vreau sa inmultesc stupi

Creat de marian_valcea, Aprilie 25, 2013, 08:31:30 PM

« precedentul - următorul »

marian_valcea

Salut am si eu urmatoarea intrebare:
Am 3 stupi pe 10 rame si le-am dat fortat cam mult in primavara cu sirop si in 2 dintre ei am cate 7 rame cu puiet in toate stadile si cate 2 rame cu miere, peste 3 saptamani in zona mea o sa infloreasca salcamul si albinele mele au inceput sa construiasca botci pe partea de jos a ramei. Vreau sa iau din fiecare cate doua rame cu puiet si sa mai fac un roi ca sa ii las pe cei 3 mai lejer sa nu imi roiasca pana la inflorirea salcamului. Cum sa procedez? Dumneavoastra ce ma sfatuiti?

Bistriteanul

Ai si alti stupi (mai slabi) in afara de cei 3?
Admir albina si cainele national, Ciobanescul Romanesc Carpatin.

http://www.carpatin.net/
http://www.carpatin.net/forum

marian_valcea

Alti cu albina nu am am inca 4 stupi care sunt goi.

oroles

Citat din: marian_valcea din Aprilie 26, 2013, 10:08:43 AM
Alti cu albina nu am am inca 4 stupi care sunt goi.

S-a mai discutat despre chestia asta. Daca ai botci de roire e super. Sunt mai bune decat alte metode. Cum as face  eu?

Se iau  cutiile noi si se impart in mod egal fagurii din stupul mama. Matca se pune intr-unul iar in celalalt  se pune un fagure cu o botca de roire, preferabil cea mai frumoasa. Unii spun sa lasi mai multe (2-3), eu zic ca una e suficienta. Daca lasi mai multe, trebuie sa intervii ulterior sa distrugi pe cele mai urate si sa lasi una.  Ai grija ca in stupul cu matca sa nu lasi botci. Ai grija ca in ambii stupi sa ramana cel putin: 1 rama plina cu miere, 1 rama cu pastura, 1 rama cu puiet capacit si 1 rama cu puiet de toate varstele (oua de o zi, de doua, larve etc). Ramele se pun cu tot cu albina acoperitoare.  Asezi stupii de o parte si de alta a locului pe care se afla stupul mama. Lucratoarea care se vor intoarce ar trebui sa se distribuie in mod egal la cei doi stupi nou formati. Daca unul se populeaza mai bine in acea zi, il indepartezi. Operatiunea ar trebui facuta atunci cand lucratoarea e la cules, deci dupa ce iese din stup.  La urma faci o cruce mare!

Asta e parerea mea de incepator, daca sunt si alte idei ale unora mai experimentati ar fi super.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Vyktor

Oroles. ?...eu se pare ca sunt mult mai incepator decat esti tu......cel putin nu imi permit dau sfaturi altora.
Din cate am inteles eu. ....citind.....prima matca, care iese.....scuzati cacofonia....le va distruge pe celelalte,fara sa mai fie nevoie sa distrugi tu botcile care nu iti plac
Daca am dreptate....si aici cer parerea celor cu experienta.....te as ruga sa reflectezi inainte de a posta un raspuns.
Daca ai dreptate...adica asa trebuie procedat......adanca ^:)^,adica plecaciune in fata ta....dar daca nu, te as ruga sa o lasi mai usor cu sfaturile....mai este mult pana departe!

marian_6777

   Va salut. Cred ca atunci cand Oroles a spus : " trebuie sa intervii ulterior sa distrugi pe cele mai urate si sa lasi una" are dreptate, deoarece exista posibilitatea ca prima matca sa iasa dintr-o botca mai slab dezvoltata. Suprimandu-le pe acestea, te alegi cu o matca bine dezvoltata care probabil nu ar avea sansa fara interventia ta.
    Sper ca am inteles corect logica..., acum ma intorc la studiu :) 
Nu sunt decat doua cai sa ajungi in varful unui stejar: sa muncesti catarandu-te sau sa te asezi deasupra unei ghinde si... sa astepti sa creasca.

cosmin30

spuneti-mi si mie va rog cum distrugeti toate botcile  astea. mie intotdeauna imi raman 2-3 pe care nu le vad decat dupa ce ies matcutele din ele.

Marius-ursulakhe

 oroles scuza ma ca te intreb ai mai facut roi artificiali?tTe intreba pt ca ai spus "(Ai grija ca in stupul cu matca sa nu lasi botci. Ai grija ca in ambii stupi sa ramana cel putin: 1 rama plina cu miere, 1 rama cu pastura, 1 rama cu puiet capacit si 1 rama cu puiet de toate varstele (oua de o zi, de doua, larve etc)"
Dragi colegi mai incepatori ca mine intr-un roi artificial nu are ce cauta rama cu puiet de de toate varstele sau oua pt ca daca nu aveti ce face numai sa distrugeti pe botci de pe acea rama nu aveti decat sa face treaba asta
O familie din care faci roi (care este pregatita de divizare)ramele cu puiet larvar sau oua se baga in stupul cu matca iar puietul capacit cu roiul care vrei sa il faci.Eu sincer sa fiu asa am invatat atat din carti cat si de la stimabili nostri colegi cu mai multa expetienta
marian_valcea uite cum am facut eu 2 roi dintro fam anul trecut EX:1rama puiet capacit (am incercat sa fie botcile doua la numar de diferirte varste sa fie cel putin 5 zile intre ele pe aceasta rama daca nu le-am lipit .2 o rama miere cu ceva pastura 3 o rama cu albina tanara si dupa aia am mai scuturat inca o rama de albina
Dupa ce a iesit matca ori distrugi a doua botca (daca nu o roade matca proaspat eclozionata )ori o iei si mai pati face un roi
Atentie matcile mai dispar la imperechere

cipriene

si daca vreau sa divid o familie care nu are botci, cum fac?
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

Marius-ursulakhe

cipriene   Poti face foarte usor dupa stilul lui dan margarit iei un corp dadant fara fund si il pui peste corpul cu matca batrana
Iei o rama puiet OUA o rama sau doua puiet capacit si o rama de miere si le pui in corpul de sus (ramele acoperite de albina bine inteles).O bucata osb bagata intre cele doua corpuri in jur de 48 ore(pana isi trage botcile)dupa aia se trage osb si se pune o gratie hanemen intre matca de jos si botcile de sus (te apuci de numaratoare si de alegerea botcilor mai frumoase) .MULTA SANATATE IN CONTINUARE

G. Iulian

Sunt două variante: 1. - roiul care rămâne fără matcă își va trage o botcă de salvare  ( de obicei trage mai multe ), în cazul acesta pe lângă puietul căpăcit , la noul roi îți trebuie și puiet larvar (nu e nevoie să bagi o ramă - decupezi de pe un fagure cu puiet larvar tânăr o porțiune și o atașazi la o rama din noul roi.)
2. - Dai o matcă împerecheată la roiul fără matcă.
Cea mai bună variantă? - a doua.

RazvanTi

Citat din: ursulakhe din Aprilie 27, 2013, 07:04:33 AM
cipriene   Poti face foarte usor dupa stilul lui dan margarit iei un corp dadant fara fund si il pui peste corpul cu matca batrana
Iei o rama puiet OUA o rama sau doua puiet capacit si o rama de miere si le pui in corpul de sus (ramele acoperite de albina bine inteles).O bucata osb bagata intre cele doua corpuri in jur de 48 ore(pana isi trage botcile)dupa aia se trage osb si se pune o gratie hanemen intre matca de jos si botcile de sus (te apuci de numaratoare si de alegerea botcilor mai frumoase) .MULTA SANATATE IN CONTINUARE

mda... parteam proasta la treaba asta e ca matca tanara NU va putea trece prin gratie sa iasa la imperecheat.
asa ca in a 14-a zi (a 5-a dupa caopacire) botcile trebuiesc "adunate" si date cate 2 in nuclee de imperechere.
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

marius_vfp

Citat din: oroles din Aprilie 26, 2013, 10:38:17 AM
  Ai grija ca in stupul cu matca sa nu lasi botci.

esti sigur ca acel stup care deja are in cap roirea nu isi va mai trage si alte botci chiar daca tu nu lasi nici una? o matca batrana cand isi propune sa plece  , pleaca,  oricare ar fi interesul apicultorului .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

marius_vfp

Citat din: vyktor din Aprilie 26, 2013, 10:16:20 PM
....prima matca, care iese.....scuzati cacofonia...

nu vad care ar fi cacofonia?
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

marian_valcea

CitatAi grija ca in ambii stupi sa ramana cel putin: 1 rama plina cu miere, 1 rama cu pastura, 1 rama cu puiet capacit si 1 rama cu puiet de toate varstele (oua de o zi, de doua, larve etc)"
Pana la urma o sa fac cum scrie mai sus sper sa reusesc.