Zapada...prea multa

Creat de trantorasul, Februarie 10, 2010, 12:06:13 PM

« precedentul - următorul »

trantorasul

Buna dimineata, albinari!
Cum ati trecut zapezile? pentru mine a fost un dezastru. Nu stiu ce se va alege. Cand am fost ieri sa vad cum se prezinta stupina, am ramas stupefiat. O parte din stupi nu se mai vedeau....din zapada, iar restul doar capacele.
Am inceput sa dau zapada si in final am si reusit. Dar cred ca neglijenta proastei amplasari a stupilor ma va costa.
In afara de faptul ca i-am atins cu lopata ( pt ca pur si simplu nu ii gaseam in zapada), nici nu stiu cum sa scap de troianul dde zapada din jurul lor. Banuiesc ca vremea o sa se incalzeasca, zapada nu se va topi, ele vor iesi la zbor ( daca a mai ramas ceva) si vor ateriza pe zapada sa se odihneasca si nu se vor mai putea intoarce.
Ce credeti ca ar trebui sa fac, avand in vedere ca zapada nu pot sa o indepartez? Sa incep sa pun niste paie prin jurul stupilor, peste zapada?
Am sa incerc sa pun si niste poze. :hi:

trantorasul

prima

trantorasul

alta

trantorasul

alta

trantorasul

dupa

gheco

Pune paie in fata stupilor si nu vor avea nimic. Zapada nu a fost inghetata pentru a nu se reliza ventilatia.
Succes
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

bucovineanu

Zapada multa este semn de belsug. Zapada nu dauneaza la stupi, chiar daca i-a acoperit. Eu nu indepartez zapada si nu pun paie. Exceptie cazul in care se formeaza gheata care blocheaza urdinisul. Daca au fost tratate corect si au mancare suficienta, vor iesi cu bine in primavara.

sfantul spiridon

eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

ioanardelean55

Citat din: trantorasuldupa
Incet si cu grija scoate zapada dintre lazi  ,lazile sa n-aiba  contact cu zapada apa din topirea zapezi intra in stupi si nu e bine .putine paie s-au tlas sint bune ,in rest nu-ti fie frica totul va fi Ok .

D006

Incalzirea asta globala e de vina firar sa fie.
Si aici a plouat peste normal si livezile vor exploda in floare.

D006

umiditatea din sol este mare sper ca vom avea nectar in flori(asa spuneau batranii)