Scule si unelte de tamplarie pentru stupari

Creat de pharaonu75, Decembrie 26, 2010, 07:59:25 PM

« precedentul - următorul »

nicu68

da Sandule masa ta e ok si cred ca pana la urma o sa imi fac si eu una,eu acum nu sunt in tara in august merg in concediu si m-am gandit sa cumpar una sa nu ma mai complic,aici in franta am gasit ceva la 140 euro o masa, nu stiu daca gasesc si acasa?masa ta ce dimensiuni are? si placa de osb ce grosime are?am un circular de mana mare hilti 85 de 1800 w si nu stiu daca osb rezista,panza cred ca e de 315 mersi

sandupop

Daca gaesti una gata facuta si cat de cat profesionala la 150 euro merita, in tara nu gasesti ceva de calitate, a mea am facut-o din necesitate , OSB de 12 am folosit si pentru cadru am folosit Tps de 40/20mm. Dimensiunile mesei sunt 1000/700mm, pentru mine este buna deocamdata dar ma orientez si eu dupa, ceva profesional...
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

cartus80

Are cineva degrosor Makita 2012NB ...? Merita banii?
Cel mai aprig profesor este VIATA! mai intai iti da testul si dupa aceea iti preda lectia!

mosunick

Citat din: nicu68 din Iunie 29, 2013, 11:23:47 a.m.
unde gasesc si eu o masa sa pot monta circularul de mana pe ea?
Iti faci una...sau adaptezi circularul la orice masa...merge si pe o masa de bucatarie , numai ca pierzi din grosimea de taiere.. trebuie o masa cu un blat subtire de 12...14mm




sau sa iti cumperi un circular de mana care debiteaza 60-65  mm inaltime... si atunci poti pune un blat de 18 mm ca suprafata de lucru si poti taia si laterale de rama cu el
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

sandupop

Citat din: mosunick din Octombrie 29, 2013, 08:18:08 PM
Citat din: nicu68 din Iunie 29, 2013, 11:23:47 a.m.
unde gasesc si eu o masa sa pot monta circularul de mana pe ea?
Iti faci una...sau adaptezi circularul la orice masa...merge si pe o masa de bucatarie , numai ca pierzi din grosimea de taiere.. trebuie o masa cu un blat subtire de 12...14mm sau sa iti cumperi un circular de mana care debiteaza 60-65  mm inaltime... si atunci poti pune un blat de 18 mm ca suprafata de lucru si poti taia si laterale de rama cu el
La  cat costa un astfel de circular, mai bine iti faci un ax si cumperim un motor si iti faci un circular cum vrei tu..
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

mosunick

Posibil. Ceea ce e mai usor de facut cu un circular de mana pus pe o masa e reglajul pe inaltime a taierii, masa fiind fixa. La celalalt sistem cu ax prins in doi rulmenti iti trebuie masa reglabila pe inaltime, si ia mai mult timp sa treci de la o faza la alta de lucru. Pot sa fac diferenta ca am si una si alta. Sanatate!
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

marius_vfp

pentru un circular care sa aibe si panza mobila pe inaltime , cel mai simplu ar fi ansamblul ax panza si motor sa fie montate mai intai pe o placa metalica destul de rigida , la un capat sa fie prinse intr-o balama  de masa iar la celalalt capat un surub care sa ii modifice inaltimea de taiere.
parerea mea personala
spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

sandupop

Citat din: marius_vfp din Octombrie 31, 2013, 07:45:10 PM
pentru un circular care sa aibe si panza mobila pe inaltime , cel mai simplu ar fi ansamblul ax panza si motor sa fie montate mai intai pe o placa metalica destul de rigida , la un capat sa fie prinse intr-o balama  de masa iar la celalalt capat un surub care sa ii modifice inaltimea de taiere.
parerea mea personala
spor
Sau chiar masa, la un capat sa aiba balamale si sa o ridici, ce are daca impingi materialul in panza pe masa inclinata in spate....
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

marius_vfp

e bine si asa , numai ca multi nu vor lucra pe un plan inclinat , sau refuza acest lucru nu vor fi incantati , pentru mine e mult mai simplusi mai ok  sa ai un cadru mobil sub masa atasat pe care sa vina prinse motorul si axul, de ce zic ,asta , ca ori misti blatul mesei ori cadrul motor e cam tot una ca si mobilitate .

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

albinutza

Noi avem acasa un circular vechi de la bunicul meu, vrem sa ne facem noi singuri catva stupi. Tata vrea sa cumpere o freza de mana. :hi:
Eu sunt ajutorul de nădejde a tatălui meu ! Si mai nou si PR-ul său.

Marius-ursulakhe

Sa sti albinutza ca ii va fii foarte de folos o ober freza la Sandu la construirea stupilor
Si eu am una cumparata de la brigostore si este excelenta si o poti pune si pe o masa si o poti folosi ca pe o freza verticala

almasel2011

Iata cu ce imi fac eu treaba.
De asemenea, mai am o freza de mana pe care am montat-o pe o masa (nu am poze in momentul asta)+ alte maruntisuri.
Nihil sine Deo.

Marius-ursulakhe

 almasel2011  -in poza a doua au un abrict?
ce dumensiune de scandura poti baga pe el?
cat acostat?
motorul este pe perii?


RazvanTi

6 metri pe minut?
2,5mm adancime de taiere... daca tragi 1 metru cub cu adancimea aia ii canti prohodu'
e praf...
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro