Un fel de baza melifera

Creat de stefan1, Iulie 27, 2011, 12:45:30 AM

« precedentul - următorul »

cristi ciuc

Iarba șarpelui crește și pe colinele din jurul Ciucului.
Am mai parcurs astăzi încăodată mixtura prezentată de d-nul Ștefan și mi-am dat seama că foarte multe dintre aceste plante pot fi găsite în flora spontană. Timp să fie!
Dar oricum sunt hotărât să încep să le adun... pe cele care le voi găsi...!
Până acum am adunat cimbrișor (pitic și înalt), coada șoricelului,  pelin (este bun pentru păstrat ramele construite, mai ales combinat cu salvie), spin albastru (este bun când amesteci berea Ciuc cu fructe sau iaurt :rotfl:), sunătoare, mușețel, ș.a.

davcosti

Am vreo șansă dacă arunc semințe prin livadă după ce-o cosesc și greblez iarba, dar fără s-o sap? Să se prindă vreo 25% din ele, dacă le prinde și ploaia sau  arunc semințele degeaba? A-și încerca și-un Trifoi Alb, că am observat când am fost ultima dată, că era bătaie pe el prin livadă?
http://davcosti.sunphoto.ro/ Tot timpul învățăm!

bismark

   Incercarea moarte n-are spune un proverb.Eu cred ca vor rasari,dar cred ca cel mai bine va fi la primavara.Acum poti stringe semintele.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

sandupop

Citat din: davcosti din Iulie 30, 2013, 05:38:17 PM
Am vreo șansă dacă arunc semințe prin livadă după ce-o cosesc și greblez iarba, dar fără s-o sap? Să se prindă vreo 25% din ele, dacă le prinde și ploaia sau  arunc semințele degeaba? A-și încerca și-un Trifoi Alb, că am observat când am fost ultima dată, că era bătaie pe el prin livadă?
Chiar daca nu vrei sa sapi, la primavara, sau in toamna asta,  cu ajutorul  unei greble de metal pe care fixexi ceva greu,.... bolovan, boltar, scarifici un pic solul si poti semana fara grija. Eu mi-am facut una pentru asa ceva, din cornier si dintii din fier beton de 6 mm, cam de 5 cm de lungi, sudati, latimea de lucru este de 70 de cm, pe care leg o bucata de bordura si o trag prin livada, așa am semănat gazon si trifoi, cu rezultate excelente.
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

bismark

    Sandule vad ca ai idei si foarte bine ai spus,daca ai spatiu pentru cultura plantelor melifere din flora spontana si aduni seminte un lucru de laudat.Spun asta deoarece din cauza plantelor modificate genetic se schimba si flora salbatica.Eu am observat ca dispar plante melifere *( la mine a disparut urzica moarta, si mierea ursului.)care se gasea pe un spatiu mare acum citiva ani.Acum a, a aparut (rapanul si mohorul) care nu au nici o cautare.De aceea spun ca cei care mai gasesc plante salbatice melifere sa stringa seminte.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

sandupop

Citat din: bismark din August 02, 2013, 06:28:28 PM
    Sandule vad ca ai idei si foarte bine ai spus,daca ai spatiu pentru cultura plantelor melifere din flora spontana si aduni seminte un lucru de laudat.Spun asta deoarece din cauza plantelor modificate genetic se schimba si flora salbatica.Eu am observat ca dispar plante melifere *( la mine a disparut urzica moarta, si mierea ursului.)care se gasea pe un spatiu mare acum citiva ani.Acum a, a aparut (rapanul si mohorul) care nu au nici o cautare.De aceea spun ca cei care mai gasesc plante salbatice melifere sa stringa seminte.Cu respect
Nu cred ca este vreo legatura intre plantele modificate genetic si disparitia plantelor melifere, de vina este poluarea si incalzirea globala. Modificarea climei in general este responsabila de acest lucru. Un exemplu, La mine la Toplita, Harghita, cunoscut ca polul frigului, temperaturile iarna coborau frecvent sub minis 35 - 40 de grade, mai recent nu prea au scazut sub -20, pana anii trecuti nici nu se putea crede ca se pot coace strugurii la Toplita, de cativa ani se coc, la fel si nucii,  nucul nu putea supravietui datorita temperaturilor scazute acum rodeste fara grija. si multe alte exemple. In ultima perioada datorita defrisarilor masive de paduri de brad si molid in locul lor creste acum padurea de foioase, limita padurilor de brad a urcat la altitudini mai mari...in concluzie s-a modificat clima... eu cred ca asta este cauza.
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

happy

Inseamna Sandu ca in 2-3 ani o sa aveti in Harghita si paulownii inflorite.Cristi Ciuc imi spunea ca ale lui sunt in faza de arbusti.Degera iarna si primavara lastaresc puternic.
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

livulik

Pe mine ma salveaza ciulinii din poza! in perioada asta sunt "la apogeu" si cred ca secreta nectar incepand cu ora 11 (atunci incep albinele sa-i viziteze) iar pe la ora 4 pe fiecare floare gasesti o albina...anul trecut, datorita secetei, au inceput sa infloreasca abia pe la inceput de septembrie si au tinut-o pina in noiembrie...
stie cineva denumirea lor exacta?
Multumesc!

pad3

ciulinii baraganului  =))  intradevar des vizitati de albine
somnul ratiunii naste monstri

pistol28

Carduus tenuiflorus, Carduus crispus, Carduus pycnocephalus, Carduus acanthoides, Ciulin
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

stefan1

  Planta face parte din genul Carduus care cuprinde multe specii, vreo 90, din care la noi cca 20.
  Ciuline i se spune de obicei la specia Carduus nutans, dar si aceasta specie are 8-9 subspecii plus alti hibrizi. E adevarat ca in conditii favorabile asigura culesuri bune in special in Baragan, unde sunt suprafete mari iar pamantul fertil asigura nectar mai mult decat in soluri sarace.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

sandupop

Citat din: happy din August 04, 2013, 09:49:05 PM
Inseamna Sandu ca in 2-3 ani o sa aveti in Harghita si paulownii inflorite.Cristi Ciuc imi spunea ca ale lui sunt in faza de arbusti.Degera iarna si primavara lastaresc puternic.
Sa sti ca s-ar putea sa ai dreptate, mi-as dori foarte tare sa se schimbe putin clima, saputem discuta si in Harghita de apicultura. Sa vedeti cum o sa veniti la pastoral in Harghita la plante ....exotice! =)) =))
Un lucru e cert, temperaturile la noi au crescut simtitor in ultimii ani, nu stiu care va fi deznodământul final.
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

dan sebastian

Nu te plange de caldura. De frig sa-ti fie teama. La caldura merge si berea, la frig daca nu e tarie nu faci fata. Oricum noroc pe cei care au stupii la munte. Chinuie ei mai mult noaptea ca e frig dar ziua chefuiesc non stop.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

sandupop

Cum nu se prea diferențiază anotimpurile, ca sa nu gresim, cel mai bine merge berea stinsa cu palinca sau invers.... =)) :rotfl: efect garantat, rapid si de durată  :blah:, ...mai  rau e  a doua zi...dar cum " cui pe cui se scoate"...repetir.  Si o mica gluma. Întrebare: Tu știi câți alcoolici sunt la ora actuala în România? ......Suntem câțiva.  :yes: :beer: : sampanie:
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

dan sebastian

Nu conteaza cati alcoolici sunt. Important e ca ei se simt bine. Statul e fericit ca are cine sa plateasca accize mari, doctorii ca au de pe urma cui sa traiasca. Ideea e ce ne-am face fara ei?
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.