Scule si unelte de tamplarie pentru stupari

Creat de pharaonu75, Decembrie 26, 2010, 07:59:25 PM

« precedentul - următorul »

ionel07196555

Referitor la garantie
am cumparat de pe net de la o firma din IASI  moldova treding cam asa ceva o masina de degrosat   B E R N A R D O  am primito a doua zi cu bani rambust prin curier la o ora o pun in functiune de curiozitate sa vedem ce face si la nici 6 metri liniari trecuti prin ia scindura cumparata in 2010 deci 2 ani de stat la uscat , la primu nod se indoaie  da sa indoit cutitu si { bacu } sun la firma imi zice sa o trimit la servis
EU a doua zi ma deplasez la iasi de la calarasi o arat la prima ora la directoru de vinzari si el incepe sa imi arate tot felu de hirtiiiiiii si ma trimite la servis acolo nu avea piese pentru ia si o las acolo in 3 zile o primesc acasa cu cutitu indoit si BACU
indreptat cu ciocanu da cu ciocanu { UN set de cutite custa 150 ron ]
cind am ridicato de la curier am ramas cu minerele in mina si fieru jos
E vorba de bernardo  TH 330
aceasta scula nu o mai folosesc am sa pun o foto cu ia unde este aruncata
De anu trecut unde prind spun ce am patit cu eiiii
la or ce tirg din sud daca vin ma voi aseza linga iei cu ia si cu ce poate face marfa lor anu asta nu au venit la SLOBOZIA sau bucuresti

ATENTIE !!!!!!!

marius_vfp

ionele , imi vine sami dau 2 palme , oare toate cele de la bernardo sunt la fel , eu vreau sa-mi iau un
ADM260 , ce parere aveti de aceasta scula , isi merita banii sau nu ?

http://www.ebernardo.ro/masini-de-indreptat-si-rindeluit-la-grosime-abric/19-adm-260-230-v.html

sorinel , cred cel mai bine sa mergi la protectia consumatorului , cu toate decalratiile lor , le pui pe masa , daca nu se rezolva mergi in instantza , da intrebarea mea e , scula respectiva in manualul de utilizare era obligatoriu si aspiratorul sau e optional , ca daca e optional  e in avantajul tau .

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

ionel07196555

POATE ai mai mult noroc ca mine dar e nu as cumpara sau nici MOCA nu asi primi de la astia sau cei de la VILCEA cu MATRIXU
Eu sunt fript cu 1500 ron dar pina la peste 1000 coco Haaaaaaa
Dar esti aproape acolo il pui in duba si poti sa mergi saptaminal sa il si greseze.

fiug1970

Citat din: marius_vfp din Noiembrie 17, 2013, 05:37:09 PM
prin 2005 am luat de la leroy merlin(spania ) o bormasina einhell galbena, am schimbat 3 in aceeasi zi  =)) =)) =))
nu compara spania cu romania , la noi cauti 3 serviceuri sa-ti repare scula , in 2008 am luat o plasma din iasi cand am ajuns acasa , fugaream un surub prin ea , nu stiam ce se aude , a mers maxim o zi apoi s-a defectat  modulul unde intra semnalul de la antena , dar restul  conexiunilor gen dvi sau scart  erau ok, dau telefon la carrefour imi zic sa aduc tv-ul inapoi ca il schimba daca e sub 48 de ore de la data cumparari. ajung la ei , il pune pe bancul de probe , hei men da tv ul merge ce faci razi de noi , eu le zic probati si mufa de antena poi ca sa vezi ca nu avem semnal de ala , a ok nui bai , acolo e stircat , aha si ce? folosestel asa , ba fratilor  v-ati tampit , schimba jucarica ca merg la protectia consumatorului ce ma intereseaza pe mine ca merge pe jumatate . m-am cretat mai bine de 1 ora cu ei , si apoi l-au schimbat. 
e vb de un tv samsung
spor
eu am luat un cd-auto din alcampo(daca ai fost in spania stii)si am vrut sa-l montez eu si a iesit fumul din el.a doua zi l-am dus inapoi si mi-au dat altul,pe care l-am ars din nou.a treia zi am mai dat 5€ si am luat altul fiindca nu mai aveau acelasi model si l-am montat la un service contra a 35€!montam videotelefoane la case particulare si dupa un an,un an jumate se stricau.Ma duceam in leroy merlin si luam acelasi model.Demontam cel stricat si-l puneam in ambalajul celui nou si imi returnau banii inapoi!!

relutu

Stiu pe cineva care a luat  un abric cu grosime,de la Bernardo si are masa stramba,grosimea nu merge,plus ca e a doua oara cand i-se  gripeaza un rulment.

ionel07196555

Accesorii standard:


    Cutite calitatea HSS
    Frana de motor
    Tija impingere material

E copiat de la detali la bernardo
ce vrea sa zica aici ?


kamy

Io as zice sa nu dati banii pe prostii inca se mai gasesc meseriasi sa faca un abric cu grosime cu axul de 40 cm,iar la freze io as zice sa nu va infingeti decat daca vi se pare ca aveti prea lungi degetele!,cu un abric si un circular fac lazi si rame de peste 15 ani,era o perioada cand foloseam la ambele un singur motor!
Pe mine ma batea gandul in primavara sa fac o masina care cu ajutorul a 4 panze doua vertivale 2 orizontale sa faca  ambele falturi la o singura trecere,dar imi era cam ocupat strengaru(strungaru) si am fost multumit ca mi-a facut axul pentru facut cele 5 canale pe fata interioara a lazii pentru diafragme!
Eu i-am dus o planetara de aro decalita la forja si m-a costat cu rulmenti de la el 200 de roni,fiindca aveam un om platit deja s-a amortizat investitia!

sandupop

Pune cateva poze cu masinile de tâmplărie pe care le folosesti.... :thanks:
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

sorinnel

Citat din: ionel07196555 din Noiembrie 17, 2013, 09:43:49 PM
Accesorii standard:


    Cutite calitatea HSS
    Frana de motor
    Tija impingere material

E copiat de la detali la bernardo
ce vrea sa zica aici ?



Eu am luat in primavara un PT250 de la Bernardo. Deocamdata nu am avut probleme, dezavantajul este ca ambele role de la degrosat sunt din cauciuc iar la scandura de peste 15cm trebuie sa tragi cu mana pt ca nu o poate trage..... Cutite HSS sunt aproape pe toate abrictele. Frana de motor nu stiu daca nu se refera la un dispozitiv care opreste motorul in cazul in care este fortat.Eu am patit sa mi se opreasca motorul de 2 ori cand l-am suprasolicitat. Dai reset si o iei de la capat. Tija de impingere se refera la o bucata de plastic pentru impins lemnul in abrict.
Sorin Pop

ionel07196555

Citat din: ionel07196555 din Noiembrie 17, 2013, 09:43:49 PM
Accesorii standard:


    Cutite calitatea HSS
    Frana de motor
    Tija impingere material

E copiat de la detali la bernardo
ce vrea sa zica aici ?
Poate nu mam facut inteles :
accesorile le gasesc in cutie sau sa le cumperi de la iei
kamy ; ; are dreptate si multi au zis despre utilaje de tinplarie ca mai bine folosesti unu facut ''''HOME ''' decat un stift si nervi cand vezi un papagal la costum ca  bate [P..a ] joc de tine dupa ce a luat bani .
 

sorinnel

#625
Acele accesorii sunt incluse in pretul utilajului dar sa nu crezi ca primesti set cutite in plus. Este vorba de cutitele de pe abrict. Daca o sa mai cauti si alte oferte o sa vezi ca sunt firme care iti vandabrictul fara cutite, circularul fara discul de taiere  asmd....
In legatura cu produsele home-made sunt de acord pana la un anumit punct dar un prudus home-made nu va fi niciodata de aceeasi calitate cu unul cumparat.
De ex eu mi-am gasit un abrict home-made (de 35cm) de peste 100kg, fara motor, fara degrosare, masa se regla din 4 surube iar pretul era de 900ron dar am preferat sa dau 1700 pe cel de la Bernardo. Daca esti dispus sa dai 1000 euro pe un abrict ti-as recomanda asta http://www.einhell.ro/index.php?option=com_ayelshop&route=product/product&path=35_38&product_id=301. Einhell -ul sta mai bine cu serviceul fata de Bernardo...
Sorin Pop

kamy

ei stati oleaca nici la sculele hand made nu-i tort cu spuma.mai dai peste un meserias mai ne,ba daca-i spui ca esti stupar beneficiezi de taxare suplimentara!
undeva in 99,am gasit la fier vachi un ax de abric cu partea activa de 80 cm,cu 4 cutite,l-am dus la un strengar sa taie din el sa ramana de 40 ,mi-a luat un milion doua sute doar pentru o strunjeala,penele le-am comandat io la armatura!a fost ultima comanda la acel meserias!
am prostu obicei de platesc ceva acolo in plus fata de cat face lucrul,de multe ori vreau ceva facut pe ieri si e normal macar de o cafea,culmea dupa un timp marea majoritate a meseriasilor se cam obisnuiesc si chiar au initiativa!
am un strengar la care prima lucrare mi-a fost calibrarea rolelor la masina de grosime in 2000,baiat a 1-a,inca nu s-a smecherit si ramane pe viata!
mai nimeresc pe la el e foarte ocupat se uita chioras,pe cand iti trebuie?lasa-mi tema de casa!si face de nota 10!

sandupop

Problema mare este ca  nu mai gasesti strungari, atelierele de prelucrari prin aschiere sunt din ce in ce mai rare, strjngarii care sunt buni sunt scumpi de tot....de nu te poti apropia...
@ kamy Pune daca ai niște poze cu utilajele tale.... :uimit:
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

almasel2011

Depinde de la om la om! Meseriasi gasesti, mai greu este sa dai de ala bun, care intelege ceea ce ii ceri, apoi sa si faca ceea ce ii ceri. In cazul meu, cu circularul facut acum cateva saptamani, am ajuns la urmatoarele cheltuieli:
-o masa de circular veche, clasica, fara nici un reglaj, fara ax, fara motor, fara nimic (doar masa _blatul mesei)- am dat unui prieten un gratar si am baut o bere la stupina- cost in jur de 50 ron
-sudorul- 150 ron, a facut cam tot ce tine de sudura etc
-stungarul- mi-a facut axul, lagarele, fulia, surubul ce actioneaza reglajul pe inaltime al panzei, bucse, balama etc- 100 ron

La sfarsit am mai dat fiecaruia cate 1 borcan cu miere.
Eu m-am ales cu un circular cu reglaj pe inaltime a panzei si masa mobila si 3 prieteni buni. E scump? Eu cred ca nu, mai ales ca de circular sunt super incantat.
Nihil sine Deo.

sorinnel

Almasel2011, ai uitat sa ne zici cat ai dat pe discul circular cu carbura + motorul circularului. Au am dat pe circularul de mai jos 500 Ron. Motor cu, consum de 1500W, inaltime taiere 8cm, reglaj unghi taiere 45 - 90 grade, limitator paralel, limitator transversal, garantie 2 ani. In primavara am taiat niste leaturi din scandura de posta de 5m, am fortat motorul si l-am prajit. Dupa ce m-am certat cu cei din reprezentanta mi-au schimbat motorul si acum n-am pobleme. (pana acum am facut in jur de 800 de rame si 40 lazi+ caturi asa ca si-a scos banii  :D)
Sorin Pop