1 corp ME + oricate caturi 1/2

Creat de dragos2006, Iulie 10, 2008, 01:57:49 AM

« precedentul - următorul »

D006

Va salut dragi apicultori
L a una din intrebarile mele de pe forum mi se spunea ca la dadant 12 rame albinele vor urca mai greu in cat, este adevarat? Noi mergem pe varianta ca da. Acu vin eu si spun ca daca tot vrem ca albinele sa urce cat mai repede in cat, si fac o paranteza acum-D-l Dobrescu de la Eurohonig imi spunea odata ca cercetatorii din Italia chiar au studiat dadantul pe 9 rame tocmai in ideea ca astfel albinele urca ami repde i cat si vor depune miere, e logic, cand nu ai spatiu jos urci mierea sus, acolo unde mai gasesti spatiu. Continui retorica mea legat de acest subiect. D-l Popescu invoca printre avantajele ramei ME si aceea ca rama de cuib fiind mica, albinele nu mai creeaza acea coronita de miere ca la rama Dadant si vor urca mierea cat mai repde sus. Bun pana aici, informandu-ma despre stupul ME Langhstroth am vazut ca in unele tari (Australia, Argentina etc) se foloseste un singur corp ME pentru cuib iar deasupra se pun caturi de fie 3/4 fie 1/2 in functie de puterea familiei, dar ce e curios ca cuibul se tine tot pe un singur corp. Ajungand aici, cineva va invoca  ca vezi doamne unde mai este avantajul unicitatii ramelor in stupina si eu vin si va spun ca intr-un stup ME e mai dificil sa tii o evidenta si e si foarte greu , a ramelor numai de recolta in care nu a  ouat matca. din acest motiv intr-un topic initiat pe forumul "stuparitul" am evidentiat avantajele magazinului de 1/2, si anume ca traind intr-o economie de piata se poate obtine miere cu adevarat monosort numai din caturi de 1/2. Oricum daca e sa ne ghidam dupa tehnologia de lucru de la dadant 10 rame prin care trebuie sa rearanjam cuibul  al 10 zile- rame cu oua in margine si 1-2 rame  pt ouat in mijloc, asigurand astfel in permanenta faguri de ouat, putem avea o strutocamila de ME cu productivitate cgiar mai buna  decat majoritatea. Avantaje?
usurinta in manipulare(fundul poate fi fix-va semana cu dadant cu fund fix +2x1/2), productivitate, miere de calitate superioara, scalabilitate, dar principalul avantaj va fi acela ca albinele vor urca mai repde in cat si vom extrage mai multa miere.
Sanatate multa

Cristian IONITA

1 corp ME = 7,5 rame dadan, teoria zice ca o familie "de cules" ar trebui sa aiba minim 8 rame cu puiet .....
poate daca meregem pe corp ME de 12 rame => 9 rame dadan ... dar oricum esti la limita rau de tot, in plus mai intervin si alte probleme ..... in camion in loc de 10 stupi pe 10 rame o sa urci numai 8 pe 12, trebuie ceva migala primavara sa tot dai pasente cu ramele, etc
la ME-ul clasic trebuie lucrat cu corpul si nu cu rama ... si atunci se schimba cu totul ecuatia
legat de "unicitatea" ramelor de extras .... e relativ usor de gestionat daca ai corpuri speciale numai de iernbat cu despartiutoare de rame de n-1

Guist Ioan

Cuib pe 10 x3/4= insuficint
Lipsa mancarii in cuib = risc mare = probleme.
Dar intrevad o varianta prin folosirea corpurilor de 1/2 in sistem ME.
Studiati putin problema.Chiar si trecerea de pe 1/1 la 1/2 se face mai lezne.
Bafta
Sanatate

maximus

eu am ME de 8 rame,se comporta exemplar,in corpul de jos nu am coroane de miere,just puiet.in al doilea apar coroanele care se prelungesc cu 3 si 4 unde este nevoie si unde e numai miere.
    cand dezvolt primavara merg pe metoda "doua sus"-figura din calus de altfel- iar dupa ce am completat ambele corpuri regina isi face singura mersul.daca e tanara pana in 2 ani nu rotesc nici un corp,daca e mai batarna ii place sa stea mai mult sus si atunci tre ceva manevre de inversare.dar cum io schimb reginele la 2 ani fiind mereu in cautare de ceva nou,nu am aceste probleme.

    nu blocheaza niciodata cuibul,cand dau de cate un cules mai intens largesc coroanele din corpul 2 daca nu au corp 3 sau daca e plin si nu am extras.ramele sant bine definite,ori e miere,ori e puiet,stiu de unde trag si de unde nu,am o evidenta clara la ce e in cat si ce e in cuib,si ramele le depozitez diferit.pentru miere folosesc numai faguri ecologici,pentru cuib conventionali,tratez doar cu beevital in sezon si acid oxalic toamna o data.
   productii bune,nu roiesc,schimbari linistite mai des,munca putina si de placere.sanatate

Cristian IONITA

hmmm .... interesant d-le maximus .... m-ati facut tare curios ..... daca se poate as dori sa vad sistemul in functiune ....
ma incanta tare mult ideea cu stupul lat numai de 8 rame - intra mai multi stupi in remorca apicola pe care am in plan sa-o fac in aceasta iarna.

