Intrebare stup orizontal .

Creat de Lali_Hristu, Ianuarie 09, 2015, 05:22:53 PM

« precedentul - următorul »

oroles

Fara sa vreau am avut si eu astfel de Hannemanuri. De fapt s-au transformat din diafragme etanse in gratii Hanneman. :D Am pierdut asa vreo 3 familii.

Am inteles principiul. Ridici diafragma ca sa treaca albina pe dedesubt.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

marian sima

 :) :rotfl:
Nu ridici nici o diafragma ,cum sa ridici diafragma ca sa treaca albina pe sub ea?

Pur si simplu de la marginea de jos a diafragmei pana la fundul stupului este un spatiu de 8 mm spatiu prin care trece albina si poate sa treaca si matca dar nu o face.

Cum sa pierzi familii?
Ma ingrozesti ce spui.

Matca nu trece deoarece crede ca acela este stupul nu ca nu a-r avea loc sa treaca.

Atata timp cat nu vede ramele din magazie nu trece dincolo,daca rama e mai jos decat diafragma si matca vede rama va trece,insa atata timp cat diafragma e mai jos decat rama matca nu trece .

Diafragma nu e Haneman,spatiul de jos permite trecerea matci insa matca nu trece.

Procedeaza cum am spus si nu ai sa vezi matca trecuta in magazie si nici familii pierdute.






oroles

Citat din: marian sima din Ianuarie 10, 2015, 12:52:51 PM
:) :rotfl:
Nu ridici nici o diafragma ,cum sa ridici diafragma ca sa treaca albina pe sub ea?

Pur si simplu de la marginea de jos a diafragmei pana la fundul stupului este un spatiu de 8 mm spatiu prin care trece albina si poate sa treaca si matca dar nu o face.

Cum sa pierzi familii?
Ma ingrozesti ce spui.

Matca nu trece deoarece crede ca acela este stupul nu ca nu a-r avea loc sa treaca.

Atata timp cat nu vede ramele din magazie nu trece dincolo,daca rama e mai jos decat diafragma si matca vede rama va trece,insa atata timp cat diafragma e mai jos decat rama matca nu trece .

Diafragma nu e Haneman,spatiul de jos permite trecerea matci insa matca nu trece.

Procedeaza cum am spus si nu ai sa vezi matca trecuta in magazie si nici familii pierdute.
Offf, ce le mai interpretati voi! Era o gluma. Nu imi place cand ma suspecteaza cineva de prostie.

Am avut de doi ani vreo 3 stupi orizontali in care aveam cate 3 familii. Familiile erau separate de o diafragma etansa din lemn (la unii) si din PFL dur (la altii). Au iernat o iarna cu diafragma asa. Din cauza umezelii si a faptului ca lemnul a lucrat peste iarna, in primavara s-a creat sub diafragma un luft de cativa mm. Pe sub luft albinele treceau dintr-o parte in alta. Familiile mai puternice, cu albina mai multa au omorat matca vecinilor. Intr-unul mi-au ros PFL-ul dur si au facut o gaura. Am povestit aici undeva pe forum ce s-a intamplat mai in detaliu. La sugestia lui stefan1 am pus jos un fel de chedere din sipculite si s-a rezolvat. Oricum am prins principiul si multumesc de sfat!

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

feerary

Citat din: oroles din Ianuarie 10, 2015, 08:54:51 AM.
Cateodata, daca nu faci scandal esti bun la casa omului Mariane. :D Zi-mi si mie cum iti faci tu gratia Hanneman ca asta ma intreseaza. Dar sa nu vii cu vreo inventie proprie marca "Marian Sima" ca nu ti-o cumpar decat dupa ce e testata si omologata. La Apicola sunt foarte scumpe gratiile hanneman. 11 lei o bucatica de gratie.
Cumva vrei sa spui ca "inventiile" lui nu sunt bune? sa sti ca desii nu sunt omologate si nu au nici brevet, sunt foarte bune spre deosebire de altele care sunt atat de mediatizate si au scoruri de parca ar face miere.

marian sima

Oroles ,discutam despre orizontal cu o familie ,familie care are cuibul intr-o parte si magazia in cealalta parte .
Eu am explicat din experienta mea pe acest subiect,ce am spus este de probat si daca nu e asa cum spun poti sa- mi zici ce vrei.

Dumneata vii si spui ''Am avut si eu astfel de hanemanuri"unde mamarea ai vazut hanemanuri ca eu ti-am prezentat o diafragma?

Pe urma spui ca sa transformat in hanemanuri,ori Haneman nu inseamna o latura roasa ci un dispozitiv cu sute de fante pe unde trece albina.


Vii si spui ca ridic diafragma ca sa treaca albina,pai stau sa ridic diafragma la fiecare albina care intra si iese?

Am spus destul de clar ca dimensiunea diafragmei permite accesul albinei pe jos,nu o ridici nu o cobori o asezi pur si simplu in stup .

Cu altu cuvinte spui ca diafragma nu e buna,ba mai faci si afirmatia ca din cauza ei ai pierdut albine ,fara sa spui ca vorbesti despre iarnarea a trei familii intrun stup.

Cand eu vorbesc serios si incerc sa ajut un om si vine altul cu informatii contradictorii in doi peri cum mamarea sa nu zici nimic?

Banuiesc ca atunci cand intrebi ceva si ai o nedumerire vrei sa t-i sa raspunda cat mai bine si la subiect.

Poate ca si altii vreau la fel.
Poate ca pe altii ii enervezi batandu-ti joc de informatiile lor sincere.

Sa nu te mai mire ca fac scandal cateodata,sant indreptatiti.

Uitasem 3 familii intr-un orizontal e prea mult,familia vrea sa se extinda la un moment dat si de acea ti-a ros pfl-ul daca avea spatiu suficient nu il rodea.

oroles

Citat din: marian sima din Ianuarie 10, 2015, 01:59:36 PM
Oroles ,discutam despre orizontal cu o familie ,familie care are cuibul intr-o parte si magazia in cealalta parte .
Eu am explicat din experienta mea pe acest subiect,ce am spus este de probat si daca nu e asa cum spun poti sa- mi zici ce vrei.

Dumneata vii si spui ''Am avut si eu astfel de hanemanuri"unde mamarea ai vazut hanemanuri ca eu ti-am prezentat o diafragma?

Pe urma spui ca sa transformat in hanemanuri,ori Haneman nu inseamna o latura roasa ci un dispozitiv cu sute de fante pe unde trece albina.
Mariane, era o gluma. Stiu ce e Hannemanul destul de bine si il si folosesc. Problema e ca atunci cand ai zis de "diafragma" prima data eu nu m-am gandit la o diafragma nu asa cum o folosesti tu ci la acel model de diafragma cu doua gauri cat un capac de borcan de 800 in diafragma si pus gratie Hanneman peste gauri. Dupa necesitate acele gauri pot fi inchise, deschise, ridicat Hanneman (modele asemanatoare am vazut la dl Dicu, la Ursu si la Eduard Rotaru parca). Ce am eu acum in stupi sunt diafragme etanse din PFL dur pe care le-as putea ridica cativa mm sa treaca albina pe dedesubt (se introduc pe canale).


Citat
Vii si spui ca ridic diafragma ca sa treaca albina,pai stau sa ridic diafragma la fiecare albina care intra si iese?

Am spus destul de clar ca dimensiunea diafragmei permite accesul albinei pe jos,nu o ridici nu o cobori o asezi pur si simplu in stup .
Nu cred ca sunt genul sa pazesc albinele si sa salt dupa fiecare diafragma. La mine fiind etanse, pot ridica usor de pe fund diafragma si sa bag sub ea un distantier de cativa mm astfel incat sa stea saltata.

Citat

Cu altu cuvinte spui ca diafragma nu e buna,ba mai faci si afirmatia ca din cauza ei ai pierdut albine ,fara sa spui ca vorbesti despre iarnarea a trei familii intrun stup.

Arata-mi unde am zis ca diafragma nu e buna!

Citat
Cand eu vorbesc serios si incerc sa ajut un om si vine altul cu informatii contradictorii in doi peri cum mamarea sa nu zici nimic?

Banuiesc ca atunci cand intrebi ceva si ai o nedumerire vrei sa t-i sa raspunda cat mai bine si la subiect.

Nu am raspuns in doi peri... Vad ca azi mi se interpreteaza si rastalmacesc cuvintele. Si feerary a facut acelasi lucru. Va rog nu mai puneti in gura omului lucruri pe care nu le-a afirmat.

Poate ca si altii vreau la fel.
Poate ca pe altii ii enervezi batandu-ti joc de informatiile lor sincere.

Sa nu te mai mire ca fac scandal cateodata,sant indreptatiti.


Citat
Uitasem 3 familii intr-un orizontal e prea mult,familia vrea sa se extinda la un moment dat si de acea ti-a ros pfl-ul daca avea spatiu suficient nu il rodea.

Lada despre care vorbesc eu nu este o lada standard. Este o lada facuta de un batran in care intra 3x16  rame. Doar roiurile au stat pe perioada acestei ierni 2 in aceeasi familie. Pentru primavara intentionez sa le mut in alta lada.
Ai in poza de mai jos lada despre care vorbeam.



Aici e si modelul meu de diafragma.

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Uite si pe site-ul lui Olaru un model facut de Ursu.



Iti prezinta modelul lui Ursu si Eduard Rotaru:

http://youtu.be/gcjPHI9Bl7U


Sper ca nu ma trezesc cu vreun urs sau ursulet pe cap ca dau o gaura in diafragma si pun o hanneman.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

marian sima

Cand spui ca ai pierdut 3 familii din cauza diafragmei inseamna ca spui ca nu e buna.

Eu am spus ca albina circula doar pe jos ,sus e podisorul ,cum sa ridic diafragma mai sus daca podisorul se aseaza perfect peste ea ?

Fac podisorul valuri pe stup?

Am spus albina nu roade diafragma decat atunci cand simte ca are nevoie de spatiu.

Cat despre modelele de diafragma ,unele au acele ochiuri cu plasa pentru a permite trecerea calduri ,insa asta cand iernezi un roi langa o familie puternica.

Diafragma cu gratie haneman nu-si are rostul,o pierdere de bani si chinuiala degeaba.

oroles

Citat din: marian sima din Ianuarie 10, 2015, 02:54:20 PM
Cand spui ca ai pierdut 3 familii din cauza diafragmei inseamna ca spui ca nu e buna.
Asta intelegi tu! De fapt eu am spus cum s-a transformat diafragma mea in gratie Hanneman cu ajutorul albinelor.

CitatEu am spus ca albina circula doar pe jos ,sus e podisorul ,cum sa ridic diafragma mai sus daca podisorul se aseaza perfect peste ea ?

Fac podisorul valuri pe stup?
La mine podisorul se incheie in diafragma si nu are cum sa se faca "valuri" cum zici tu. Am avut inspiratia sa fac asta. Sper ca se observa ca in compartimentul vecin podisorul se incheie perfect in diafragma (cel putin asa s-a intamplat pana a dat iarna ca apoi s-a mai umflat putin.




Citat
Am spus albina nu roade diafragma decat atunci cand simte ca are nevoie de spatiu.
Poate ale tale... Ale mele rod si cand le e foame. :D

CitatCat despre modelele de diafragma ,unele au acele ochiuri cu plasa pentru a permite trecerea calduri ,insa asta cand iernezi un roi langa o familie puternica.
Se vede clar ca au si hanneman.

CitatDiafragma cu gratie haneman nu-si are rostul,o pierdere de bani si chinuiala degeaba.

Aici iti dau dreptate. A doua oara, daca iti place.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

marian sima

Oroles dragule pe mine nu m-a lovit inspiratia ca podisorul sa se inchida in diafragma si stii de ce.

Diafragma e mobila in stup.

Primavara strang cuibul,si diafragma vine de pe ultima rama din cuib ,folia vine peste cuib si peste diafragma.
Pe urma largesc cuibul totul e in functie de dezvoltarea familiei si de cea ce eu vreau sa fac.

Diafragma tinuta la un nr de rame nu aduce beneficii prea mari.

oroles

Citat din: marian sima din Ianuarie 10, 2015, 03:18:55 PM
Oroles dragule pe mine nu m-a lovit inspiratia ca podisorul sa se inchida in diafragma si stii de ce.

Diafragma e mobila in stup.

Primavara strang cuibul,si diafragma vine de pe ultima rama din cuib ,folia vine peste cuib si peste diafragma.
Pe urma largesc cuibul totul e in functie de dezvoltarea familiei si de cea ce eu vreau sa fac.

Diafragma tinuta la un nr de rame nu aduce beneficii prea mari.
Stai linistit ca folosesc si diafragma mobila. Am si diafragme mobile, si diafragme fixe. :D Pacat ca nu am poze sa iti arat. Diafragmele fixe le am la 7 familii care ierneaza 2:1 sau 3:1.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

marian sima

Vad ca folosesti diafragmele mai mult la iernat cate doua sau trei familii intr-o cutie.
Eu o singura data am iernat asa si nu mai iernez ,e chinuiala sa stau sa mut familiile.

Diafragma mobila am la toate cutiile ,prefer sa lucrez cu un singur tip de diafragma pe toti stupi.