Un fel de baza melifera

Creat de stefan1, Iulie 27, 2011, 12:45:30 AM

« precedentul - următorul »

sandupop

Citat din: dan sebastian din August 05, 2013, 03:29:11 PM
Nu conteaza cati alcoolici sunt. Important e ca ei se simt bine. Statul e fericit ca are cine sa plateasca accize mari, doctorii ca au de pe urma cui sa traiasca. Ideea e ce ne-am face fara ei?
Just!
Dar acum am recitit gluma postata ( cred ca cea mai proasta pe care o stiu!!!) si parca cuvantul folosit de mine cam " zgarie" la urechi, va rog sa ma scuzati, puteam sa scriu '' consumatori" de exemplu sau orice alt sinonim, dar muza mea era dusa cu ...pluta. :rusine: :rusine: ^:)^ ^:)^
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

dan sebastian

Stai linistit ca nu m-am suparat. Cine posteaza ceva, trebuie sa aibe tarie de caracter. Exista oameni bine intentionati dar si din celalalta grupa. Chiar daca erai rau voitor nu ma supara comentariul. De exemplu Margarit s-a ofticat ca era cate un prost care-l contrazicea. Pacat ca a intrerupt postarile. Pune 1 -2 la cateva luni. Am intalnit om care are albine de-o viata si-mi zicea ca ceea ce face el (D.M.)  e imposibil. Desi i-am aratat videoclipurile zice ca e facatura. I-am zis sa-si ia bilet de Canada si sa se duca sa se convinga singur.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

cristi ciuc

Citat din: sandupop din August 05, 2013, 01:26:07 PM
Citat din: happy din August 04, 2013, 09:49:05 PM
Inseamna Sandu ca in 2-3 ani o sa aveti in Harghita si paulownii inflorite.Cristi Ciuc imi spunea ca ale lui sunt in faza de arbusti.Degera iarna si primavara lastaresc puternic.
Sa sti ca s-ar putea sa ai dreptate, mi-as dori foarte tare sa se schimbe putin clima, saputem discuta si in Harghita de apicultura. Sa vedeti cum o sa veniti la pastoral in Harghita la plante ....exotice! =)) =))
Un lucru e cert, temperaturile la noi au crescut simtitor in ultimii ani, nu stiu care va fi deznodământul final.
Oricum se practică pastoralul în zona Toplița-Borsec-Tulgheș. Este o zonă muntoasă unde se obține miere BIO. Aproape că nu mai vezi o parcare fără o amenajare apicolă.  Mierea este certificată și probabil, livrată către consumatorii care apreciază acest produs. Arealul nu cuprinde culturi agricole tratate cu diverse insecticide, fungicide, pesticide ș.a.m.d., iar în ceea ce privește aclimatizarea nucilor ori a viței de vie, Sandu are perfectă dreptate, în curând vom auzi de un nou soi de vin: "TOPLIȚA", Salutare Sandu :beer:

sandupop

Podgoria Toplita... păstrarea vinului nu ar fi o problema, la frigurile de la noi si mai este un avanta, avem apa minerala foarte aproape, Borsec si Stanceni.........ar fi frumos,  dar totusi cred ca ar trebui sa ramana așa. La noi nu se trateaza culturile așa cum spunea Cristi, pe care-l salut pe acesta cale  :hi: :hi:, peste tot vezi in acesta perioada paviloane ..cred ca la mana de brad.In rest nu prea ne putem lauda cu baza melifera,.... flori de camp, zmeur ...si toamna, mur si mana la brad.
Nu trageti!! ...Sunt incepator.