VIITOR INCEPATOR

Creat de POSTASUL, Decembrie 12, 2010, 07:23:46 PM

« precedentul - următorul »

POSTASUL

  :hi: :hi: :hi: :hi: :hi: Sunt din N-E bucovina si de vara trecuta mia intrat si mie microbul asta in cap si in sange cred , ca am citit tot ce am gasit pe net , miam cumparat si carti  dar problema de acum incepe,nu vreau sa ma repet dar vreau sa va intreb ce fel de lazi ar merge in zona mea , mod de lucru cu ele etc , .Materialul lam dus la tamplar dar inca nu am hotarat modelul de lada ,un amator mia recomandat  un model  14-17 rame normala in pat cald, nustiu as face 1- 2 verticali ,cuib 12 ram cu mag 1/2. Cumpar la primavara 3-4 familii si vreau sa ajung la 15-20  :nebun: :nebun: asta e visul meu dar cine stie ramane de vazut cum o sa ma descurc si cum o sa le mearga. :nod: MOD DE LUCRU STATIONAR.   Astept cu multa nerabdare sfaturile voastre..VA MULTUMESC :uimit: :uimit: :hi:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

orbanstefan64

parerea mea ii sa incepi cu  verticali ofera mai multe avantaje decit orizontalul :hi: :hi: :hi:

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: orbanstefan64 din Decembrie 12, 2010, 09:43:27 PM
parerea mea ii sa incepi cu  verticali ofera mai multe avantaje decit orizontalul :hi: :hi: :hi:

subscriu la cele spuse de stefan
vertical
corp pe 10 rame si cat de 1/2
preferabil fund antivaroa
daca faci doar stationar poti sa il faci pe 12 rame astfel incat vara sa ii tii in pat rece si iarna in cald

multa bafta si nu in ultimul rand bine ai venit in familia apiardeal

asta e doar o parere personala.
mai asteapta si alte sfaturi de la mai experimentati si fa-ti o parere
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

stefanescu

Si inca ceva fata de cele spuse de orbanstefan si florin: incearca sa incepi cu lazi noi. O lada veche e o lada veche. Ori cit ai incerca sa o repari tot se strica si tot la lazi noi ajungi.
O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)

pharaonu75

Subscriu si eu la cele spuse de Florin! :nod: :nod:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

POSTASUL

#5
 :hi: :hi: vreau sa va multumesc ca mati bagat si pe mine in seama si ma aceptati si pe mine in familia voastra pentru ca o sa va inebunesc de cap cu multe intrebari deacum inainte.  In legatura cu modelul de stup, am inprumutat un stup nou nout vertical pe 12 rame cu fund fix dar in pat cald, deci nu are falt pe toate laturile sa pot pune vara in pat rece , iarna in pat cald si magazie pe 10 rame 1/2 sunt un pic mai late ramele de sus???Domnu Stefanescu bineinteles ca voi incepe cu stupi noi, materialul[scandura }este deja dusa la tamplar numai ca nu eram sigur cu ce model de stup  sa incep, care ar merge mai bine la noi aici in nord unde vara e cam scurta si tinand cont ca mica mea stupina va fii stationara.
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

pharaonu75

Cele 10 rame de 1/2 din magazie sunt ceva mai late, ceea ce iti usureaza munca pentru ca scapi de folosirea gratiei Haneman, intrucat matca nu va depune ponta in celulele din magazie, acestea fiind mai adanci!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

POSTASUL

Conteaza grosimea marerialului tinand cont de zona mai rece si ierni mai grele, sa fac stupii din dulap de 5 dupa prelucrare ramane de 4 curat sau din scandura de 2,5 si sa ramana 2-2,2 cm.In ce fel influenteaza viata familiei de albine grosimea stupului. Va multumesc si astept parerile voastre.  :uimit: :uimit: :uimit:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

tassevasi

Grosimea scindurei din care faceti  stupul nu influenteaza cu nimic inbunatatirea si cresterea temperaturii in stup .
Aceasta influenteaza mai mult la asezarea corpurilor prin folosirea falturilor la asezare .
Eu folsesc scindura de 2 cm ,atit pt corpuri cit si magazii , fara falt .
Merg in pastoral si pt o deplasare in siguranta ,am tije cu filet si piulite de prindere , gaura tijei se face prin peretele de 2 cm al scindurei pe inaltimea de 32 cm a corpului .
In general cautam sa usuram din greutatea stupului , pt deplasare cit si lucru cu corpurile .
Sanatate si numai bine  :hi: :hi:

gheco

Daca tot incepi, incepe cu fund cu plasa si nu vei regreta. Se elimina curentii de aer din stup cu toate consecintele lor.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

D006

Verticali pe 8 rame in zona ta.
Si cu fund de plasa dar cu tava dedesubt.

Florin-braileanul (FlorinI)

#11
Citat din: POSTASUL din Decembrie 13, 2010, 05:17:52 PM
Conteaza grosimea marerialului tinand cont de zona mai rece si ierni mai grele, sa fac stupii din dulap de 5 dupa prelucrare ramane de 4 curat sau din scandura de 2,5 si sa ramana 2-2,2 cm.In ce fel influenteaza viata familiei de albine grosimea stupului. Va multumesc si astept parerile voastre.  :uimit: :uimit: :uimit:

99,99% dintre apicultori folosesc stupii de lemn, cu grosimi variabile a peretilor, functie de tipul de stuparit (pastoral sau stationar)
eu si inca cativa facem parte din restul de 0,01% ce folosim stupul din poliuretan
atentie ca e ca pret dublu  :uimit: , dar si avantajele termice de care pomeneai sunt duble
cauta pe net  www.faroger.ro , studiaza si mai discutam in privat daca vrei alte informatii de la un utilizator
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

POSTASUL

#12
 :hi: :hi: Nu zic ca nor fii buni stupii din poliuretan dar credema sunt de moda mai veche ca nici mamaliga facuta pe aragaz nu o manac :rotfl: :rotfl: :rotfl: si adevarul ca sunt cam scumpi, la banii aia cumpar o fam. de albine cu tot cu lada..DA ORICUM MULTUMESC PENTRU SFAT :hi: :hi: :hi:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

POSTASUL

Citat din: AndreiRN din Decembrie 13, 2010, 10:40:56 PM
Verticali pe 8 rame in zona ta.
Si cu fund de plasa dar cu tava dedesubt.
SUNT 2-3 CARE AU ALBINE IN VERTICAL CAT SI ORIZONTAL DAR FARA  SITA PE FUND ,ma cam pune pe ganduri fundul varoua[mie cam frica]nu or sa inghete iarna la -25 -30???????????
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

D006

Te temi degeaba.
Iarna poti inchide fundul dar restul anului beneficiile sunt mari.