Gradina mea, din inima Baraganului

Creat de pharaonu75, Octombrie 14, 2011, 07:23:52 PM

« precedentul - următorul »

pharaonu75

Citat din: Nea Costica din Buzau din August 13, 2012, 03:16:01 PM
... spune- si mie cum iernezi smochinii ca am si eu si mi-a inghetat mereu...

Pai strang crengile impreuna si la infasor cu o sarma/sfoara, apoi tot acest "sul" il culc la sol si ii pun o greutate pentru a-l tine orizontal. Apoi acopar smochinul cu ciocani/panusi/foi de porumb, dupa care acopar totul cu o folie, dar nu etans, pentru a putea respira...iar peste tot mai pun din nou cativa snopi de ciocani de porumb, preventiv!

Iar primavara le-am taiat doar varfurile care erau degerate... si s-au umplut de fructe!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Cateva imagini de la floarea soarelui, singura care anul asta a dat miere in Baragan!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

orbanstefan64


Adrian Roman


pharaonu75

Papa bun!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

antiopa din ardeal


pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Nea Costica din Buzau

Citat din: pharaonu75 din August 14, 2012, 11:26:56 AM

Pai strang crengile impreuna si la infasor cu o sarma/sfoara, apoi tot acest "sul" il culc la sol si ii pun o greutate pentru a-l tine orizontal. Apoi acopar smochinul cu ciocani/panusi/foi de porumb, dupa care acopar totul cu o folie, dar nu etans, pentru a putea respira...iar peste tot mai pun din nou cativa snopi de ciocani de porumb, preventiv!

Iar primavara le-am taiat doar varfurile care erau degerate... si s-au umplut de fructe!
]
Multumesc Dane,  scuze de intarziere, am retinut si am inteles fenomenul; pomul in cazul asta se apropie de pamant, pamantul degaja cat de cat caldura iar  protectia superioara mentine cadura si retine apa.
Cine are dezordine in atelier [camera, birou], are mintea ordonata!!

v_crypt

Buna ziua,
pharaonu75 spunemi te rog cum iernezi smochinul pentru ca eu il am de 4 ani si in fiecare vara creste se face frumos, spre toamna face 10 smochine maxim iar in primavara trebuie sa il tund pana jos ca se usuca de mai ramane o ramura mica.Multumesc

pharaonu75

Toamna, cand frunzele s-au uscat si au cazut in proportie de 80%, prin noiembrie, inainte sa dea inghetul, strang toate crengile impreuna si le infasor cu o sfoara/sufa/cablu gros. Le fac un fel de sul!
Apoi le culc la pamant, cu atentie pentru a nu le rupe. Cand le-am adus la orizontala, le ancorez cu cateva greutati (bucati de bordura sau de sina de cale ferata) pentru a le impiedica sa se ridice.
Peste toata aceasta "inginerie tehnica" pun apoi snopi de ciocani de porumb, in mai multe straturi, pana cand acoper in intregime smochinul si ma asigur ca zapada de peste iarna nu se va strecura la el.
Si gata!

In primavara, cand vremea se incalzeste si cred ca nu va mai veni vreun inghet, indepartez ciocanii de porumb si sfoara/sufa cu care au fost legate crengile, le las sa revina la pozitia verticala (initial va fi oblica  :D ) si astept sa plece in vegetatie, gandindu-ma deja la smochinele coapte pe care le voi manca!
Daca iarna a fost mai grea, varfurile ramurilor vor fi degerate, pentru ca nu au apucat sa se lemnifice. Portiunea care este degerata o tai.

Spor la treaba! :hi:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

mmacreanu

cum se planteaza un smochin? se gaseste ca orice pom cu radacina ... sau?
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

pharaonu75

Se gaseste de cumparat.
Sau se ia un lastar cu radacina (drajon), dintr-un arbust mai batran!
Am vazut ca se mai poate inmulti si prin butasi, insa mie nu mi-a reusit!

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

mmacreanu

Presupun ca primavara se planteaza (se poate cauta pe goagal dar daca tot sunt aici oameni care stiu cred ca nu gresesc intreband). Eu am stupii acum pe o vatra unde am pus livada de vreo 60 pomi de toate felurile, pruni, ciresi, caisi, piersici, peri, nectarine si as vrea sa mai completez cu ce nu am.
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

Nea Costica din Buzau

Daca spuneai si localitatea [macar judetul], puteam spune mai multe, in sensul de a te ajuta  :wink2:  :hi:
Cine are dezordine in atelier [camera, birou], are mintea ordonata!!

mmacreanu

Citat din: Nea Costica din Buzau din Ianuarie 21, 2013, 10:50:47 AM
Daca spuneai si localitatea [macar judetul], puteam spune mai multe, in sensul de a te ajuta  :wink2:  :hi:

Judetul Braila.
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.