Cat profit scot de la 100 stupi intr-un an bunicel?

Creat de Gib Cristian, Ianuarie 07, 2012, 02:09:50 PM

« precedentul - următorul »

ciucur

Daca ar intelege (constientiza) unii ce ati scris mai sus, ar fi mult mai bine pentru toti.
E normal insa ca o parte dintre noi sa fim surprinsi de "euforie" si sa luam decizii gresite. Se intampla in toate domeniile.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

MOTANUL

Eu am crezut ca am scris suficient pe topicul unde mi-am descris stupina sa nu mai aiba nimeni dubii asupra numarului de stupi.
Eu am postat aici ca era topic deschis si nu am vrut sa mai deschid altul (titlul cu 100 de stupi este pus de initiatorul din 2012 nu l-am pus eu  :rotfl:)

Anul asta vreau sa ajung la ~ 50 de familii (54 mai exact)

Eu am trecut Dunarea fara sa incerc mai inainte Ialomita sau argesul. (da la fel de adevarat este ca am trecut pe la piscina de juniori  :smile:).

Curiozitatea mea a fost starnita de afirmatia citez "mierea este un produs secundar";  si asa am aterizat pe topicul asta;
La fel si faza cu profitul (era in titlul initial si nu il puteam schimba)

Vorbind de profit: anul asta ies in pierdere sigur - nici nu are rost sa intru in detalii e asa mare diferenta intre ce investesc si ce pot obtine ca nu merita discutia.
Anul viitor sunt sanse de profit matematic (Dumnezeu stie mai bine cum vor sta lucrurile).
In 2016 imi propun sa NU mai cumpar nicio familie (prefer sa pun magazii decat sa am multe lazi goale) - dar sa merg mai serios in pastoral.



70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

Cristel

#92
Motane, scuzele mele, nu de planurile tale m-am legat eu, ci de ale celui ce dorea sa ajunga de la x la 100 stupi. Vina ta ca nu ai deschis alt topic :rotfl:  Scuze daca te-ai simtit lezat, eu ma adresam doar celor care se arunca "cu capul inainte" mergand pe mana celor care promit ca poti avea 1500 de eur pe luna daca ai 100 de stupi  :nudie:. Daca studiezi bine problema si te uiti la ce face Bio, Dragos si poate si altii, vei intelege cum sta treaba cu produsul pe cap de familie si diversificarea productiei. Da, mierea poate fi un produs secundar... Depinde insa cat de mult te-ai dezvoltat si daca apicultura iti este singurul venit sau e doar un hobby...
Daca vrei sa nu iesi prea tare pe pierdere pompeaza nitel sa produci roi pe care sa-i vinzi  :P un roi face cam cat 10 kg de miere, nu? In cazul in care vrei sa investesti, investitia nu se recupereaza in acelasi an, mai ales in apicultura. Amortizarea cutiilor de stup dureaza ceva!
Sanatosi sa fim!
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

MOTANUL

Sanatos sa fiu si sa vrea si Dumnezeu sa-mi mearga bine in aceasta activitate traditionala.

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

NYK74

Asa e Motane, sa nu crezi cumva ca are cineva ceva cu tine, cum mai spunea cineva in general,"eu combat ideile(gresite),nu omul", un raspuns bun a dat parerea mea BMDNA, anume ca productia unei familii de albine este relativă, datorită multitudinii de factori care sunt, din care unii nu pot fi controlati de nimeni, exceptie făcând doar bunul Dumnezeu, valabil pentru cei ce cred....
Stuparitul si agricultura continuă sa fie o loterie deci nu se poate câștiga continuu, si câștigul nu e mereu același.

MOTANUL

E clar ca in agricultura sunt suisuri si coborasuri mari. Asta nu contesta nimeni.

Daca esti un pic organizat - dupa 5 sau 10 ani poti sa tragi o linie si sa spui. Media pe ultimii 5 ani a fost de 5 kg miere per/ familie / an; ceara ...; propolis....  etc
Maximul a fost in 2012 - 20 kg; minimul in 2009 1 kg. (pun si eu din burta niste valori)

Sau poti sa alegi sa tii doar pt. tine aceste informatii (sa le consideri confidentiale);

Daca te uti la posturile din urma 99% au ales sa le tina aceste date pt. ei.
2-3 au dorit sa le prezinte;
Eu ii apreciez si pe unii si pe altii...

@NYK74 - e o cutuma când postezi ceva, sa aiba legatura cu subiectul in discutie sau cu ultimul post; Daca vrei sa faci referire la raspenultimul post, sau la un post de pe alta pagina, de regula pui un citat ca sa se prinda si restul la ce te referi. E ceva ce tine de o comunicare fluenta si corecta.
In cel mai rau caz e  o neintelegere.
Cel putin pana acum cu Cristel nu am avut niciun conflict (asa vad eu lucrurile); Si nu am senzatia ca are ceva cu mine.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

bio

Citat din: Cristel din Martie 30, 2015, 05:15:00 PM
.....Daca studiezi bine problema si te uiti la ce face Bio, Dragos si poate si altii, vei intelege cum sta treaba cu produsul pe cap de familie si diversificarea productiei......

Cristel,... =)).. nu-l baga pe dragosh in aceeashi oala cu mine. Nu am vazut indicii la dragosh ca ar face diversificare.... doar vorbaria lui aruncata nu face 2 parale in fata mea .

trantore

Citat din: PricopArthur din Martie 28, 2015, 02:23:35 PM
Dane,  NYK74 a spus o realitate. Nu trebuie sa fie neaparat asa, dar nu e o imposibilitate.
Am avut si ani buni, cand am scos 1,5 to la 30 de stupi, dar si ani ca 2014 cand am iesit pe minus.

