Cum este mai bine.

Creat de gabiiasi, Februarie 05, 2017, 08:27:57 PM

« precedentul - următorul »

gabiiasi

As dori sa aflu mai multe opinii despre cum e mai bine pentru o familie sa lasam sa  creasca trantorii pe fiecare rama sau sa punem rama claditoare. Eventual avantaje si dezavantaje. Cu stima. Este adevarat ca rama claditoare intarzie intr-o oarecare masura roitu. Daca da in acelasi timp nu intarzie si dezvoltarea familiei.

mape 48-petru manea

Cred ca ar fi bine sa citesti din carti si pe forum subiectele care te intereseaza si dupa aceea sa mai ceri sfaturi

gabiiasi

Multumesc de raspuns DL.mape48, de citit m-am apucat si citesc si in continuare vroiam doar o parere . Cu stima.

corneliuhrom

d l gabi   in sezonul activ nu trebuie sa lipseasca rama claditoare din stup

gabiiasi

Dl.corneliuhorm am vazut stupar care nu avea rama claditoare in stup dar avea puiet de trantori pe ramele  cu puiet de albina.

corneliuhrom

daca nu ai rama cld  in instinct  :bzz: isi fac celule de trintori [folosind claditoarea ramele vor fi construite  numai cu celule de lucratoare],;[in instinctul lor vor cladi si ceva celule de trintor ][in principiu este bine sa le decupati nu taiate capacele  pt a scoate varoza ] mult succes si mai cereti pareri  :welcome: ^:)^ %%-.

gabiiasi

Cineva mi-a zis ca rama claditoare cu tot cu puiet de trantori capacit,larve si miere se stoarce  apoi se strecoara iar zeama rezultata este buna de consum.Dar nu contine varoua rama claditoare?

corneliuhrom

rama cl  se extrage cind este capacita [pt eliminarea varoua  si se pune in topitor ]/[ pt apilarnil  se stoarce cind nu e capacita ].

gabiiasi

Am inteles multumesc.Sanatate. :beer: