buletinul apicol al lui marinlm64

Creat de marinlm64, Octombrie 30, 2011, 09:28:09 PM

« precedentul - următorul »

mape 48-petru manea

mie nu-mi place iarna----am fost azi in gradina--- totul era trist---astept cu nerabdare luna MAI si voi pune o melodie de Vivaldi din ANOTIMPURI ---- "PRIMAVARA " ,dar muzica cea mai placuta mie este o arie din APIS MELIFICA CARPATICA  =D> =D> =D>

marinlm64

asai si mie, îmi place primăvara ,dar si iarna că acum mă asteaptă iar o pasiune foarte dragă mie care o pot lucra numai acum cînd e frig o să vă arăt pe parcurs ..pîn la urmă arată că marin ăsta are atîcea meseri ...cum e zisa 10 meseri 11 sărăci   :smile:    ....salut...

marinlm64


Mircea77

Reteta de sirop are vreun mod aparte de preparare ?!
Intreb asta pentru ca pe meleagurile noastre este mai raspandita reteta de "sirop din zahar invertit", in care se foloseste numai zahar, apa si sare de lamaie (pe unii i-am auzit ca folosesc chiar zeama de lamaie).

marinlm64

se fierbe apa apoi se adaugă zahărul si mierea si otetu se miestecă pînă nu se dizolvă tot si mintun după aia o iau de pe foc ..te rog..zimi cum se face ,siropul din zahăr invertit..salut


marinlm64


Toma Sergiu

Stiti un filmulet cumva cu punerea zaharului invertit in stup noroc!

marinlm64


matca trăntoriţă,,,în rându de sus pun un stup din aia ce iam pus în luna august si după 3-4 zile îl înbin.... salut

marinlm64

as vrea să vă zic ceva de zahăr invertit ,mulţam că maţi trimis receta  , cred căi bună şi nu suspectez dar asta nui sirop invertit , zahărul invertit este asa :::5 kg zahăr  2 l apă 5 ml otet sau sare de lămâie ....se ferbe apa se adaugă zahărul cu otetu si se fierb 30 de minute după aia se lasă să se ricească si se mestecă din când în când ,se păstrează la temperatura de 34 - 36 grade ..se tine asa 7 -10 zile si în totă ziua se mestăcă odată .zahărul invertat sa făcut dabia după 10 zile ......această recetă o fost scrisă în revista " pcelar " cu niste ani în urmă ...iată doar am vrut să vă zic de  zahăr învertit..eu nam practicato nici odată .. vă salut si numai bine....

tassevasi


marinlm64

asta tot ce am citit e adevărat dar invertirea în 10 min din păcace nu cred că se poate face ...dar tot secretu e din sarea de lămîie sau otetu cu ajutoru asta organismu mult mai usor îl transformă din saharoză în glucoză si fructoză că daia se pune si albinelor că atunci nu se uzează asa tare ca si cînd ar fi fost numa zahăr... te salut

Obombo

Are dreptate Marin, invertirea dureaza mult si timpul este dependent de temperatura si de aciditatea solutiei. In general se recomanda 3-5 grame de acid citric la un litru de sirop dar se poate folosi si acidul tartric, acetic, sau alt acid "comestibil". Nu conteaza tipul de acid ci aciditatea siropului. Graficul de mai jos arata timpul necesar pentru transormarea a 1/2 dintr-o cantitate de zahar data, la o anumita temperatura, intr-o solutie cu o anumita aciditate. De exemplu, dintr-o cantitate de 1000 g de zahar amestecate cu apa si acid ca sa formeze o solutie cu pH 3 si incalzita la 100°C, dupa doua ore 500 g se transforma in glucoza si fructoza, dupa alte doua ore jumatate din zaharoza ramasa, adica 250 g se transforma in glucoza si fructoza, dupa alte doua ore 125 g si asa mai departe. Eu nu fac prea multe calcule, pun zeama de la o lamai pentru fiecare litru de sirop, dau intr-un clocot si-l las sa se raceasca incet.

marinlm64

si eu naince am folosit zeama de lamâie dar de niste ani nu mai folosesc decât numa oţetu ,este foarte important sa  se pună numa un mililitru la 1 kg zahăr, o iesit în revista" pcelar" că otetu e tare bun si la nosemă,nu se înbolnăvesc, e ca un liac .si asa fac stupari ai renumiţi de la noi si eu am văzut căi bine si sunt tare mulţumit ....salut si năruc...

marinlm64