Probleme la acceptarea reginei

Creat de Daniel Acatrinei, Iunie 06, 2016, 03:10:43 PM

« precedentul - următorul »

Daniel Acatrinei

Am facut cativa roi pe 3 rame, 2 puiet+1 miere si a doua zi am dat o botca aproape de eclozionare am verificat dupa doua zile nici urma de regina iar botca avea capacul deschis,[intre timp au inceput sa isi traga botci de salvare], am bagat o regina proaspat eclozionata intr-un bigudiu cu foita la un cap si am introdus-o intre rame, la 2 zile foita e roasa dar nu gasesc nici o regina pe rame.

Sa fie problema ca au mai avut ceva puiet larvar pe rame si nu accepta nici o regina , vor sa isi traga ele botci de salvare?
Cum as putea sa introduc o regina neimperecheata , care sa o accepte ?

Sau ar putea sa fie regina la imperecheat , o sa mai verific peste o zi .

yulian

E posibil sa fi ranit matca si de aceea au ros botca. Verificari sa faci dupa ora 17.00...e sigur ca matca s-a intors in stup dupa zborul de recunoastere/imperechere. Matca neimperecheata trebuia sa o tii inchisa 2 zile si de-abia dupa aia sa ii pui foita...parerea mea este ca au eliberat-o prea repede si au executat-o. Matca tanara neimperecheata se observa mai greu pe rame....de multe ori caut si dupa una imperecheata de-mi sar urechile...

Daniel Acatrinei

O sa m-ai verific maine pe seara inca o data si daca nu gasesc nimic o sa bag din nou inca o regina inchisa in bigudiu 2 zile si dupa pun foita, sa vad daca o accepta asa.
Pentru anul urmator o sa incerc sa imi fac niste nuclee de imperechere.

Multumesc de informatii.

bucovineanu

La aceptarea reginelor de catre roi sau familiile de albine e la fel ca in cazul fracturilor de oase. Daca e reusita operatia din prima e bine, daca nu, apar probleme si e tot mai greu de rezolvat problema.

mape 48-petru manea

Nereusita in acceptarea botcilor sau a matcilor neimperechiate este NERABDAREA apicultorului

Daniel Acatrinei

Da am inteles, o sa m-ai incerc azi sa bag o regina in bigudiu inchisa doua zile cum am spus, si daca nu merge nici asa o sa unific cu alt roi care are regina imperecheata. 
Sau se merita sa le las 2 botci de salvare, eventual , sau nu se merita ?

NERABDAREA apicultorului ? adica.....poti sa explici pentru un incepator ?

Multumesc.

filip

Eu cred ca ai regina in stup.
O regina tanara fuge pe peretele lazi la deschiderea stupului,nu o sa o gasesti pe ram.Uneori intra in celula precum o albina,pentru un incepator e greu de depistat o regina neamperechiata.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

oroles

Citat din: Daniel Acatrinei din Iunie 07, 2016, 02:35:52 PM
Da am inteles, o sa m-ai incerc azi sa bag o regina in bigudiu inchisa doua zile cum am spus, si daca nu merge nici asa o sa unific cu alt roi care are regina imperecheata. 
Sau se merita sa le las 2 botci de salvare, eventual , sau nu se merita ?

NERABDAREA apicultorului ? adica.....poti sa explici pentru un incepator ?

Multumesc.

Adica, din momentul in care a iesit din botca si pana o vezi imperecheata ai tendinta de a deschide stupul. E un lucru daunator. Matca poate sa zboare prin deschizatura creata prin ridicarea capacului si sa nu mai gaseasca intrarea. Gandeste-te ca o matca, inainte sa se imperecheze este bruscata de albine sa paraseasca stupul si sa se duca la distractie cu trantorii. Cand deschizi capacul se vede scapata si iese la zbor pe deasupra ramelor. Tu pui capacul la loc fara sa iti dai seama si te trezesti ca nu mai ai matca in stup si nici de unde sa isi traga botci... Ai rabdare. In 10 zile vei putea sa o vezi la treaba ouand!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

mape 48-petru manea

Citat din: Daniel Acatrinei din Iunie 07, 2016, 02:35:52 PM
Da am inteles, o sa m-ai incerc azi sa bag o regina in bigudiu inchisa doua zile cum am spus, si daca nu merge nici asa o sa unific cu alt roi care are regina imperecheata. 
Sau se merita sa le las 2 botci de salvare, eventual , sau nu se merita ?

NERABDAREA apicultorului ? adica.....poti sa explici pentru un incepator ?

Multumesc.

Oreles a dat raspunsul corect  :hi: