Gradina mea, din inima Baraganului

Creat de pharaonu75, Octombrie 14, 2011, 07:23:52 PM

« precedentul - următorul »

Kov iulian

Si eu m-am gandit mai demult la aceasta metoda de a scapa de trantori, sa pun colectoare de polen dupa ce pleaca trantori dupa p.... iar cand se intorceau ar fi ramas pe afara . :D :D :D :D

pharaonu75

Smochinul nu are frunze cate fructe face :D
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

In toamna 2013 parintii mei au pus in pamant niste migdale, productie proprie, pe care le uitasera prin magazi, vreo 20 de ani. Iata ce au obtinut!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

fiug1970

Citat din: pharaonu75 din Aprilie 18, 2014, 11:19:49 AM
In toamna 2013 parintii mei au pus in pamant niste migdale, productie proprie, pe care le uitasera prin magazi, vreo 20 de ani. Iata ce au obtinut!
sant pui de migdali.sa fii sigur ca nu o sa fie fructele amare,cand sant la diametru ca un creion,ar trebui sa/i altoiesti.odata ce incepe fructificarea si sant amare,e mai greu sa altoiesti.....tot pomul.cauta sa le fixezi locul de crestere in gradina,ferit de crivat in iarna,sant arbori sensibili la gerurile baraganului.

pharaonu75

Am deja un migdal care are 17 ani si tulpina de vreo 20 cm in diametru.
Se afla exact in crivat, si a fost obtinut tot din sambure. Nu a avut probleme cu vremea.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

fiug1970

e bine atunci.....de obicei ce iese  din sambure nu mai mosteneste calitatile originale,iar cultura migdalului in tara noastra nu pre are radacini vechi datorita climei si lipsei de informatii cu privire la calitatile si beneficiile acestui sambure.oricum se aclimatizeaza mai usor si nu necesita atata atentie ca smochinul,de exemplu.

marius_vfp

salut , referitor la migdali , de vreo 3 ani tot plantez migdali , au crescut frumos unii chiar si pana la 2 metri inaltime , grosimea tulpinei cam 3-4 cm , nu a inceput niciunul sa faca flori insa le astept cu drag ,

fiug de ce spui ca vor fi samburii amari , precizez ca samburii i-am adus din spania dintr-o plantatie de migdali . s-au aclimatizat foarte bine nu a inghetat niciunul peste iarna desi au prins si temperaturi de minus 28. cum se altoieste deobicei migdalul si de unde sa iau un altoi bun in zona mea nu gasesc la nimeni .

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

fiug1970

Citat din: marius_vfp din Aprilie 18, 2014, 06:31:25 PM
salut , referitor la migdali , de vreo 3 ani tot plantez migdali , au crescut frumos unii chiar si pana la 2 metri inaltime , grosimea tulpinei cam 3-4 cm , nu a inceput niciunul sa faca flori insa le astept cu drag ,

fiug de ce spui ca vor fi samburii amari , precizez ca samburii i-am adus din spania dintr-o plantatie de migdali . s-au aclimatizat foarte bine nu a inghetat niciunul peste iarna desi au prins si temperaturi de minus 28. cum se altoieste deobicei migdalul si de unde sa iau un altoi bun in zona mea nu gasesc la nimeni .

spor
sant migdali dulci si migdali amari.cele amare se folosesc in industria farmaceutica  unde se extrage un ulei foarte valoros.nu se pot consuma fiind foarte amare la gust.daca ai fost in spania poate ai observat migdali pe rape.vaioage si marginea drumurilor comunale,se pot vedea primavara mai usor când înfloresc,ei,astia sant migdali salbatici,amari,migdalul franc.altoirea se poate face in ochi dormind,sau cu ramura de obicei in despicatura.curios ca nu a fructificat pana acum.de obicei fructifica la 3 ani de la plantare.o caracterisitica a migdalului:radacinile se refac foarte greu dupa replantare...indicat este sa se puna sâmburele in locul dorit dupa care se face altoirea la fata locului pt.a evita replantarea,indiferent daca pomul se muta toamna sau primavara.

pistol28

fiug1970 spunea:
..............
sant migdali dulci si migdali amari.cele amare se folosesc in industria farmaceutica  unde se extrage un ulei foarte valoros.nu se pot consuma fiind foarte amare la gust
...................

Eu as planta cel putin un exemplar de migdal amar, contine amigdalina (vitamiba B17) .
Sunt foarte cautate migdalele amare, generatziile viitoare iti vor fi recunoscatore .
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

bismark

    Gradina a inceput sa prinda contur.
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

bismark

   Azi,am mincat primii simburi de migdale,primul rod.Nu stiu ce pasare le scobeste de verzi asa ca am preferat sa le maninc.Ce simbure dulce,bate nuca de departe.Pharaoane ai migdal batrin ai observat asa ceva cine le gaureste.Cu respect ^:)^
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

fiug1970

singurul daunator recunoscut este viespea sâmburelui de migdal,dar nu gaureste sâmburele de verde,roade o gaura in primavara sa poata iesi viespea.stiu ca ciorile gaureau nucile chiar inainte de a se usca,de verzi...

bismark

    Cite ceva din gradina ursului,pentru sanatate.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

bismark

    Si un rezultat gustos pentru o salata din gradina ursului.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

stefan1

Citat din: bismark din August 24, 2014, 08:29:21 AM
   Azi,am mincat primii simburi de migdale,primul rod.Nu stiu ce pasare le scobeste de verzi asa ca am preferat sa le maninc.Ce simbure dulce,bate nuca de departe.Pharaoane ai migdal batrin ai observat asa ceva cine le gaureste.Cu respect ^:)^

  Daca este vorba de un vierme, poate fi larva Moliei vargate (Anarsia lineatella). Aceasta face trei generatii pe an si generatia de mijloc face asemenea 'ispravi'. Viermele afecteaza fructul care se face mai mic si se coace mai repede. Migdalii mai tineri sunt mai expusi decat cei batrani.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)