se va impozita apicultura..??

Creat de bio, Ianuarie 21, 2013, 07:09:05 PM

« precedentul - următorul »

zumzum

Nu cred ca o  sa vina cineva de la fisc sa verifice in teren.Se va plati dupa familiile declarate.

vranceanul

Stati linistiti, la cat sant de flamanzi dupa bani, o sa ne caute si in f--d, ca foamea e mare, guvernul s-a imultit, nesimtirea la fel.....lor nu l-e pasa, o vorba zice... ce-i pasa boului...bou-vitea..vaca, lapte sa dea.
Are omu* ceva in cap, doar nu se scarpina degeaba!

Hermannstadt

Azi la viata satului au spus ca de 50 de famili in sus se vor impozita, deci cei care au pana in 50 nu platesc nimic.

Numai bine!
:hi: :hi: :hi:
Cand esti mort, nu stii ca esti mort.Este greu doar pt ceilalti.La fel si cand esti prost. Phillippe Geluck
http://hermannstadt.sunphoto.ro/

Karpetrusov

Duminica viitoare la  TVR 1/ viata satului, se va dezbate noul cod fiscal, cu invitati de la ministerul de finante. Intre timp, putem sa le trimitem intrebari, pe aceasta adresa.
A swarm of bees in May is worth a load of hay;
  A swarm of bees in June is worth a silver spoon;
    A swarm of bees in July isn't worth a fly.

pharaonu75

Uite cateva intrebari:
- inteleg faptul ca 8 ani ati facut foamea, dar nu va mai saturati odata?
- de ce nu executati marii datornici catre stat si va bucurati la putinul batranilor de pe la tara?
- cui faceti jocul cu aceste noi taxe/impozite?
- ati uitat ca atunci cand erati in opozitie spuneati ca sporirea fiscalitatii este o masura de adancire a crizei, iar acum exact asta faceti?
- de ce nu fscalizati si cumpararea de voturi? Care va fi norma de venit pentru un vot? Asta ca sa stie cei care pun botul, cam cat au de platit.

Si lista ramane deschisa!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

morozan simion

mie nu-mi este clar nimic cu acest impozit pentru ca daca facem in calcul scurt uitati unde ajungem
daca ai 49 familii nu platesti ok daca ai 50-100 deja este 70 ron/fam.
atunci o lada costa 150 ron 1 kg ceara 40 ron o rama 2 ron deci pentru o familie de albine care o primesti cadou (mana de la dumnezeu) ai nevoie de 150+60+40=250ron din start investitie fara tratamente si stimulente , daca este un an ca anul trecut si va fi o recolta de 10 kg de miere pe familie la un pret de 7 ron/kg cat dau procesatorii e superb exact 70 ron impozitul, si in concluzie e perfect pentru apicultor munca truda hasna ...........p..............

pharaonu75

Nu ii intereseaza... poti sa lasi albinele de capul lor un an de zile, sa lasi terenul nelucrat, sa nu iei un litru de lapte de la vaca, intr-un cuvant sa nu produci nimic, ei tot iti cer banii!

Este un impozit forfetar! Iar cand a introdus Boc asa ceva, urlau cat ii tinea gura ca nu este bine si ca asta inseamna asasinarea economiei! Acum, pentru ca sunt ei la putere, este bun forfetarul?

Ma bucur ca cei care i-au votat au primit asta in schimb, ca prea ii vedeau feti-frumosi pe cai albi! Nu degeaba se spune ca avem conducatorii pe care ii meritam, iar noi romanii am avut dintotdeauna, cu cateva exceptii, conducatori corupti si slugi ale puterilor straine. Asa este si acum: batranii care au pamant si nu isi permit ca sa il lucreze, vor fi fortati o data in plus de acest impozit ca sa vanda terenurile. Si cine credeti ca le va cumpara? Marile companii internationale, pentru ca au bani si "stiu sa faca agricultura". Nu imi pot imagina cum din cei care am facut tara asta "granarul europei" am ajuns sa fim invatati cum se face agricultura de catre arabi, portughezi, spanioli sau olandezi. Pai stiti ce terenuri agricole fertile au aia la ei acasa? Si cat de mult si-au perfectionat ei agricultura pe acele terenuri?
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

bucovineanu

Citat din: morozan simion din Ianuarie 27, 2013, 01:35:03 PM....... cadou (mana de la dumnezeu) ai nevoie de 150+60+40=250ron din start investitie fara tratamente si stimulente , daca este un an ca anul trecut si va fi o recolta de 10 kg de miere pe familie la un pret de 7 ron/kg cat dau procesatorii e superb exact 70 ron impozitul, si in concluzie e perfect pentru apicultor munca truda hasna ...........p..............

Nu se va plati 70 ron ci 16 la suta din aceasta suma, adica 11,20 lei pentru fiecare familie de albine daca respectivul are intre 51 si 100 familii. Inca nu e clar cum se va stabili suma de plata pentru asigurarile de sanatate.  Daca aceasta se va calcula la salariul minim pe economie fiecare apicultor va trebui sa mai plateasca vreo 495 de lei pentru intreg anul.

morozan simion

in momentul in care se promulga o lege atunci cei de specialitate in domeniu respectiv ministerul agriculturii trebuie sa elaboreze metodologia de aplicare in termen stabilit 30,60 sau 90 de zile de la promulgare respectiv de la publicarea in monitorul oficial, nu?
pai atunci haideti sa nu mai emitem tot felul de ipoteze si sa tragem concluzii pripite si sa-i manipulam pe cei care nu trebuie , sa le impuiem capul cu perceptii gresite si eronate. Haideti sa vedem metodologia de aplicare apoi sa ne dam cu parerea

Ionel_Cluj

Nu am prins la viata satului momentul in care s-a vorbit de impozitare in schimb am vazut un reportaj cu un coleg apicultor care a accesat masura 141 si care spunea ca a primit banii pe primii 3 ani si apoi nu a mai primit restul pentru ca (din lipsa de fonduri,a zis el )nu s-a autorizat ca srl(a zis el) si nu a indeplinit nici alte conditii din contract. Cu ceva vreme in urma am vazut ,tot la tv,un alt coleg care spunea cat de multa miere a recoltat in 2012 .Cu astfel de declaratii de ce ne mai miram ca se aspresc conditiile de creditare la fiecare sesiune

apivasmob

Sanatate tuturor apicultorilor

bucovineanu

Impozitare dupa norma de venit se face si in momentul de fata in alte domenii decat agricultura. Eu am facut calculele prin analogie cu alte domenii. Prin ordonanta ei nu au modificat modul de calcul ci au inclus si apicultura in randul activitatilor impozabile. Daca se va proceda altfel ramane sa vedem odata cu aparitia normelor metodologice.

beeasz

Vă salut, am o întrebare.
Decâd o HG de Guvern poate abroga o lege

emilavram

Am inteles eu bine ce zicea cel de la viata satului persoanele juridice se impozeaza ca si pina acum adica lor nu li se aplica noul impozit .

morozan simion

la noi in romania orice se poate si orice este legal atata timp cat esti la putere , iar cand nu mai esti la putere i-ti lasi oameni in justitie care sa-ti anuleze sau sa-ti transcrie posibilele pedese care vor apare in urma fraudelor si nelegiuirilor facute in perioada de guvernare