stimulare

Creat de creiveancristi, August 16, 2011, 09:10:19 PM

« precedentul - următorul »

creiveancristi

Am o nelamurire:in seara aceasta in jurul orei 20 si 40 de minute(fiind aproape intuneric) am efectuat hranirile de stimulare la trei familii de albine cu sirop invertit 1/1.Dupa aproximativ 2,3 minute de la introducerea siropului in fiecare stup am observat o mare agitatie la urdinisul stupurilor stimulate,urmate de zboruri in jurul lazilor cu pricina ale mai multor albine.
Este normal ca imediat dupa hranire sa fie asa agitate(le-am mai stimulat si pana acum dar n-am observat nimic pentru ca plecam imediat dupa hranire).
M-am speriat,am crezut prima data ca este furtisag,dar am observat ca celelalte familii nestimulate sunt linistite,fara zboruri asa de tarziu.
Sa fie din cauza ca nu am diafragme,ramele tip hranitor sunt lipite de ultima rama cu albina a fiecarui stup.
Va multumesc pentru raspunsuri!

bucovineanu

Acel comportament este normal. A aparut miere in stupi si albinele cauta sursa de "cules".

creiveancristi

Am vreo trei roiuri pe care ii stimulez de ceva vreme.Cand am inceput nu aveau miere aproape deloc in cuib,acum dupa aproape trei saptamani am vazut ca exista ceva miere,poate nu deajuns pentru a trece iarna.
Intrebarea este daca sa le fac si hraniri de completare sau daca ii m-ai stimulez pana pe 15 septembrie,deci inca vreo trei saptamani,or sa ajunga la cantitatea necesara de miere pentru a trece iarna cu bine?
Multumesc anticipat!

Kov iulian

Am descoperit ceva si as vrea sa va impartasesc si Dumneavoastra idea mea . Faceam stimulare la stupi si imi lipsea un hranitor , asa ca m-am gindit sa pun sirop intro rama goala , numai ca daca torni siropul pe celule acesta nu va intra in ele din cauza aerului , asa ca m-am gindit ca daca vibrez rama siropul va intra mult mai repede in celule si asa a si fost si ma gindeam sa fac ceva improvizat sa vibreze rama in timp de torn sirop pe ea . Voi ce metoda folositi pt a umple ramele cu sirop ?

Bistriteanul

Tin rama vertical dar putin inclinata si torn cu grija in celule de la partea de sus, pe masura ce celule de sus se umplu siropul curge in urmatoarele. 
Admir albina si cainele national, Ciobanescul Romanesc Carpatin.

http://www.carpatin.net/
http://www.carpatin.net/forum

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: Bistriteanul din Septembrie 01, 2011, 11:00:51 AM
Tin rama vertical dar putin inclinata si torn cu grija in celule de la partea de sus, pe masura ce celule de sus se umplu siropul curge in urmatoarele.
korect
metoda verificata...
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

Bistriteanul

Pentru mai multa siguranta, sub rama in care torni sirop, aseaza o alta rama orizontala, astfel siropul care eventual se prelinge sa nu cada pe jos sau in stup.
Admir albina si cainele national, Ciobanescul Romanesc Carpatin.

http://www.carpatin.net/
http://www.carpatin.net/forum

marius_vfp

salut , nu stiu ce sa zic daca e bine sau nu ceea ce zic , nu ar fi mai bine decat alta rame , o tavita mica gen tava de cozonac ingusta si lunga , in care sa fie siropul si in care sa cada  surplusul ?
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

cosmin30

spuneti-mi va rog pana cand se fac hranirile stimulative? eu am innceput in jurul datei de 1 august, de 2-3 ori pe saptamana...
multumesc

tassevasi

Citat din: cosmin30 din Septembrie 02, 2011, 09:40:19 PM
spuneti-mi va rog pana cand se fac hranirile stimulative? eu am innceput in jurul datei de 1 august, de 2-3 ori pe saptamana...
multumesc

E de ajuns ,verifica rezerva de hrana si treci la hraniri de completare a rezervelor cite 2 -4 l timp de 4 zile ,2/1 sirop invertit cu sare de lamiie .
  Numai bine  :hi:

creiveancristi

Putem inceta cu hranirile de stimulare?
Si eu stimulez din data de 1 august.Citeam pe undeva ca trebuie pana pe 15 septembrie.Oricum cantitatea de puiet si larve scade considerabil,cu toate stimularile facute.

bucovineanu

Din cauza secetei reginele au diminuat mult ponta, chiar daca au fost stimulate. Daca au incetat cu totul ponta slabe sperante sa o reia chiar daca se continua stimularea.

dulos_theo

Shi cat ne-am mai dorii sa mearga cu ponta ... ? pana la Craciun ? Iau si ele o pauza ca de asta primavara pentru cele mai batrane... a trecut ceva vreme... Nu este o tragedie ca scade sau se intrerupe ponta in perioada aceasta sau urmatoarea. Pana la urma Albina care iese trebuie sa se maturizeze si sa-si faca corpul gras pentru a fi apta de iernat! Nu va speriati de lucruri normale.  Puietul mult trebuie primavara ! Sa aveti iernare  usoara si USCATA ! :hi:

bucovineanu

In postarea anterioara nu am spus ca e bine sau rau faptul ca unele regine au incetat ponta. Am  raspuns la  intrebarea, daca mai are sau nu rost sa se continue stimularea. Au fost ani cand au incetat ponta chiar in august, dar au fost si ani cand unele familii au avut puiet pana in noiembrie. Si intr-un caz si in celalalt ajung cu bine in primavara. De cele mai multe ori ele stiu mai bine decat noi cand trebuie sa intrerupa ponta. Noi gresim de multe ori incercand sa le facem sa se comporte cum credem noi ca e mai bine. Eu in general nu sunt adeptul stimularilor. Pentru a obtine rezultate bune e nevoie sa intram in iarna cu familii puternice care stiu ce e mai bine pentru ele fara a primi stimulare. De multe ori prin stimulare se obtin rezultate contrare celor asteptate.

creiveancristi

#14
Aseara am efectuat hraniri de complectare la doua familii de albine,la una 2,5 litri sirop 2/1 si la cealalta 2 litri din acelasi sirop.Azi dimineata am verificat in stupi si am constatat ca doar jumatate din cantitatea introdusa a fost luata,acelasi lucru intamplandu-se la ambii stupi.
Am observat si ceva agitatie la urdinisul familiilor cu pricina,ceva viespi dand tarcoale,asa ca am redus mult intrarile,cam 5 cm la fiecare(este bine sau trebuie mai mic?).
Din ce cauza oare nu au terminat peste noapte,nu le-am dat o cantitate chiar asa mare?
Poate pentru ca nu au fost invatati cu sirop,pana acum nu le-am dat deloc acestor familii?
Este vreo problema ca dureaza doua zile pana termina siropul?