Scule si unelte de tamplarie pentru stupari

Creat de pharaonu75, Decembrie 26, 2010, 07:59:25 PM

« precedentul - următorul »

sorinma

la Lidel apar din cand in cand capsatoare pneumatice teoretic ar fi bune pt rame inca nu am folosit dar sunt in jur de 100-120 ron ,nu stiu cat sunt de fiabile
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

oroles

Am inteles. Multumesc!
La cele pneumatice imi trebuie si compresorul. :D
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani


uve

Un prieten din Alba Iulia a cumparat un capsator pneumatic ca cel de la Dedeman. A capsat destule rame si este multumit de el . Are avantajul ca se pot folosi capse pana la 40 mm lungime.
e-mail : [email protected]
tel : 0744-595231

oroles

Sa inteleg ca pneumatic poate fi si fara compresor?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

cristian bh


tassevasi

Citat din: oroles din Decembrie 22, 2015, 09:39:41 PM
Sa inteleg ca pneumatic poate fi si fara compresor?

  Cind spui pneumatic inseamna  presiune  si cum nu poti avea alta sursa  decit  aer sub pres obtinut  prin compresie .

ciucur

Citat din: sorinma din Decembrie 22, 2015, 08:57:44 PM
la Lidel apar din cand in cand capsatoare pneumatice teoretic ar fi bune pt rame inca nu am folosit dar sunt in jur de 100-120 ron ,nu stiu cat sunt de fiabile
Prima data am luat un capsator electric. Nu era in stare sa bata capsa total in lemn uscat. L-am returnat.
Apoi mi-am luat si eu un Parkside de la Lidl. Il am de ceva vreme. Mi-am facut cu el tot ce am. Nu s-a blocat vreodata. Am batut peste o mie de capse/cuie. Capse de 40 mm lungime.
Iti trebuie insa compresor. Eu am ales un Airmaster ce ajunge la 8 bari, cu 50 l butelia si 206 l/min debit. L-am luat mai maricel sa pot si vopsi.
Ce imi place la utilizarea capselor e ca nu crapa lemnul. La holzsurub -chiar cu pregaurire- daca strangi mai tare uneori crapa.
Capsa de calitate intra frumos in lemn si se rigidizeaza bine. Recomand.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

tassevasi

Citat din: uve din Decembrie 22, 2015, 09:21:38 PM
Un prieten din Alba Iulia a cumparat un capsator pneumatic ca cel de la Dedeman. A capsat destule rame si este multumit de el . Are avantajul ca se pot folosi capse pana la 40 mm lungime.

Da  si eu am unul ce are  capse pina la 40mm , f bun  si altul  de 18-20mm cu capse  mai late .

sorinma

langa cei aproape 400ron  mai pui 200 si iti iei si un capsator si un compresor .Treaba sigur o sa faca mai buna decat unu electric si compresorul o sa-l folosesti in multe alte lucrari
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

xvader

capsatorul de la Lidl (Parkside) este foarte bun daca ii pui ulei inainte de fiecare utilizare, si evitati sa bateti cuie cu el, numai capse, deoarece in timp se stramba tija care bate capsele, si este destul de greu de reparat

Kiwi Bee

Toate sculele de mina, pneumatice, necesita citeva picaturi de ulei zilnic sau o data la saptamina(in functie de cit de des este utilizat).
Picaturile de ulei se pun in conexiunea cu aerul comprimat(unde de conecteaza furtunul cu scula).
Cind nu se foloseste scula ea trebuie pozitionata cu acea conexiune(cum naiba sai spun altfel???) in SUS ca uleiul sa nu curga din scula(chiar daca vorbim de o cantitate nesemnificativa de ulei).

Sculele mai NONAME au nevoie de mai multa revizie/intretinere.

oroles

Cred ca imi potolesc "elanul" de a-mi cumpara capsator. Ma voi orienta intai asupra unui compresor, preferabil de 50 de L sa  nu ma baraie la cap toata ziua. :D
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

istodorescu vasile

un capsator pneumatic AIRMASTER , am si eu, il folosesc de 3 ani, am batut peste 10.000 de capse cu el, ulei i-am dat de cind il am de vreo 3 ori . functioneaza impecabil . la acea vreme cautam   ceva mai de firma, insa nu am gasit in acea zi, si mi-am zis ca il iau pe asta sa imi fac treaba urgent fiindca aveam nevoie, nici prin gind nu imi trecea ca voi lucra cu el atita timp.

apivasmob

Citat din: oroles din Decembrie 22, 2015, 09:39:41 PM
Sa inteleg ca pneumatic poate fi si fara compresor?

Daca stai cu el in vant puternic poate merge :) =))
Sanatate tuturor apicultorilor