ,omul a selectat tulpinile de drojdii care dau cele mai multe enzime) si prin tratamentul cu acizi puternici(ia ghiciti care!!)Din punct de vedere financiar,tratamentul cu enzime e rentabil doar in industria berii,se lucreaza cu concentratii slabe de amidon pentru a putea fi atacate de enzime,procesul e indelungat si energofag.la bere renteaza pt ca se vind volume mari de lichid la o concentratie redusa de alcool.Intrebarea care se pune si la care ii rog pe colegii ce au folosit astfel de siropuri este:exista o alta cale de fabricatie  a unui sirop de viscozitatea Dulcofructului si nu stiu eu(posibil !!),sau este vorba de altceva ,strict financiar(vezi cazul din anii 1992,cind politia a prins o retea de fabricanti de alcool care puneau tiganii de la gropile de gunoi de linga Bucuresti sa adune ambalajele de tigari,strict LM si Assos,aveau hirtia mai fina,le tocau si le marunteau cu masini,hirtia tocata se amesteca cu apa fierbinte,rezulta o pasta ce se trata cu acid sulfuric,se ,,spargea'' chimic formula celulozei la amidon si apoi la GLUCOZA si alte glucide,care apoi fermentau si prin distilare rezulta ALCOOL.)Acest tratament i se poate aplica oricarui produs ce  contine celuloza sau amidon,chiar de calitate slaba.Daca gresesc in asocierea acestui sirop sau altora cu rationamentul meu imi cer scuze anticipat,dar vreau sa fiu contrazis cu argumente solide.

iosca

Citat din: romikele din Aprilie 22, 2013, 02:45:40 PM
Nu s-a gresit nici o formula, doar ca cei care s-au grabit sa administreze siropul la albine nu au avut experienta cu acesta si de aici necazurile.
De fapt Dulcofructul nici nu este recomandat de catre Cirast a fi folosit la iernare, ci doar la stimulare.
Pentru iernare se recomanda hrana solida, gen turte ca de ex. Apifonda (e ok, domnu Dumitriu?  :wink2: ) sau home made din zahar pudra si miere (cele mai bune!).
Cred ca colegul se  referea la completarea din toamna, a rezervelor necesare iernarii, dar nici asa si nu-i deloc indicat (nu ma refer la vreun hidrolizat anume ci la toate). Hrana solida gen Turtele/apifonda de la Dumitriu (pe care-l salut cu aceasta ocazie, si-l astept prieteneste la inca o discutie cu scantei, asa cum n-am mai purtat de mult cu dansul, despre compozitii/retete/hidrolizate/promovsre/Agrana/zahar,etc.) sunt recomandate, sau le folosim, unii, in timpul iernii, ca recomandate nu stiu cat sunt si astea.
Tot turta din miere ramane cea recomandata si iarna ! 
http://iosca.sunphoto.ro/                0765687281

D006

Citat din: pharaonu75 din Aprilie 22, 2013, 02:11:44 PM

Am fost printre primii care au cumparat acest produs, indata ce am auzit despre aparitia sa pe piata romaneasca. L-am folosit atat primavara la stimulare, cat si toamna la completare.
De efectul de stimulare am fost multumit, insa de iernarea pe dulcofruct (de fapt 30-40% miere, restul dulcofruct) am fost dezamagit complet.


  1)In ce an ai cumparat dulco ?
   2)ce cantitate ai cumparat ?
   3)cat ai dat pe colinia de albine ?
    4)cand ai dat siropul toamna ?
    5)L-ai dat asa cum l-ai cumparat ?
    6)De unde l-ai cumparat ? 
    7)Ai cumparat cu factura si CERTIFICAT DE CONFORMITATE ?

salixbabilonica

Citat din: dragos2006 din Aprilie 22, 2013, 04:24:43 PM
Citat din: pharaonu75 din Aprilie 22, 2013, 02:11:44 PM

Am fost printre primii care au cumparat acest produs, indata ce am auzit despre aparitia sa pe piata romaneasca. L-am folosit atat primavara la stimulare, cat si toamna la completare.
De efectul de stimulare am fost multumit, insa de iernarea pe dulcofruct (de fapt 30-40% miere, restul dulcofruct) am fost dezamagit complet.


  1)In ce an ai cumparat dulco ?
   2)ce cantitate ai cumparat ?
   3)cat ai dat pe colinia de albine ?
    4)cand ai dat siropul toamna ?
    5)L-ai dat asa cum l-ai cumparat ?
    6)De unde l-ai cumparat ? 
    7)Ai cumparat cu factura si CERTIFICAT DE CONFORMITATE ?
Domnu' Dragos am inteles treaba cu conformitatea si factura,dar treaba cu hidroliza aia enzimatica cum ramine cu ea ?!Va rugam frumos,ne dati o explicatie :smile:?Pina atunci mai bem o  :coffee:.