Înțepături

Creat de kirugoro, Iulie 28, 2016, 07:52:50 AM

« precedentul - următorul »

kirugoro

Credeam că înțepăturile albinelor sunt un fleac. Așa a fost până acum, dar aseară am fost înțepat la baza unui deget iar până dimineața mâna mi s-a făcut cât dulapul. Toată palma este o pungă de lichid de am impresia că dacă o înțep undeva umplu un borcan. Ce e de făcut? Trece cu timpul sau trebuie vreun tratament?
Life in colour!

andrei_georgian

Eu zic sa-ti faci un test alergologic, nu e de gluma cu asa ceva mai ales daca sa umflat atat de rau
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

kirugoro

Pănâ acum am fost înțepat de foarte multe ori, fără urmări serioase (adică fără să se umfle decât local, cu ceva mâncărime și dispariția tuturor simptomelor în 2-3 zile). De data asta e diferit. Se poate să fac alergie de la caz la caz?
Life in colour!

andrei_georgian

Poti deveni alergic chiar dupa multi ani de apicultura si intepaturi, nu este o regula  :nono:
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

stefan1

  Se poate ca de la un anumit moment sa devi alergic, fara a fi fost pana atunci. Am citit undeva ca devenim alergici intr-o situatie in care suntem agresati simultan de trei agenti alergeni. Agentii alergeni sunt foarte variati, de la anumite feluri de polen, la anumite alimente, medicamente, emanatii de la diferitelacuri sau vopsele, mase plastice sau intepaturi de insecte. Uneori aceste reactii pot fi reversibile, adica dupa ce la o intepatura ai avut astfel de reactii, la urmatoarea sa nu mai ai probleme sau sa fie reactii mai reduse. Mai frecvent insa alergicii dobandesc in timp sensibilitati si fata de alti agenti alergeni, tocmai pentru ca sistemul lui imunitar a inceput sa functioneze defectuos.
  Cred ca ar fi bine sa ceri sfatul unui alergolog!
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

oroles

Poate e si o celulita infectioasa. Multi confunda alergia cu celulita infectioasa. Consulta un doctor!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

kirugoro

Citat din: stefan1 din Iulie 28, 2016, 11:07:09 AM
Am citit undeva ca devenim alergici intr-o situatie in care suntem agresati simultan de trei agenti alergeni. Agentii alergeni sunt foarte variati, de la anumite feluri de polen, la anumite alimente, medicamente, emanatii de la diferitelacuri sau vopsele, mase plastice sau intepaturi de insecte.

Posibil sa fie un cumul de factori fiindca dupa ce am fost intepat am lucrat cu rasina epoxi. Merci!
Life in colour!

kirugoro

La 24 de ore după înțepătură au început mâncărimile, concomitent cu dezumflarea palmei. Asta era aseară. Acum, dimineața, s-a tras aproape cu totul.
Life in colour!

Kiwi Bee

Daca nu ti sa blocat calea respiratorie(chiar partial) sau ingreunat respiratia si/sau nu ti sa marit bataia inimii fara sa depui efort atunci nu esti alergic. Poate sensibil - atunci cind se umfla tare si este foarte rosu.

Pe mine ma intepat un viespe de vreo o saptaminasi mai bine si acum 2 zile inca aveam o mica mincarime la locul intepat.


filip

In vara asta am avut de vopsit multe lazi,normal ca te patezi pe maini (nu lucrez cu manusi).Cand curatam mainile cu diluant de la KOBER totul e OK in schimb cand am folosit un diluant mai ieftin mainile erau umflate si inestetice.Cred ca nu albinele sunt problema in cazul tau......
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

Kiwi Bee

Citat din: filip din Iulie 29, 2016, 10:00:11 AM
In vara asta am avut de vopsit multe lazi,normal ca te patezi pe maini (nu lucrez cu manusi).Cand curatam mainile cu diluant de la KOBER totul e OK in schimb cand am folosit un diluant mai ieftin mainile erau umflate si inestetice.Cred ca nu albinele sunt problema in cazul tau......

wowwww, nu stiam ca se pot intimpla astfel de cazuri de la diluanti - bine de stiut peviitor. Poate mai bine sa folosim vopsele pe baza de apa.