nuclee de imperechere

Creat de leonardus, Iulie 16, 2016, 01:48:30 PM

« precedentul - următorul »

leonardus

Stima,

Vad mereu notiunea de nucleu de imperechere dar eu cred ca orice stup, sa zicem orizontal, in care se introduc 3-4 rame cu nucleu + matca neimperecheata si aditional o diafragma este de fapt un ''nucleu de imperechere''. Ce rost au atunci acele lazi ''mici'' numite lazi nuclee de imperechere ? Doar ca sa mai introduci un pas in plus la intemeierea unei familii cu bagatu' in lada de imperechere si scosu' ???
Va doresc sanatate.

Closcutz

Daca ai avea o stupina mai mare ti-ar fi necesari sau daca ti-ai dori sa vinzi matci...este vorba de economie de albina! Cu timpul vei ajunge sa intrebi ce nucleu mi se potriveste!

oroles

Confunzi nucleele de imperechere cu micronucleele. Micronucleele, dupa cum le spune numele sunt de dimensiuni minime. Dupa caz, un orizontal pe 20 de rame poate fi un nucleu de imperechere si in niciun caz micronucleu. Nucleele sunt bune din mai multe motive: necesită albina mai putina, se pot imperechea mai multe serii de regine, necesita munca putina si resurse putine. Ce ma nemulțumește pe mine la micronuclee este incapacitatea de a aprecia calitatea unei matci. O matca se dovedeste a fi buna intr-un stup si nu intr-un micronucleu.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

leonardus

Citat din: oroles din Iulie 16, 2016, 04:42:32 PM
Confunzi nucleele de imperechere cu micronucleele. Micronucleele, dupa cum le spune numele sunt de dimensiuni minime. Dupa caz, un orizontal pe 20 de rame poate fi un nucleu de imperechere si in niciun caz micronucleu. Nucleele sunt bune din mai multe motive: necesită albina mai putina, se pot imperechea mai multe serii de regine, necesita munca putina si resurse putine. Ce ma nemulțumește pe mine la micronuclee este incapacitatea de a aprecia calitatea unei matci. O matca se dovedeste a fi buna intr-un stup si nu intr-un micronucleu.
Corect; la asta ma gandeam si eu. Totusi vad ca ce face un micronucleu face si un nucleu. deci nu vad care este diferenta....Eu pun matca in nucleu sa-mi inmultesc stupii, sa formez o familie noua. De ce o pun in micronucleu ? Ca apoi sa o pun intr-o lada sa-mi formez familia ?

romikele

Atata timp cat nu detii o stupina de multiplicare, nu te mai gandi la micronuclee.
Acestea sunt pentru profesionisti.

leonardus

Citat din: romikele din Iulie 16, 2016, 07:57:18 PM
Atata timp cat nu detii o stupina de multiplicare, nu te mai gandi la micronuclee.
Acestea sunt pentru profesionisti.
Adica ?

romikele

Adica aceste micronuclee sunt folosite de cei care se ocupa de multiplicarea materialului biologic si utilizeaza o cantitate redusa de albina pentru imperecherea matcilor.
Pentru acest lucru nu e nevoie de o lada mare, pe internet se pot gasi imagini cu mari exploatatii cu astfel de micronuclee.
La nivel de amator se pot produce matci si cu logistica existenta.


leonardus

Citat din: romikele din Iulie 16, 2016, 10:09:44 PM
Adica aceste micronuclee sunt folosite de cei care se ocupa de multiplicarea materialului biologic si utilizeaza o cantitate redusa de albina pentru imperecherea matcilor.
Pentru acest lucru nu e nevoie de o lada mare, pe internet se pot gasi imagini cu mari exploatatii cu astfel de micronuclee.
La nivel de amator se pot produce matci si cu logistica existenta.


Stima si respect pentru timpul acordat si raspunsul precis. Mai ales ca nu ai ''injurat'', cum fac multi.