D006

Citat din: IGNATIUSVa salut dragi apicultori
L a una din intrebarile mele de pe forum mi se spunea ca la dadant 12 rame albinele vor urca mai greu in cat, este adevarat? Noi mergem pe varianta ca da. Acu vin eu si spun ca daca tot vrem ca albinele sa urce cat mai repede in cat, si fac o paranteza acum-D-l Dobrescu de la Eurohonig imi spunea odata ca cercetatorii din Italia chiar au studiat dadantul pe 9 rame tocmai in ideea ca astfel albinele urca ami repde i cat si vor depune miere, e logic, cand nu ai spatiu jos urci mierea sus, acolo unde mai gasesti spatiu. Continui retorica mea legat de acest subiect. D-l Popescu invoca printre avantajele ramei ME si aceea ca rama de cuib fiind mica, albinele nu mai creeaza acea coronita de miere ca la rama Dadant si vor urca mierea cat mai repde sus. Bun pana aici, informandu-ma despre stupul ME Langhstroth am vazut ca in unele tari (Australia, Argentina etc) se foloseste un singur corp ME pentru cuib iar deasupra se pun caturi de fie 3/4 fie 1/2 in functie de puterea familiei, dar ce e curios ca cuibul se tine tot pe un singur corp. Ajungand aici, cineva va invoca  ca vezi doamne unde mai este avantajul unicitatii ramelor in stupina si eu vin si va spun ca intr-un stup ME e mai dificil sa tii o evidenta si e si foarte greu , a ramelor numai de recolta in care nu a  ouat matca. din acest motiv intr-un topic initiat pe forumul "stuparitul" am evidentiat avantajele magazinului de 1/2, si anume ca traind intr-o economie de piata se poate obtine miere cu adevarat monosort numai din caturi de 1/2. Oricum daca e sa ne ghidam dupa tehnologia de lucru de la dadant 10 rame prin care trebuie sa rearanjam cuibul  al 10 zile- rame cu oua in margine si 1-2 rame  pt ouat in mijloc, asigurand astfel in permanenta faguri de ouat, putem avea o strutocamila de ME cu productivitate cgiar mai buna  decat majoritatea. Avantaje?
usurinta in manipulare(fundul poate fi fix-va semana cu dadant cu fund fix +2x1/2), productivitate, miere de calitate superioara, scalabilitate, dar principalul avantaj va fi acela ca albinele vor urca mai repde in cat si vom extrage mai multa miere.
Sanatate multa
Vreau sa i-mi spun si eu parerea,chiar daca este pe 12 rame sa fie de modelul layens cu magazie,se potriveste cutie de magazie de dadant.

D006

Eu merg pe stupi ME- 10 rame 2 caturi plus 1 cat de 1/2 si ME 12 rame aceeasi configuratie
Iernez de 4 ani pe un cat ME si e k - nu am avut probleme  - folosesc turta si stimularea de primavara
Tratamente antivaroa : 3 in august cu varachet si unul cat mai tarziu plus mavrirol , inca un varachet in primavara devreme preventiv

Productia pe 2010 a fost de 76 kg /fam si sper in viitor sa ajung si eu la 90 pe fam

Am plecat cu 42 in pastoral  - si am facut 3200kg miere plus roiuri cu regine cumparate - cred ca am facut calculul bine.

roi_ag

Am inceput apicultura pe stupi ME. Apoi pe cuib 1/1si cat 3/4. Anul viitor vreau sa-i dublez.Merg pe cuib 1/1 si caturi 1/2 si din toate caturile de 3/4 fac roi carora in 2012 le pun caturi de 1/2.Atunci vad ,compar,si hotarasc pe ce voi merge in continuare.Avantajul ca am cutii- totul detasabil,inversabil.Daca nu dau randamentul asteptat ii trec pe cuib 1/1 si toate ramele 3/4 le scurtez la 1/2 :hi: 

danny_api


roi_ag


ilalexandru

Domnule Florin, daca in anul 2010 a-ti facut 76 de kg miere pe familie....imi pun mari semne pe apicultura pe care o practic eu atunci. Sa fi-ti oare una dintre persoanele foarte norocoase ale acestui an? Anul acesta nu au iesit mai mult de 10-15 kg rapita, 10-15 kg salcam, 10-15 kg tei, 15-20 kg floarea soarelui pe familia de albine. Si asta la cei norocosi. Ca stiu cazuri in care pesoane cu 400 de familii albine nu au scos rapita si salcam nimic. Acum depinde si ce metoda aplicati dumneavostra in cresterea albinele....poate primavara ii umpleti la refuz cu apivinfert, toamna scoateti si ultimul gram de miere, facand completari cu zahar sau altceva. Cineva de la brasov scoate toata mierea in luna august si apoi baga 6 tone zahar. Oare procedati la fel? Si eu as putea scoate toamna 15-20 kg miere pe familie...dar cheltuiala de apoi? plus munca? 76 kg pe familie greu s-a scos in ultimii ani....greu e sa se atinga si in anii foarte buni. In 1999 sau 2001 am scos la stupul de pe cantar vreo 120 kg miere, dar media generala a fost cam la 65 de kg.
Legat de stupi: ME in primul corp...multa munca toamna cu rezervele de hrana. Verticalul pe 10 rame...foarte bun, atata timp cat are matca tanara.  Dupa anul 2 incepe sa se observe la dezvoltarea familiei de albine. Ce prefer eu? stupul in pat cald pe 17-18 rame. Eu ii iau la extras 9rame * 2,5 kg miere = 22,5 kg, lui ii raman 9 rame. MI se pare echitabil. Matca tanara sa fie, ca spatiu are oricat. Plus ca in orizontalul meu in pat cald, foarte rar sa intampla se plece un roi din ei, Pe cand in vertical......