buletinul apicol al lui marinlm64

Creat de marinlm64, Octombrie 30, 2011, 09:28:09 PM

« precedentul - următorul »

mape 48-petru manea

multumesc
o intrebare:   cat de tare ramane pogacea dupa ce se raceste ?

bucovineanu

#181
Citat din: marinlm64 din Noiembrie 24, 2011, 09:34:47 PM
faguri după cei presezi mintun nu se pun în stupi ci se lasă de la 3 luni în sus ei sunt ca betonu cu cît stau mai mult cu atît sunt mai tari si elastici  nu pocnesc .că presa cu mîna nui ca cu presa cu tăvălice să chiciască mintun moleculele una prîngă alta si să se poată suci faguri în rol si să se pună mintun la stupi. la presa cu mâna trebuie   sa stea timpu asta ca săşi prindă tăria si elasticitatea ,asta  spun studile si e documentat . .. . vă salut si numai bine.
Presa din beton care o am are vreo 40 de kg. Partea de deasupra are cel putin 15 kg. Astfel fagurii ies destul de "presati". Nu se rup daca ii folosesc rapid dupa turnare, sau mai tarziu.

marinlm64

#182
pogacea este destul de elastică si nu se scurge pe rame asa cum o fac eu dar trebuie neapărat respectat aia ce zic în film că dacă nu, nu iese bine ori se scurge ori se  arge si atunci nui bună la stupi ,,,, de asa presă nam auzit da aşi fi bucuros să o vad cum funcţionează sau barem molărită .eu asa fac cum am zis mai sus si asa e bine,, caută în cartea cu ceara si acolo explică mai bine ,ciara nui bine mintun so pui în ladă ,. . salut si numai bine...

bucovineanu

Un micut filmulet cu presa din beton aici: http://forum.apiardeal.ro/index.php?topic=2641.0.
Nu spun ca nu e adevarat ca fagurii devin mai rezistenti daca sunt pstrati o vreme. Asa o fi. Eu spun ca nu am vazut nici o diferenta la rame daca am folosit faguri artificiali mai vechi sau mai proaspeti.

marinlm64

multumesc ca mai trimis lincu am mai văzut presa asta pe yutub dar nam stiut căi de beton...  salut si numai bine..

roi_ag

Faini oameni ...mai ales cand incep sa filmeze ....BUNAA MARI!!.....BUNA MARINE! Tineti-o tot asa  :hi:

marinlm64


Kiwi Bee

Mersi Marin , astept sa revi la primavara cu ceva colectare de polen.

POSTASUL

frumos Marine  :bravo: si sa te tii falos  si  in continuare ca ai cu ce  :nod:  :hi:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

jimm

Va salut,
In legatura cu turta...
Inainte de a a dauga mierea lasati compozitia sa se raceasca?
Miere o incalziti putin inainte de a o turna? sau o diluati?

marinlm64

nu o las să se ricească numa o iau de pe foc , mierea e topită si se vede pe şpoieri la margine sa nu se ardă . la această pogace e inportant să se fiarbă după minuce cum zic acolo si asta se referă la cantitacea de zahăr si miere ce am scriso acolo ,...salut

marinlm64




după 12 -13 zile mă uit la pogace si pe urmă încep cu siropu cînd aduce albina cît de puţin polen e bine sa se înceapă cu sirop

mape 48-petru manea

Marine m-ai pacalit.
dupa ce am vazut acest film frumos m-am repezit la fereastra si ma uit afara si ----- m-am intors inapoi,ma uit pe calendar  si vad ca suntem abia in 27 noiembrie   :rotfl: :rotfl: :rotfl:

pharaonu75

La Carpinis este sfarsit de toamna, dar la Torac este primavara!  :D :wink2:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

marinlm64

 poate e primăvară,, :smile: nustiu cemi place mai tare iarna sau primăvara.... dar astept cu nerăbdare să înfloară florile si pomii si să le aud bîzăind prin grădină  ..salut si numai bine ....