Gradina mea, din inima Baraganului

Creat de pharaonu75, Octombrie 14, 2011, 07:23:52 PM

« precedentul - următorul »

pharaonu75

Astazi, printre doua ploi, am dat o fuga prin livada.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Migdalul nu a avut niciodata atat de multe fructe
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Menta, aproape de inflorire
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Melisa (roinita) infloreste tot in aceasta perioada
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Un visin care trebuia sa fie portaltoi, dar a scapat, isi arata recunostinta
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Un cais Viorica, altoit de doi ani, mi-a oferit prima caisa, in ciuda brumelor din primavara, care au distrus majoritatea florilor
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Murul
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Prunii
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Peri de diferite soiuri
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

MirceaCalin

Frumos !!!
Menta îmi place cel mai mult cum arată.
Anul acesta am gustat şi eu prima miere de mentă, cumpărată la târgul de la Blaj; super gust !!!

pharaonu75

Sunt foarte bucuros ca pomii tineri (peri, caisi), altoiti de 2-3 ani, au inceput sa rodeasca.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

stefan1

  Foarte frumos! O gradina a sperantei, cu pomi tineri si care arata foarte bine.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

pharaonu75

Am si foarte multi pomi mai batrani (maxim 15 ani), insa intrarea rapida pe rod a celor tineri ma bucura nespus.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

bismark

     Bravo, se vede ca dragostea de pamintul care ne hraneste are radacini adinci.Ma bucur dar, as vrea sa stiu daca ce ti-am dat eu are radacini  :razz: azi am trecut prin gradina dupa o ploicica buna sa vad rezultatele muncii mele.Este bine ca ma scapat de afide ca le-a spalat ploaia altfel trebuia sa le dau ceva tutun.Am vazut intr-o jujuba citeva floricele mici galbene.Trebuie sa pun ceva sprijin pe la pruni ca se rup crengile de incarcatura.Deci la cazanul lui (Petrica Mitu Stoian) va curge tuica sa o bem cu vecini si prietenii.Dupa amiaza voi pune citeva poze din gradina (ursului) cu legume si pomi ecologici (aproximativ) tratati cu plante tot din gadina,pentru ca in gradina sigur avem si isecticide si fungicide si alte zemuri (urzici,frunze de rosii,rostopasca,galbenele, soc,brusture,usturoi, craite etc) care sint foarte bune pentru tratamente cit si ca ingrasaminte pe linga zeama fermentata din gainat de pasare sau baliga de vaca.Cu respect ^:)^
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

bismark

     Asa cum am promis Gradina ursului isi face prezenta foto.Cu respect ^:)^
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/