hrana proteica

Creat de sfantul spiridon, Ianuarie 30, 2010, 04:43:03 PM

« precedentul - următorul »

sfantul spiridon

cand incepem sa hranim proteic albinele.....iarna asta lucrurile nu mai sunt atat de simple pe cat erau in urma cu 2 sau trei ani...pai m-am gandit ca dupa 15 februarie daca vrea domnul un zbor de curatire bun, sa incep cu stimularile......ar mai fi cam 10-15 zile pana in alun
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

trantorash

:hi:
Eu am de gand in acest weekend sa le dau prima  portie de miere cristalizata la punga, si date cateva gauri cu furculita. Au avut zbor de curatire foarte bun pe 9-10 ianuarie. Pana acum nu am folosit hrana proteica .. doar miere + zahar pudra + protofil in prima saptamana din februarie. Cea mai puternica familie avea la sfarsitul lui aprilie 9 faguri cu puiet.
Numai bine !  :smile:

D006

eu cred sa asteptati primul zbor de curatire , in dau seama de nerabdarea voastra dar ganditiva ca nu stim cand v-a zbura .
Rabdare sa nu patiti altceva , diarie parerea mea daca se da akm decat miere este de ajuns. Sanatate  :hi:

dedu

Cat costa turtele proteice si care i cantitatea ce trebuie pusa de familie?
Nu am mai pus turte proteice pana acum,eu am stimulat numai cu ceai(flori medicinale,morcovi-ceapa-usturoi-ceapa rasa si protofil!!!
http://carafacumiere.ro/
Basarabia Pământ Românesc!

trantorash

Turtele proteice se pot face acasa, cu miere cristalizata si polen, sau alti inlocuitori ai polenului: faina de soia, lapte praf degresat, drojdie de bere.
Imi pare rau dar nu cunosc in ce proportii se amesteca aceste ingrediente, pt ca nu am folosit turte proteice. :hi:
Numai bine !

D006

lasati-i miere si pastura,nu bagati toate tampeniile in stupi.
albinele nu cresc cu usturoi si ceapa.
un ceai e binevenit(de 2 ori pe an:primavara si toamna).In rest familii puternice.

orbanstefan64

deasupra cuibului pun o rama cu miere de la rezerva

sfantul spiridon

e.....stefane, tu esti bogat, da eu....
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

bee_lover

Ieri le-am pus si eu cate o rama cu cate 1-2,5 kg de miere si pastura. La unele familii am vazut ca ghemul este deja afanat(probabil au puiet) afara erau 0 grade. Au trecut cu bine toate peste valul de frig.

D006

cine poate sa imi dea o reteta de turta proteica in procente cu inlocuitori de polen,multumesc anticipat pentru raspunsurile care banuesc ca le voi primi.

sfantul spiridon

Citat din: deceneucine poate sa imi dea o reteta de turta proteica in procente cu inlocuitori de polen,multumesc anticipat pentru raspunsurile care banuesc ca le voi primi.
vezi postarile lui dragos
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

sfantul spiridon

unii recomanda ca turtele de polen si miere sa fie bagate mai mici de 1 kg, de fapt recomanda doar 250 de gr...ce parere aveti?
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

dedu

Citat din: waxlasati-i miere si pastura,nu bagati toate tampeniile in stupi.
albinele nu cresc cu usturoi si ceapa.
un ceai e binevenit(de 2 ori pe an:primavara si toamna).In rest familii puternice.
Eu in ceaiul pe care il fac familiilor mai bag si aceste 2 ingrediente,asa am invatat si asa fac!!!
http://carafacumiere.ro/
Basarabia Pământ Românesc!

eusebiu

Asa rame urmeaza sa pun deasupra ghemului.

eusebiu

Sau asa.