sfaturi pt pavilion

Creat de alexutu, Iulie 02, 2012, 05:47:41 PM

« precedentul - următorul »

RazvanTi

familiile din care vrei sa faci ce zici dumneata ca faci sunt pe vatra nu in pavilion in plin cules...
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

tinumaftei

Stupii mei sunt pe vatra din 1.11 si pana in 15.04. Roii se fac din stupii aflati in pastoral, in special dupa salcam cand sunt amplasati la salcioara. Roii trebuie facuti din familii puternice 15 rame si mai mult. In iunie stupii au 50-60000 de albine. Se mai duce vopseaua de pe matci sau mai sar placutele de opalit. Pana la urma trebuie sa iei rama cu rama si sa cauti matca inainte de a face un roi cu puiet.

dumstan

scuzati-mi indrasneala, nu ne faceti o prezentare cu stupina dvs.? sunteti un apicultor mare si am avea multe de invatat.

cgrigoriu

Buna ziua.
Am un pavilion cu 66 de familii. Peste vara scade presiunea in pneuri. Rotile sunt de la camioane dinainte de 1989. Foloseste cineva compresor la 12 v folosite la masinile 4x4? Ar umfla, are putere? Sunt marci bune Tmax, Bushranger, Titanium etc? Voi cum refaceti presiunea daca aveti doar remorca pavilion?
Multumesc

tinumaftei

Compersoarle pentru turisme nu se preteaza la presiune de peste 6-8 atm cat iti trebuie in pneuri, mai ales ca pentru a ajunge la aceasta presiune trebuie si un volum foarte mare de aer.
O solutie a putea fi un compesor cu butelie de 4-6litrii ce nu cantareste mai mult de 5-6kg. acesta se alimenteaza la 22oV si poate sa ridice presiunea la 8atm. Pentru alimentarea lui trebuie sa folosesti insa un invertor peste 1200w care transforma 12/24v cc in 220ac. Asta este o solutie fezabila. Mai ieftin decat aceasta combinatie nu stiu ce ar pute fi decat acelasi compresor de care am vorbit caruia sa i se inlocuiasca motorl de 22o cu unul de 12/24v, ca sa nu mai ai nevoie de invertor. Eu am un compresor de 5litrii si este nemaipomenit de bun (nu lucrez decat la stupi cu el).

kostas

Buna  seara,
Am cateva intrebari   pentru cei  care  folositi sau  ati folosit  sistemul  apicol de  pavilion pe  camion.
Sunt nevoit  sa   aleg  intre  camion  de  7,5  tone  dotat  cu  rastel pentru  60 familii( doua randuri)   sau  o  camioneta  de  3,5 tone  cu  lada  in  care  sa  transport  cei  60  de  stupi  varsati  si  eventual  sa  construiesc  o  macara , gen apijuneida pentru incarcat  descarcat.Cu  aceasta  masina  urmand  sa trag  un  pavilion  de  2800kg , cu  40 familii  albine(tot la doua randuri )
Voi ce  ati  alege, daca  ati fi pusi  acum in  aceasta  situatie ?
este o  greseala  sa  crezi, ... ca  nu  exista  greseli.

tassevasi

           Eu am trecut prin asa ceva , am  avut  camioneta  si dupa 2 ani  am vindut-o  pt a-mi lua  camion  7,5t , i-am facut stelaj 3 rinduri  a 11 stupi  si l-am omologat ,  acum  sunt  f  multumit .
   Atunci cind  vrei sa te dezvolti trebue sa  anticipezi  pt  a-ti simplifica  munca si modul de lucru inca dupa 30-35 stupi.
  Numai bine  .

kostas

Din  aceasta  cauza  pun si  eu  intrebari.
Am  auzit  multe pareri  contra pavilioanelor,  de la  depopulari  la tipul de   constructie potrivit(izolat-neizolat), diferite tipuri de luminatoare care sa  permita  lumina  sa  intre, unii spun ca  este mai bine  deschis,fara  nici un fel de acoperis.Nu  am  nici un  fel de experienta  in  privinta  pavilioanelor  ,am  facut  pastoral varsat  pana  acum  si  este  greu.Poate  ca  folosind o  macara tip apijuneida situatia se schimba, dar cresc  si costurile.
este o  greseala  sa  crezi, ... ca  nu  exista  greseli.