1,5 t.....  pe an?......

Eu in stationr pe 2014 am scos de la 5 stupi la rapita 30kg.....  si de la 8 la floarea soarelui tot 30kg....  restul a ramas in faguri pentru iarna +12kg zahar (stimulare in toamna)

dupa stimulare am descapacit mierea din caturi sa o traga in cuib


Vyktor


oroles

#99
1500/30=50. Nu e asa imposibil de realizat dar ai nevoie de familii recordiste. Am cercetat odata carnetul unui stupar cu state vechi... Notase toate cantitatile de miere, anul, stupii deplasati in pastoral, locul... Era un fel de jurnal al lui. La 27 de stupi depasise aceasta cantitate facand pastorale pana la ultimul, chiar si pe Dunare, la izma.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

newcristian

Ca vorbim de productii posibile :

2014 :

- rapita - nu am luat nimic de la ei , pentru ca erau slabi cand i-am luat .
- salcam 1 - putin si nu am extras .
- salcam 2 - a fost dar am extras odata ajuns la tei
- tei - am extras salcam 8 kg media / stup de productie
- tei - 12 kg media / stup de productie
- floarea soarelui 1 - nu am extras
- floarea soarelui 2 - am extras 17 kg media pe stup de productie

Miere faci daca ai albina . La mine au urcat in caturi ( stup ME ) abia la la salcam 1 dar greu . Am stimulat in primavara tracuta chiar si cand aveau rapita in bot .

Problema nu este sa ai albine intr-un anumit moment ci ca treaba sa fie sustinuta pe tot parcursul sezonului ceea ce presupune roi donatori de puiet+albina pentru a nu afecta stupii de productie , slabindu-i cand luam rame ci in schimb sa ii ajutam iar din acei roi sa facem alti roi ca sa inmultim .

NYK74

#101
@NYK74 - e o cutuma când postezi ceva, sa aiba legatura cu subiectul in discutie sau cu ultimul post; Daca vrei sa faci referire la raspenultimul post, sau la un post de pe alta pagina, de regula pui un citat ca sa se prinda si restul la ce te referi. E ceva ce tine de o comunicare fluenta si corecta.
In cel mai rau caz e  o neintelegere.
Cel putin pana acum cu Cristel nu am avut niciun conflict (asa vad eu lucrurile); Si nu am senzatia ca are ceva cu mine.
[/quote]
Motane, cutuma, asa zisul obicei, eu il am, stiind (considerînd)că am o privire de ansamblu, cit despre faptul citi reusesc sa înțeleagă ce spun sau ma refer, eu nu imi fac probleme, pentru ca stiu ca cei care au trecut prin anumite faze si au experientă si vor sa înțeleagă , înțeleg, ceilalti vor înțelege cind le va veni timpul sau niciodată
Eu ma repet, profitul pentru o familie sau 100 familii a fost si este RELATIV, pentru mine înseamnă ca e POSIBIL si PROBABIL dar niciodată SIGUR.
Despre Cristel nu am afirmat ca ai , ai avut, sau vei avea probleme cu el sau el cu tine,nu il cunosc personal, dar ca  si colegi de forum pot spune despre el  ca e o persoană pașnică, si are raspunsuri pe care eu le apreciez. :wink2:

pistol28

#102
Investeste in Propria Afacere in Apicultura Astazi
1 Aprilie 2015 Pentru a Genera Profit de 1427Euro/Luna!


DISCLAIMER............
Totusi, nu iti putem garanta obtinerea anumitor profituri sau reusita in afaceri, rezultatele sunt diferite de la o persoana la alta in functie de mai multi factori, precum: timpul acordat afacerii, cunostintele necesare dezvoltarii afacerii, zona geografica, etc."

(http://www.cresterea-albinelor.ro/?kw=afaceri%20albine&gclid=CI7fzPud1MQCFfQatAodJ3oA6g)

Atenţie: zona geografică posibil pe Lună
şi vei câştiga din RECLAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAME   :rotfl:
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

PricopArthur

S-a terminat oferta. :)
Aceasta oferta este limitata
(Au mai ramas -  47 exemplare disponibile)
Miere multă şi inimă curată!

PricopArthur

Citat din: trantore din Martie 31, 2015, 06:26:38 PM
Citat din: PricopArthur din Martie 28, 2015, 02:23:35 PM
Dane,  NYK74 a spus o realitate. Nu trebuie sa fie neaparat asa, dar nu e o imposibilitate.
Am avut si ani buni, cand am scos 1,5 to la 30 de stupi, dar si ani ca 2014 cand am iesit pe minus.

1,5 t.....  pe an?......

Eu in stationr pe 2014 am scos de la 5 stupi la rapita 30kg.....  si de la 8 la floarea soarelui tot 30kg....  restul a ramas in faguri pentru iarna +12kg zahar (stimulare in toamna)

dupa stimulare am descapacit mierea din caturi sa o traga in cuib
La 5 stupi in stationar iti trebuie un palc de salcami si 2 ha de floarea soarelui. Daca mai ai o salcie mare, 3 ha de rapita, o gradina cu ghiocei, 4 tei argintii si ceva izma in fundul curtii se cheama ca ai parcurs aproape toate culturile.
Miere multă şi inimă curată!