turte cu mirere

Creat de aditza_71, Decembrie 24, 2013, 12:18:59 AM

« precedentul - următorul »

aditza_71

Am ridicat azi capacul la 2 stupi si am vazut multa albina deasupra exact sub plasa.Mentionez ca am podisor  jumate plasa jumate PFL. Si mi-a fost mila de  albine si le-am pus pe plasa cate o punga cu miere(cam 700 g).Cred ca nu am procedat corect punandu-le miere ,  dar decat sa le vad moarte de foame mai bine asa.Mancare au avut in toamna destul de multa, dar la un stup este roi facut tarziu si matca a pontat pana pe la  mijlocul lui noiembrie. Si atunci banuiesc ca avand puiet pana tarziu au consumat mai multa miere dacat de obicei.Asa cred eu, dar  ma gandesc ca poate  albinele cauta  caldura si de asta stau sus( astazi au fost 3 grade).
Voi ce parere aveti? Am procedat corect?  Si daca nu cum as putea sa procedez bine?
Si pentru ca se apropie sarbatorile sper ca Mos Craciun sa va aduca multe cadouri si va doresc la toti apicultorii   sarbatori frumoase alaturi  de familie  si un CRACIUN FERICIT !

oroles

Pana acum iarna a fost destul de usoara... Consumul de miere nu ar trebui sa fie asa mare. Cantar de control nu ai? Eu asa procedez ca sa estimez consumul.
Albinele din partea de sus a ramelor nu inseamna neaparat ca nu mai au mancare. Am vazut chiar apicultor cu cateva generatii de apicultura care spunea ca acesta este un mit. Pentru linistirea ta, cred ca ai procedat corect punand punga cu miere.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

tassevasi

 Zilele  acestea  a fost  destul de cald  si deaceia  erau  multe deasupra .
   In zona  mea  au esit  3 zile la  zbor  si dupa cuma aunta  va fi si mai  cald .