vreau sa scutur o familie de albine intr-un stup

Creat de dragutul_ionel, Aprilie 06, 2010, 02:27:19 PM

« precedentul - următorul »

dragutul_ionel

buna  tuturor si hristos a inviat
vreau sa scutur o familie de albine (cu matca cu tot) dintr-o alta stupina(care se afla cam la 50m)intrun stup .
cum trebue sa procedez si ce se va intampla?

gore

Problema este ca albina cunoaste locatia iar lucrarea trebuie facuta mai bine seara cand se intorc de la cules.Mai bine iei închizi albinele pe seara cand aproape se intuneca şi le muti cu totul, deoarece dimineata ele fac turul de orientare a noii locatii, deoarece risti sa se intoarca toate culegătoarele la vechiul stup.Daca stupul unde vrei sa o scuturi are albina dar nu are matca, procedeaza asa: mai intai cauta matca pe ramele care le scuturi si o izolezi in cusca sau o bagi intr-o cutie de chibrit. In stupul unde duci ramele, presari  o ceapa tocata pentru a uniformiza mirosul ca albinele sa nu se bata. Apoi, scuturi ramele toate, pui sirop in uluc, dupa care iei matca si îi dai drumul sau o asezi pe una din ramele cu puiet descăpăcit din mijlocul stupului, dupa care pui podisorul si capacul. Familia aceea nu o mai deranjezi 48 de ore. Ai grija ca afara să fie cald. Ai grija, in stupul unde duci ramele nu trebuie sa existe matca. Bafta.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

filip

Citat din: dragutul_ionelbuna  tuturor si hristos a inviat
vreau sa scutur o familie de albine (cu matca cu tot) dintr-o alta stupina(care se afla cam la 50m)intrun stup .
cum trebue sa procedez si ce se va intampla?
Iei stupul frumos il duci la 5km pe o alta locatie iar dupa o luna il duci unde vrei.
Altfel il vei distruge,in stup va ramane doar albina tanara si puietul impreuna cu matca dar fara culegatoare.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

apicmd

da sa  presupunem  ca  nu  avem posibilitate de a   duce  stupul in alta  locatie.  ce se  poate de  facut?
BPR!!!!

filip

Citat din: apicmdda sa  presupunem  ca  nu  avem posibilitate de a   duce  stupul in alta  locatie.  ce se  poate de  facut?
Va pierde toate culegatoarele.
In stup vor ramane doar albinele tinere ,puietul si matca.
Sa va mai zic una desi nu ar trebui.
In locul stupului luat propietarul face un roi artificial,beneficiaza de culegatoare gratis. =D
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

apicmd

dap   albina nu va face  zborul  de  orientare?
BPR!!!!

apicmd

mdaa.da generatia  noua  care va eshi deja  se va  intoarce  in  locatia  noua?
BPR!!!!

apicmd

BPR!!!!

apicmd

BPR!!!!

apicmd

dar  daca  le  iau pe  ploaie?sa zicem  ca  tine vreo  4-5  zile.
BPR!!!!

dragutul_ionel

Citat din: apicmddar  daca  le  iau pe  ploaie?sa zicem  ca  tine vreo  4-5  zile.
eu leam mutat aseara (pe intuneric) dintro stupina in alata cam 50m   am micsorat urdinisul am pus cateva crengute la urdinis pt a le incurca la iesire si acum ploua
tinem legatura si va spun ce se mai intampla
mai are cineva si alte sfaturi a mai practicat cineva mutarea familiilor fara a le deplasa 5 km?

apicmd

BPR!!!!

un_escu

Ometoda pe care nu am practicato dar am citito pe <NET> ar fi ANESTEZIA.
   O lingura de albus de ou cu fosfati (ingrasaminte agricole), zvantate, apoi puse in afumator pe jar precum micii.Iese fum ,se baga in stupsi dupa cateva minute faci ce vrei cu albina anesteziata.Dupa anestezie se spune ca albina isi pierde mamoria,deci ar fi ca< nou facuta>.
   REPET: metoda nu am practicato, doar am citito.
   CINE cunoaste mai multe ,rog sa ne spuna.

apicmd

nu  trebue  asha  complicatii.   eu  cel  putin  am  ajuns la  concluzia ca  tre de  procurat   din  alta parte.orcum  fiecare dupa  posibilitati.
P.S Solutia lui dragutul_ionel  mia  parut ceam mai  acesibila.numai ca  tre s  prinzi  zile  proaste cu   ploi :nod:
BPR!!!!

filip

Citat din: dragutul_ionel
Citat din: apicmddar  daca  le  iau pe  ploaie?sa zicem  ca  tine vreo  4-5  zile.
eu leam mutat aseara (pe intuneric) dintro stupina in alata cam 50m   am micsorat urdinisul am pus cateva crengute la urdinis pt a le incurca la iesire si acum ploua
tinem legatura si va spun ce se mai intampla
mai are cineva si alte sfaturi a mai practicat cineva mutarea familiilor fara a le deplasa 5 km?
Pe cate rame sunt acum?
Vezi pe cate raman,o sa-ti dai seama dupa culegatoare la urdinis
Daca se incalzeste si iasa soarele dute la vechiul amplasament sa vezi cate albine cauta locul stupului.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)