De prin net

Creat de tassevasi, Septembrie 04, 2011, 11:19:06 PM

« precedentul - următorul »

Kov iulian

Statul ( smecherii de sus) nu dau doi bani pe tine, te pun in situatii vulnerabile apoi daca nu accepti situatia te ameninta.

CitatCei care refuză să răspundă la recensământ riscă amenzi de până la 1000 de lei
http://www.dcnews.ro/cei-care-refuza-sa-raspunda-la-recensamant-risca-amenzi-de-pana-la-1000-de-lei_82648.html


CitatUnui scriitor i-a fost furată identitatea. În numele lui, un angajat de la Evidenţa Populaţiei, a făcut un credit de 10 mii de euro. Când n-a mai avut bani de rate, omul s-a trezit cu executorii la uşă
http://observator.tv/social/unui-scriitor-ia-fost-furata-identitatea-136892.html

Cris

#707
,,Toţi suntem genii. Dar dacă judeci un peşte după abilitatea sa de a se căţăra în copac, el va trăi toată viaţa cu impresia că e un prost." Albert Einstein

romikele


Cris

,,Toţi suntem genii. Dar dacă judeci un peşte după abilitatea sa de a se căţăra în copac, el va trăi toată viaţa cu impresia că e un prost." Albert Einstein



bio

... interesant articolul despre goji .

Cred ca mie imi trebuiesc vreo 2 saci de goji .

stefan1

  Mie imi suna ca o reclama exagerat de optimista si sigur facuta de cel ce vrea sa-si vanda marfa cat mai scump. Suspect si ca toate comentariile sunt pozitive, fara nici o pata mai intunecata, ca cele de la lada prof'ului on line.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

mape 48-petru manea

Eu nu-mi fac reclama pentru fructe goji ---nu am de vanzare --bismark are  =)) =)) =))

bismark

   Petre,anul asta nu mai am poate la anul ca am strins ceva saminta.Pentru mosnegi ca noi sint bine venite fructele astea. Uitate pe internet sa vezi ce reclama fac gagicile ca au slabit si arata bine.Un kg. de goji a ajuns la 70 de lei. Asa ca nu-i rau.Mai vorbim la anul cind le vei gusta, sa ai sanatate.Cu respect ^:)^ :-c
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

pistol28

Fructe Goji in hala Obor din Bucuresti  55 lei/kg.
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

Kov iulian

O chestie curioasa citita pe net.
Se spune si se pare ca exista si studii in acest sens ca persoanele ce sufera de personalitati multiple (persoane "multiboot" mai multe "sisteme de operare" pe acelasi hardware ) au niste manifestari fizice ciudate.

Se pare ca atunci cand una din personalitatile acelei persoane prezinta simptomele unei boli fizice ( boala de inima, diabet etc ) aceste manifestari dispar cand intra in scena o alta personalitate din capul ei si preia controlul.

Se pare ca unele boli fizice sunt intai in capul nostru si apoi se manifesta si in trup.
Probabil asa se explica mai bine si de ce functioneaza efectul placebo.
Reusesti sa l convingi pe unu ca prin puteri supranaturale sau pilule se va vindeca si chiar se vindeca


Citat"Research reported over the last decade on some of those suffering from multiple personality disorder (Hall, 1994; Barasch & Hirshberg, 1995). What the studies report is the bona fide appearance of clinical symptoms of a particular medical ailment with the manifestation of a 'personality' in consciousness, requiring the specific appropriate medicines and treatment to sustain function and life. All the while the association of another state of consciousness in the same subject's mind creates an entirely different set of clinical symptoms of pathology to precipitate, and no pathology appearing whatsoever when a third state of consciousness presents in the conscious mind. Thus, a diabetic in one 'personality' becomes a cardiac patient in another state of consciousness and shows no medical pathology at all when another schizoid fragment of consciousness presents itself through yet another state of mind. The confirmation of genuine clinical medical symptoms of disease, concurrent with specific psychological states of consciousness in the subject, demands an understanding that supersedes the casual and common misunderstanding and misuse of the labels 'hypochondria' in medicine and psychiatry, and further demonstrates the influence of consciousness beyond the limits of conventional mechanistic mind/body notions of causality and disease etiology...

Barasch, M. & Hirshberg, C. (1995). Remarkable recovery. London: Headline Books.
http://answers.google.com/answers/threadview?id=507735.)

stefanm


"Se pare ca unele boli fizice sunt intai in capul nostru si apoi se manifesta si in trup.
Probabil asa se explica mai bine si de ce functioneaza efectul placebo."
Cam asa ceva ,in medicina aceste afectiuni sunt cunoscute ca "afectiuni psihosomatice" adica sunt generate si intretinute de stres ,suprasolicitare.Stresul ,spaima ,anxietatea genereaza eliberarea de adrenalina (un hormon al glandei suprarenale) care genereaza afectiuni cardiace ca hipertensiunea arteriala,tulburarile de ritm cardiac,digestive (gastrita ,ulcer gastro-dudenal).O alta gama de afectiuni sunt afectiunile dermatologice: psoriazis vulgar,lichen plan,nevrodermita ,etc ,afectiunile psihice :tulburari anxioase ,depresii.Actiunea indelungata a factorului stresor poate produce afectiuni organice uneori ireversibile
Efectul placebo este o forma de "psihoterapie armata" folosita relativ frecvent de medicii priceputi care stiu sa imbine efectul terapeutic al medicamentului cu "cuvantul", efectul tratamentului fiind de multe ori spectaculos
cea ce stiu e ca nu stiu nimic! Socrate

Kov iulian

Este foarte important ce ati spus de acea am repostat ambele raspunsuri cu citarea corecta ca sa se inteleaga cine ce a spus poate e de folos cuiva.
Citat din: Kov iulian din Noiembrie 27, 2014, 04:03:57 PM
Se pare ca unele boli fizice sunt intai in capul nostru si apoi se manifesta si in trup.
Probabil asa se explica mai bine si de ce functioneaza efectul placebo.
Reusesti sa l convingi pe unu ca prin puteri supranaturale sau pilule se va vindeca si chiar se vindeca

Citat din: stefanm din Noiembrie 27, 2014, 08:47:56 PM
Cam asa ceva ,in medicina aceste afectiuni sunt cunoscute ca "afectiuni psihosomatice" adica sunt generate si intretinute de stres ,suprasolicitare.

Stresul ,spaima ,anxietatea genereaza eliberarea de adrenalina (un hormon al glandei suprarenale) care genereaza afectiuni cardiace ca hipertensiunea arteriala,tulburarile de ritm cardiac,digestive (gastrita ,ulcer gastro-dudenal).

O alta gama de afectiuni sunt afectiunile dermatologice: psoriazis vulgar,lichen plan,nevrodermita ,etc ,afectiunile psihice :tulburari anxioase ,depresii. Actiunea indelungata a factorului stresor poate produce afectiuni organice uneori ireversibile

Efectul placebo este o forma de "psihoterapie armata" folosita relativ frecvent de medicii priceputi care stiu sa imbine efectul terapeutic al medicamentului cu "cuvantul", efectul tratamentului fiind de multe ori spectaculos.