Gradina mea, din inima Baraganului

Creat de pharaonu75, Octombrie 14, 2011, 07:23:52 PM

« precedentul - următorul »

Nea Costica din Buzau

Doar taxa de transport te va costa, daca doresti eu iti pot face un colet cu mai multi pomi si arbusti, numa sa scri pe pm adresa  :hi:
Cine are dezordine in atelier [camera, birou], are mintea ordonata!!

pharaonu75

Semne bune anul are...

Alunul meu incepe sa le faca pofta albinelor!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Nea Costica din Buzau

Foarte frumos Dane, nu am mai vazut asa ceva, bravo  =D> :hi:
Am plantat si eu primavara trecuta mai multi aluni, dar fiind seceta si eu neglijent s-au prins doar 3. Abia astept sa ajung acasa sa ma uit la ei sa vad fac anul asta matisori, ca sunt doar 3 nuiele.
Apropo' stie cineva de cate ori infloresc alunii in cursul unui an?
Sanatate sa aveti  :hi:

Cine are dezordine in atelier [camera, birou], are mintea ordonata!!

pharaonu75

Alunul infloreste primavara, in luna martie.
Reprezinta o foarte buna sursa de polen pentru albine, atat prin faptul ca infloreste foarte timpuriu, cat si d.p.d.v. al caitatii polenului.

2-3 aluni in stupina reprezinta o mina de aur!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

stefan1

  Matisorii (sau macar unii din matisori) apar la alun de toamna, dar nu infloresc atunci, adica nu dau polen. Primavara sunt grozavi pentru cei care pot profita de ei.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

bismark

    Mai,mai cum faceti voi sa plesneasca omul de invidie.  :razz: Am plantat si eu 5 aluni de diferite specii  sa vedem daca mai dau anul asta ca dupa seceta de anul trecut multi pomi sau uscat cu toata irigatia. :bravo:Cu respet
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

pharaonu75

Astazi a fost o vreme frumoasa, 18oC, ideala pentru lucrul in gradina, pentru zborul albinelor si pentru inspectia stupilor!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

bio

Citat din: pharaonu75 din Martie 09, 2013, 06:36:09 PM
Astazi a fost o vreme frumoasa, 18oC, ideala pentru lucrul in gradina, pentru zborul albinelor si pentru inspectia stupilor!

..dar stuparu..?
Stuparu nik activitate.>?....doar se insoreshte stuparu din imagine....??

pharaonu75

A muncit si stuparul, insa nu la stupi! La bolta! :wink2:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

G. Iulian

Așa Dane că vine și ea toamna și trebuie să intrăm și noi la iernat.  :hi:  :hi:  :hi:

pharaonu75

Inainte de a veni iarna, vine vara! Iar in inima Baraganului nu poti iesi vara din casa, pentru ca la amiaza temperaturile trec frecvent de 40oC. Asa ca bolta imi tine umbra, iar la adapostul ei mai fac si eu cate ceva (un gratar, o rama, un stup).
Cu productia boltei ierneaza tata, eu iernez pe inlocuitori pe baza de F40 (Pepsi)  =)) =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

BODOKI

Aveti grija prea multe chimicale ..sa nu va dauneze :hi:

marius_vfp

eu i-as recomanda sa aibe grija la degete ca de atata munca vad ca s-a si accidentat, sa mai i-a o pauza de  :beer:
frumosi aluniii felicitari
spor la treburi.
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

Nea Costica din Buzau

Referitor la aluni, are un vecin unul, mai mic , la-am admirat de aproape si uite ce am vazut si fotografiat, adevarata floare din care iese aluna  :wink2:  :hi:
Cine are dezordine in atelier [camera, birou], are mintea ordonata!!

pharaonu75

#104
Exact, Nea Costica!
Mitisorii aia lungi sunt florile masculine, iar florile feminine, din care ies alunele, sunt cele foarte mici, cu firicele rosii in capat.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube