Pretul ZAHAR

Creat de Bătrânul, Februarie 07, 2011, 01:59:08 PM

« precedentul - următorul »

milu56

Scumpirea zaharului ii afecteaza pe cei ce nu au stupi dar cine are stupi poate sa consume miere.....si zaharul sa ramana pe raft in magazin pana se ieftineste.

marian sima

Foarte multi acum merg pe inmultirea stupilor ,daca e un an vitreg si mergi pe inmultire trebuie neaparat sa faci stimulari,nu toata lumea foloseste apiinvert sau alte produse destinate hraniri albinelor,mie unul i-mi place sa ii stimulez cu zahar deoarece mai adaug si niste ceaiuri pentru ca matca sa ponteze mai bine ,sau ceaiuri cu rol antibiotic ,nu sint in spania primavara se anunta capricioasa o stimulare cu zahar si diverse ceaiuri este binevenita,in toamna am stimulat cu zahar de la bulgari si ceai de izma stupi nu au iesit afara de la jumatatea lui decembrie si sint bine pia in prezent.

D006

  Si eu cand lucram doar cu zahar credeam la fel. de cand am intrat si pe fructoza situatia este mult mai buna.
   Si in fructoza se pot adauga ceaiuri .

pharaonu75

Cat costa un kg de fructoza si de unde o cumperi?
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

marian sima

Daca se poate adauga ceaiuri este bine.Azi a venit o tantica din bulgaria care face mic comert prin sat, mai o cazeaz la mine si sintem prieteni,a spus ca si la ei au sarit preturile ingrozitor nu stia preturile la zaharul varsat dar zicea ca cel la ambalaj de 1 Kg se apropie de pretul nostru.

D006

  Fructoza indiferent ca se cheama apimera sau apiinvert este acum in jur de 4 lei/kg. . Eu o dau cu 15% mai ieftina.

cosmin30

nu stiu in bulgaria, dar in germania, pretul zaharului nu depaseste 65 centi...

pharaonu75

Citat din: dragos2006 din Martie 07, 2011, 08:03:57 PM
  Fructoza indiferent ca se cheama apimera sau apiinvert este acum in jur de 4 lei/kg. . Eu o dau cu 15% mai ieftina.

Pretul este sensibil egal cu cel al zaharului!
care ar fi avantajele fructozei fata de zahar?
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

  Zaharul a sarit sensibil de 4 lei !
  Albina trebuie sa transforme zaharoza in glucoza si fructoza lucru care duce la uzura prematura a albinei .  Siropul de fructoza este deja amestec de glucoza si fructoza asftel incat albina nu se mai uzeaza.

pharaonu75

Si fiind in stare lichida este mai usor de amestecat si cu diverse ceaiuri de plante! Acum am inteles!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

sas angelica

intrebare: daca cumpar glucoza alimentara pentru laboratoarele de cofetarie, care ar fi avantajele si dezavantajele? nu stiu inca pretul dar il voi afla in cateva zile. :hi:
Carpe diem!

D006

 glucoza se intareste in rame  :uimit:

Donbazil

Sal'tare!
Acum doua saptamani am cumparat de la Lugoj de la depozit en-gross zahar la sac de 50 Kg cu 3,75 lei/kg. Ieri am mai cumparat . Nu mai au la sac ci doar la pungi de 1 Kg cu 4,25 lei/ kg. Patronul mi-a spus ca la sac n-a mai primit ca se va scumpi.
In centru la Lugoj la supermarket era numai la pungi de 1 kg cu 4,75 si cu 5,25 lei/kg...
Azi am auzit la radio ca s-a scumpit benzina.....Urmeaza ca toate sa se scumpeasca in cascada.... :redcard:
Sal'tare!
Donbazil - Faget

pngflorin

Ieri am cumparat 200 kg de zahar cu 1000 de lei din angro, la saci de 50 de kg. :mad:

D006

  Mai simplu si mai ieftin era cu fructoza  :wink: