Nuclee de imperechere

Creat de dodoc george, Martie 04, 2011, 11:58:05 AM

« precedentul - următorul »

dodoc george

#30
 Kirk Webster este unul din  "mentorii"grupului HIP.Nu foloseste misloacele moderne de comunicare (vezi intrrnet etc).Prieteni sa au imortalizat unele dintre actiunile sale.Vedeti citeva filme ale lu K Webster.
Alaturi Kirk Webster il gasiti pe Jack Griffes.
Vedeti 2 filme din stupina lui K Webster

     


Einfachheit ist das Resultat von Reife.
Simplitatea este rezultatul  maturitatii.

dodoc george


Dl marius_vfp,
Si eu il salut pe dl valter considerindu-l un meserias in domeniul cresteri reginelor in timp ce altii....
Sarbatori fericite! ,La Multi Ani!
Einfachheit ist das Resultat von Reife.
Simplitatea este rezultatul  maturitatii.

apicraiova


marius_vfp

Citat din: dodoc george din Decembrie 27, 2011, 10:23:31 AM

Dl marius_vfp,
Si eu il salut pe dl valter considerindu-l un meserias in domeniul cresteri reginelor in timp ce altii....
Sarbatori fericite! ,La Multi Ani!
salut, valter e recunoscut si peste hotare , felicitari pentru asta ,ridica prestigiul tarii si in alt fel decat o fac altii,
noi avem aici in asociatie un membru care se ocupa cu cresterea matcilor la anul vrea sa fie acreditat calitativ si recunoscut national , de la el facem noi aprovizionarea , are preturi acceptabile .
spor la treaba numai bine .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

bismark

      Cred ca cel  mai bun nucleu de imperechere este cel cu rama normala cu maxim 3 rame care imediat ce matca sa imperecheat si a inceput ponta se transfera in stupi normali.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

marius_vfp

salut dl bismark , vad zapada in poza , ai incercat sau iernat , albine in astfel de nucleu pe 3 rame , poate ne dati ceva detalii, va multumesc.
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

bismark

      Da am iernat fb in astfel de nuclee pe trei rame bine populate cu albina si hrana fiindca nu am avut stupi normali gata.Daca este bine izolat in afara cu poliester pot sa toarca ca  o pisica linga soba. Altfel nu fiindca scindura fiind de numai 1,5-2 cm nu mentine caldura.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

andrei_calinescu

Faimosii "mexicani" pe care iam prezentat si la "Lucrul la ferma", trei unitati pe 3 rame, cu urdinise dispuse pe pereti opusi.  Perfecti pentru fecundare si creare de roi, inclusiv iernat.

andrei_calinescu

dispunerea urdiniselor

bismark

     Eu i-am facut simplu ca de multe ori a trebuit sa-i sui prin copaci pe post de roinita si erau grei asa ii puneam acolo o rama cu ceva miere scuturam si-l lasam sa intre si gata cu roiul. Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

Adrian Roman

#40
Am nuclei dubli cu rama 1/1 plianta in doua, cu hranitor, si isi fac treaba foarte bine.am avut depopulare pe jumatate nucleu, la doi dintre ei. Si am in lucru 50 buc. de micro nuclei strict pentru fecundare, urmand ca dezvoltarea sa fie facuta in roinite de 3, 4, 6 rame 1/1.

Adrian Roman

iar nu reusesc sa pun poze !!! :rusine:

4unix

Buna,
Cum procedati la popularea nucleelor, am unul de tip ACA si un EWK confectionat de mine, le-am populat de cate 2 ori cu albina de pe puiet alb, dar fara succes, in 2 zile erau depopulati ultima oara le-am mutat la vreo 10km. Cat timp trebuie sa tin urdinisul inchis, eu l-am deschis dupa 20 de ore de la populare, sau ce-mi scapa?

Multumesc.  :hi:

johnysibiu

Eu tin trei zile la intuneric pe rame de foita, hraniti la greu, dupa care mut la vre 8 km.). Cand ajung pe locul de imperechere si deschid urdinisul,(seara) am faguri claditi si botca eclozata.Dupa o saptamana, de regula, regina imperecheata.

bismark

     4unix da de ce sa tii inchis nucleul,eu cind ii formez nu-i inchid niciodata si de a 2-a zi incep lucrul si nu mi s-au depopulat niciodata cu toate ca sint la citiva metri de familiile din care i-am format.Totul este sa ai matci la roii formati sau botci bine crescute.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/