Sirop de porumb...

Creat de badguy_goodguy, Iunie 13, 2011, 05:48:16 PM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

Citat din: dumitriu din Aprilie 22, 2013, 12:31:48 PM
Citat din: cleo din Aprilie 21, 2013, 08:00:28 AM
Vrem si noi o parere de la cineva care a iernat 100% PE Apiimvert. Multumesc
Nu se recomanda iernarile pe Apiinvert.In sezonul rece se foloseste Apifonda.
Detalii gasiti pe www.hranapentrualbine.ro

cu stima,
Dan Dumitriu
FOARTE INTERESANT. Un lucru important auzit de la dl Dumitriu. ESTE DE RETINUT.

jenica67

Citat din: dragos2006 din Aprilie 21, 2013, 11:27:40 AM
Citat din: jenica67 din Aprilie 20, 2013, 10:28:03 PM
fitoconsult, tu ai invatat limba romana la scoala ?? Cred ca poti lejer sparge zidul, ca nu se vad imbunatatiri. Ce ne spui tu pe mai multe teme ? Crezi ca suntem debili careva, de trebuie sa repeti ?? Pai ce zice produsul tau asta de il lauzi (vad ca ai si id de consultanta) : "DULCOFRUCT contine max 50% fructoza, 32% glucoza, 15% maltoza si 3% alte zaharuri; substant uscata maxim 75% si minim 24% apa" Ce  asa se tolereaza un produs care se respecta ?? cu maxim 50% si minim zero ?? Ce cumperi cenusa dizolvata in apa ??  :qp:

Nea Jenica pune putin burta pe chimie si pe legislatia etichetarii asa vei afla de ce apar acele procente pe eticheta.

      Fara suparare Dragos, sa sti ca nu ti-ar strica tie intai sa studiezi chimia, si dupa aceia sa indemni pe altii, nu de alta dar sunt inginer si chimia am mancat-o pe paine cum se spune. Si cred ca si subtilitatea limbi romane iti lipseste, daca asta ai inteles din ce am spus eu.
  Ori ce produs garantat se defineste :
-  componentza, limita minima a fiecarei componente, limita maxima a fiecarei componente
-  componente auxiliare neimortante pentru produs, cu limita maxima din produs - Acestea se dau numai cu limita maxima, pentru ca nu sunt importante pentru calitatea produsului, si il strica si de aceia se tolereaza cu limita maxima deobicei 1-3 %, la produse importante sub 0,2% 
- norma de elaborare
- norma de receptie
- buletin de receptie
In momentul cand tu imi spui ca :
"DULCOFRUCT contine max 50% fructoza, 32% glucoza, 15% maltoza si 3% alte zaharuri; substant uscata maxim 75% si minim 24% apa"
     pe componente :
max 50% fructoza, minim ?? poate fi ZERO, ca nu ai precizat limita inferioara;
max 32% glucoza, minim ?? poate fi ZERO, ca nu ai precizat limita inferioara;
max 15% maltoza, minim ?? poate fi ZERO, ca nu ai precizat limita inferioara;
   Si atunci intreb ce cumpar eu loz implic ?? Cand ai o astfel de eticheta te faci de ras, nu iti cumpara numini produsul, e chestiune de marketing, nu de legislatie.
    Am fost sef de achizitii 12 ani de zile si am cumparat din toata Europa marfa, nu trebuie sa imi spuneti ce sa cer, cand comand si cumpar un produs !
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

D006

Nea Jenica am cateva intrebari :

  1) cate colonii ai hranit cu dulco ?
   2) cat dulco ai cumparat anul trecut ?
  3) de unde ai cumparat dulco ?

jenica67

#273
        Dragos m-ai inteles gresit. Nu am criticat produsul, ci prezentarea lui. Eu am niste principii in viata : nu cumpar marfa de la hoti. Mie cand imi prezinti asa un produs, poate fi aur pur, nu ma intereseaza, nici din curiozitate.  Am si precizat ca este o eroare de marketing in prezentarea lui. Greselile de marketing se platesc grav in viata. Vezi greseala firmei Dacia, care a dorit sa vanda Dacia Nova in Spania, cu ani in urma, fara sa cereceteze ce inseamna NoVa in spaniola si care se traduce NU Merge. Cine sa o cumpere cu asa un nume ?
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

bucovineanu

Foarte bine punctat in ce priveste compozitia produsului. Daca un lot contine 1% glucoza, 1%fructoza si 1% maltoza si 97 % apa, vanzatorul are acoperire.

jenica67

  Exact si mai continua cu "substant uscata maxim 75% si minim 24% apa" deci 3% substanta uscata (1% glucoza, 1%fructoza si 1% maltoza), 3% mai mic decat max 75%, restula apa 97% ca este mai mult decat minimul precizat 24%.  =))
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

pharaonu75

Firmele serioase scriu pe eticheta ceva de genul "50% +/- 2%" sau "50 g. +/- 2 g."
Cam asa se indica marja de eroare!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

dumitriu

#277
Citat din: iosca din Aprilie 22, 2013, 03:41:11 PM
Va salut d-le Dumitriu !
Este adevarat ca nu se recomanda iernarile pe apiinvert ! Ma mira numai c-o aud de la d-voastra ! :razz:
De asta nu-mi vine sa-mi cred urechilor  :razz:(asa-i vorba romaneasca) ca aud de la Dumitriu ca "Nu se recomanda iernarile pe Apiinvert."
Asa este ! Noi de mult sustinem asta si vad ca in sfarsit sunteti de acord cu noi ! :razz:  :rotfl:
(cand zic apiinvert ma refer de fapt la toate siropurile, sa nu fiu inteles gresit)
Va salut,
nu trebuie sa va mire ca fac o astfel de recomandare.Doar pentru faptul ca vand Apiinvert, trebuie sa-l recomand in orice anotimp doar de dragul de a-l vinde?Prefer sa fac o recomandare corecta, in conformitate cu perioada de administrare a produsului.

iosca

 Nu mi-ai inteles gluma/ aluzia/ remarca !
Tu ai gresit cand ai zis ca nu se ierneaza pe apiinvert, ci pe hrana solida !
Se ierneaza pe siropuri (gen apiinvert), daca n-ai miere sau preferi s-o extragi, administrate toamna pt a-si face rezervele pt iarna, deci se face iernare pe asa ceva (si cred ca iernarea pe astfel de siropuri predomina din ce aud discutindu-se pe aici.
Total gresita afirmatia ca se ierneaza pe hrana solida (gen turte). Administram si turte (unii) dar nu putem spune ca iernam familiile pe turte ! :razz:

http://iosca.sunphoto.ro/                0765687281

D006

  Titlul "sirop de poromb"  nu este corect ! Nu se poate folosi aceasta expresie , stie cineva de ce ?

pharaonu75

Din porumb nu se obtine sirop, ci zaharuri (carbohidrati) care prin diluare dau siropul! :wink2:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

cleo

   Conform ultimelor studii orice modificare genetica produsa unei organism.... slabeste organismul (inclusiv al Albinei)...si il predispune la boli...slabeste imunitatea.
    Roua sau transpiratia de pe plantele modificate dauneaza Albinei...ne mai vorbind de noua clasa de insecticide de la bayer care dezorienteaza albina... :qp:
   Asa ca trebuie sa avem mare grija la ce siropuri bagam in stup... ))/

die furrer

Bine ca am sarit de la pagina 8 la 19
19 pagini de cearta de discutii fara mare semn in contradictoriu
nici nu ma mir ca topicurile nu sunt citite pina in capat
Cauti ceva si mai totdeanu numai cearta si discutii
suntem de cascadorii risului..
19 Pagini de discutie si nici acuma nu se va pune capat
eu am iernat pe f40si am sa revin cu detalli dar aicea..la a 20 pagina de vorbe in contradictoriu

Kov iulian

Citat din: cleo din Aprilie 27, 2013, 07:47:13 AM
   Conform ultimelor studii orice modificare genetica produsa unei organism.... slabeste organismul (inclusiv al Albinei)...si il predispune la boli...slabeste imunitatea.

Si nu doar modificarile genetice, orice organism e conceput/evoluat pentru a functiona in anumiti parametri, daca noi modificam acei parametri sau selectam acele organisme care convin intereselor noastre financiare si nu respectam planul original de functionare vom vedea ca in timp apar probleme chiar probleme grave .

Multi nu inteleg asta si refuza sa creada asa ceva .

D006

  merg la rapitza modificata , merg la FS modificata , crezi ca mai conteaza doi litri de zeama dati la stup toamna ? Apropo exista si hrana pt. albine produsa din porumb NEmodificat genetic.
  Pana acum dezorientarea e in capul nostru , albinele inca rezista ....