Un fel de baza melifera

Creat de stefan1, Iulie 27, 2011, 12:45:30 AM

« precedentul - următorul »

delorin I

Daca te uiti pe spatele plicului o sa vezi si ce contine! Am vazut gura leului printre altele...o sa ma uit si la cealalta!

adriann

la 16 lei/10 mp.... f scump! nemtii aia vand 10 kg cat pt. 10.000 mp la 125 (25euro*5) ron...deci la plic de 100 ori mai scump.
o sa incerc sa vorbesc saptamana viitoare cu o matusa din germania.....poate ma ajuta si va tin la curent

delorin I

Suntem interesati daca faci rost! Poate gasesti si limba sarpelui! :)

delorin I

Citat din: Bistriteanul din Octombrie 30, 2012, 02:33:29 PM
Nu ii nu stiu ce dar,
am gasit un amestec de seminte pt albine, la plic. Nu se specifica ce plante contin, eventual deduse dupa poza de pe plic. Cu un plic se insaminteaza 8-10mp, costa 16.5lei.

http://www.seminte.de/index.php?stoken=CFA9CB34&force_sid=&lang=0&cl=search&searchparam=amestec+albine

Uite furnizorul si preturile lui la acest amestec...chair pe plick era o adresa de mail....deci in jur de 3 eruro daca le vom lua din Germania direct! Si daca vom fi mai multi castigam la colet....cred ca se merita cumparate ambele plicuri....cel anual are printe alte plante si facelia vad!

delorin I


delorin I

De curiozitate m-am uitat sa vad ce contine amestecul anual..
8% inkarnatklee - tradus se pare ca ar fi un soi de trifoi Crimson
8% seradella.....nu am gasit ce ar putea fi
8 % lucerna
9% facelia
9% buchweizen- Hrisca
8% Olrettich nu sunt convins ca e Ulei de ridiche...:)))
10% Sommerraps...google singurul dictionar de germana la indemana spune ca a r fi VIOL de vara ...:)))
12 % Lupinen - Lupin
12% Sommerblumen
La toate acestea 12 % un amestec de flori si ierburi - albastrele, mac si limba mielului.
Scuze pentru traducere..incepator in ale germanei..:) Oricum eu zic ca e interesant amestecul!

delorin I

Amestecul multianual, pe siteul german la 2,89 Euro contine
10% Steinklee dupa google- trifoi
10% Rotklee - trifoi rosu
15%weiSSklee -trifoi alb
14% Espartsette
51% Flori si ierburi - Lowenzahn -papadie???
                                 Wilder Mohre-morcov salbatic???
                                 Spitzwegerich-patlagina????
                                 Wiesensalbei-salvie
                                 Glockenblume-
                                 Wiesenmargerite-
                                 Flockenblumen
                                 Himmelsleiter
                                 Malvenarten



O sa caut acasa dictionarul tehnic si voi reveni! Dar ca idee.....cam asta contien amestecul multi anual!

iadrian

Citat din: delorin I din Octombrie 30, 2012, 01:41:34 PM
Daca nu reusim sa ne strangem sau sa ne organizam...propun sa adunam seminte prin schimb intre noi! Deja am inceput o colaborare cu domnul Bistriteanu si cu alte cateva persoane! Probabil colegii cu state mai vechi pe aici au o colectie impresionanta de astfel de plante.
o idee foarte buna si interesanta aceea de a strange seminte de plante si apoi sa facem schimb intre noi
subscriu si eu la aceasta idee

bootless

buna. a mai facut cineva rost de mixul de plante din germania?
Ciprian

mosunick

Sunt si eu interesat de mixul nemtesc.
Deci ma bag, daca ne strangem mai multi pentru un sac.
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

delorin I

Salut! Si eu raman interesat dre subiect! Cine face comanda? Revin in subiectul LImba mielului! NU am gasit seminte de vanzare in Romania, desi am asteptat cateva luni un semn de la firma Agrosem, singura solutie ca cineva dintr-o zona cu asa o plant asa adune si sa multiplice! Stiu ca este prezenta cel putin in zona Dambovitei! Saiu sa aducem din afara dar e cam aberant de scump pentru niste plante pe care de obicei le ignoram in culturi!

Aurel

       Va salut!
  Ce se mai aude in legatura cu mixtura de plante din Germania?
    Sint foarte interesatsi eu, mai ales ca se apropie sezonul de semanat.
                 Bafta!

Aurel

     Rectific. Am vrut sa spun mixtu de plante pentru ca mixtura e altceva si nu-mi trebue.
                  :razz: :hi:

stefan1

  Pentru ca tot am fost intrebat de pretul semintelor, acesta este destul de piperat, in Germania mai cumpara administratiile locale.
  Uite un site:
  http://www.saaten-zeller.de/landwirtschaft/veitshoechheimer-bienenweide
  Pretul este de 25 euro/kg si trebuiesc 10 kg/hectar sau 1 g/metru patrat.

  Sunt si preturi mai mari, vezi aici:
    Preis Veitshöchheimer Bienenweide SÜD pro kg 26,75 €
Zusammensetzung der Veitshöchheimer Bienenweide SÜD
Preis Veitshöchheimer Bienenweide NORD-OSTEN pro kg 31 €
Zusammensetzung der Veitshöchheimer Bienenweide NORD-OSTEN
Preis Veitshöchheimer Bienenweide NORD-WESTEN pro kg 31 €
Zusammensetzung der Veitshöchheimer Bienenweide NORD-WESTEN

Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

delorin I

Iarba sarpelui a mai gasit cineva? Incerc sa fac niste calcule si sa fac o comanda macar minima pentru aceste amestecuri de plante de care discutam aici  si degeaba pana acum! E drept ca inca avem o flora diversa si se gasesc la noi toate aceste plante, doar ca niciunul dintre noi nu vinde asa un amestec. Pana la urma 25 de euro...nu e chiar o avere...sau este?