tinumaftei

Citat din: kostas din Decembrie 28, 2017, 09:49:01 PM
Din  aceasta  cauza  pun si  eu  intrebari.
Am  auzit  multe pareri  contra pavilioanelor,  de la  depopulari  la tipul de   constructie potrivit(izolat-neizolat), diferite tipuri de luminatoare care sa  permita  lumina  sa  intre, unii spun ca  este mai bine  deschis,fara  nici un fel de acoperis.Nu  am  nici un  fel de experienta  in  privinta  pavilioanelor  ,am  facut  pastoral varsat  pana  acum  si  este  greu.Poate  ca  folosind o  macara tip apijuneida situatia se schimba, dar cresc  si costurile.
Fiecare model/ tip de pavilion raspunde unor necesitati, ale unor apicultori.
Prin urmare exista o structura logica: tip de stup> tip de pavilion>inchis/deschis//izolat/neizolat, pastoral la distante mai mari sau mai mici, extras la stupina sau la ferma.....

kostas

Nu  am  lucrat  niciodata  cu  orizontali.Stupii  care  ii am  acum majoritari  sunt 10 rame  cuib  1/1 si caturi 1/2(75 bucati) iar 15 bucati sunt multietajati 10rame.Pastoralul il incep cu  rapita  la  Bucuresti,deci  incep  cu 300 km ,vin  usor  spre  casa si sfarsesc  cu  Braila la  F.S.  , undeva  la  250Km.Momentan voi  extrage  in  cort  dar  planuiesc  sa  fac  extrasul  la ferma.
este o  greseala  sa  crezi, ... ca  nu  exista  greseli.

kostas

Am  inceput sa  caut  camion  pentru  apicultura.Se  pare  ca  si  aici  exista  o  problema.Cu  camionul de  7.5 tone  este la  limita  omologarea.
Un  Mercedes Atego   poate  duce   legal  cca 3 tone, din  cate  stiu  RAR calculeaza  greutate  stup  60kg, asta ar insemna mai putin de 50 de stupi daca pun si greutatea rastelului.Nu calculez eu bine ?
este o  greseala  sa  crezi, ... ca  nu  exista  greseli.

tassevasi

  Da  asa este  dar  tu cind te duci cu el  la omologat  nu  faci  toate  decupaturile  in  bena  (daca   are) , faci numai 2 rinduri (10 +10) pe o parte  si la  fel pe  cealalta parte , apoi cind  vi acasa  termini si restul, rindul 3  daca ai stelajul  facut .
  Iar in trafic  nu  te controleaza  nimeni  daca  ai greutatea  cea corespunzatoare odata  ce  e  omologata masina .

kostas

In  afara  de  diferential  blocabil  ce  ar  trebui  sa  aiba  camionul ca  optiuni , pernele  de  aer  pe  spate  sunt  obligatorii ?
Din  ce  am  observat parerile sunt impartite.
este o  greseala  sa  crezi, ... ca  nu  exista  greseli.

tinumaftei

Citat din: kostas din Ianuarie 02, 2018, 04:50:34 PM
In  afara  de  diferential  blocabil  ce  ar  trebui  sa  aiba  camionul ca  optiuni , pernele  de  aer  pe  spate  sunt  obligatorii ?
Din  ce  am  observat parerile sunt impartite.
daca sunt perne pe fata este si mai bine

ady iulian

Citat din: cgrigoriu din Ianuarie 31, 2016, 04:56:14 PM
Buna ziua.
Am un pavilion cu 66 de familii. Peste vara scade presiunea in pneuri. Rotile sunt de la camioane dinainte de 1989. Foloseste cineva compresor la 12 v folosite la masinile 4x4? Ar umfla, are putere? Sunt marci bune Tmax, Bushranger, Titanium etc? Voi cum refaceti presiunea daca aveti doar remorca pavilion?
Multumesc
Pai daca aveți camion nu aveți și  compresor pe el și un furtun de unflat roti?