Scule si unelte de tamplarie pentru stupari

Creat de pharaonu75, Decembrie 26, 2010, 07:59:25 PM

« precedentul - următorul »

tassevasi

  O minunata  jucarie , de mare folos pt  timplari .

Saw Sharpener Demo

sandupop

Citat din: tassevasi din Aprilie 15, 2013, 09:00:02 PM
  O minunata  jucarie , de mare folos pt  timplari .

Saw Sharpener Demo
interesanta ..scula, costa $ 165.00 ( dolari plus transportul din Australia), si se numeste SAW SHARPENER DIAMOND WHEEL 90-400mm circular RANGE
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

sandupop

Citat din: nicu68 din Aprilie 13, 2013, 10:17:15 PM
am um circular de mana profesional hilti de 1800w,credeti ca merita sa fac un banc sa il asasez la el si daca da cum sa il fac sau este de cumparat in magazine unul gata facut?
Eu am facut home made ....un banc.., si la primele probe facute s-a comportat exemplar. Mai trebuie sa-i adaptez un cadru culisant pentru debitat panouri, cand o sa am timp . Din pacate nu poate fi folosit la constructia de rame, deoarece  panza originala este de 170mm si la "modelul meu " de masa iese afara maxim 3 cm. Dar pentru debitat si facut faltz-urile la panouri merge excelent.
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

nicu68

o sa copiez si eu modelul de mai sus pt circular imi place,mersi sandule

marius_vfp

domnule sandu schimbati va rog panza aia ca parca dintii sunt ca si lama la topor , ceva mai marunti ar fi mai indicat ,taietura iese mai calitativa .

blatul la masa pariez ca in mai putin de 1 an o sal aruncati , cat de gros este momentan? incercati sa folositi ceva mai gros un 20mm , si melaminat sau daca nu o placa metalica .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

sandupop

#560
Citat din: marius_vfp din Aprilie 16, 2013, 08:59:45 PM
domnule sandu schimbati va rog panza aia ca parca dintii sunt ca si lama la topor , ceva mai marunti ar fi mai indicat ,taietura iese mai calitativa .

blatul la masa pariez ca in mai putin de 1 an o sal aruncati , cat de gros este momentan? incercati sa folositi ceva mai gros un 20mm , si melaminat sau daca nu o placa metalica .
Inca este un prototip, nu a fost pus la munca sustinuta... sa vedem cum se comporta :)
Pe blatul de OSB de 15 mm, provizoriu intentionez sa pun un PFL de 2mm sau de 3mm, si daca merita, in perspectiva as pune o tabla de aluminiu de 3mm fixata cu holtzsuruburi mici ( asa ceva am pe circularul mostenit de la tatal meu). Initial am dorit sa cumpar o freza manuala pe care sa o pun sub masa, dar din .....cauze financiare am decis sa folosesc circularul. Nu am renuntat la ideea cu freza, pentru rame... Cat despre panza, asa este,... indicat ar fi sa iau una cu dinti mai marunti, dar asta originala, ascutita bine, face o taietura excelenta. Daca o sa gasesc una de calitate , de 170/16/2mm o sa o inlocuiesc.
Multumesc pentru aprecieri si pentru sfaturi.
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

sandupop

Citat din: nicu68 din Aprilie 16, 2013, 07:33:08 PM
o sa copiez si eu modelul de mai sus pt circular imi place,mersi sandule
Daca ai nevoie de ceva detalii nu ezita sa le ceri... toate bune.
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

sorinma

Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

ninel1

foloseste cineva  Masina de rindeluit Metabo DH330? ce puteti spune despre asa ceva??? http://www.atelierultau.ro/masina-de-rindeluit-metabo-dh330-p-7970.html

ninel1


marius_vfp

stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

romikele


ninel1

este buna si makita dar nu are lungimea cutitelor asa mare ca la metabo

nicu68

unde gasesc si eu o masa sa pot monta circularul de mana pe ea?

sandupop

Citat din: nicu68 din Iunie 29, 2013, 11:23:47 AM
unde gasesc si eu o masa sa pot monta circularul de mana pe ea?
Iti faci una...sau adaptezi circularul la orice masa...merge si pe o masa de bucatarie , numai ca pierzi din grosimea de taiere.. trebuie o masa cu un blat subtire de 12...14mm
Nu trageti!! ...Sunt incepator.