Bee Culture

Creat de dragos2006, Martie 29, 2007, 11:19:21 PM

« precedentul - următorul »

D006

In urma cu aproape 10 zile a aparut numarul pe martie al revistei americane de apicultura Bee Culture(a 2 a dupa parerea mea pe plan mondial in domeniul stuparitului).
Subiecte interesante: ." Raising Queens Adee Style" (Cresterea reginelor in stilul lui Adee" Mentionez : ca Adee este stuparul cu cei mai multi stupi.Are dupa cunostintele mele peste 60000 de stupi pe care ii exploateaza impreuna cu cei doi fii. Aviz amatorilor :ni-si spune PROFESIONIST ci COMERCIAL.
Alte subiecte interesante :" A New Nosema "( O noua Nosemoza). Zic eu :ar trebui sa stim macar cu se testeaza in teren ? "Hive Control & Decision Making" (Controlul stupului si luarea deciziilor"

D006

Salut si pe acest forum. Da Drone revista e buna dar noi traim in alta lume. Si aici ma refer la tehnologii, ca sa nu mai vorbesc de posibilitatile materiale. Totusi este foarte important sa ne informam. :hi:

D006

Dle Lutzi,
Te salut cu respect. Vedeti dle Lutzi daca ar fi sa imput ceva asociatie ACA acesta ar fi ce mai mare neajuns:nu a facu mai nimic sa spuna ca si aici sint stupari si ,crede-ma, f buni stupari.In momentul in care ar fi fost deschise mai multe porti si acum nu am mai fi bijbiit in intuneric in Europa.
Da, informatia inseamna putere.ACA ar fi trebuit prin revista sa ne puna la curent cu toate.E mai greu daca nu ai in plan asta.
Am incercat si pe celalalt forum sa fac informare macar la nivelul de stiati ca,dar am avut o mare dezamagire.Ce nu stiu "profesionisti" e ca intrebarea inseamna cunostinta.(stiinta)
Sa vedem cum merg lucrurile pe acest forum.
Cu stima
:razz:

D006

D-le Drone va asteptam cu articole noi din Bee Culture.

D006

Dlor,
In ultimul nr din Bee Culture o sumedenie de articole.Sa stiti ca nu toate sinT articole care spun inventii si cercetari inedite ci vorbesc despre ce fac stuparii in mod obisnuit asa ca noi intrebind si scriind despre subiectele care ne framinta nu facem decit sa ne inscriem in rind cu lumea.
Iata citeva titluri:
Draga Vecine(Dear Neighbor) in care Larry Connor vorbeste despre importanta asigurarii sursei de apa ptr albine.Asta numai asa sa nu avem surpriza ca albinele noastre sa nu bea apa cu caprele vecinului.
Shim. Un articol de Kim Flottum Eeditorul lui Bee Culture.Shim este Dr. Shimanuki la ora asta pensionar ..Articolul este interesant si dezbate o sumedenie de probele printre care Shim intreaba :" Will people accept, or be afraid of a genetically modified bee? Would beekeepers adopt a genetically modified bee?" (Adicatelea:Vor accepta oamenii sau le va fi teama de albina modificata genetic?Vor accepta stuparii albina modificata genetic?")Voi incerca sa-l prezint ,
Comert+albine= CCD edespre albine si incercarea de a scapa de misterioasa boala CCD. Articol de Jim Fischer.
Cu stima