salutare!

Creat de cetin, Februarie 11, 2010, 01:07:14 AM

« precedentul - următorul »

cetin

Citat din: romikele2/3?  Poate 3/4
3/4 scuze!

cetin

Citat din: balanescuadrianpai da ....ca sa rezolvati problema ... prindeti pe falt o scandurica ..astfel o sa va inalte "peretele" iar rama o sa incapa numai bine..nu este indicat sa aveti 2 tipuri de rame de cuib in stupina....nu se sie niciodata!!
eu ce trebuia sa fac ..sa tai din rama cu puiet!! pastrati dimensiunea standard a ramei!! (parerea mea desigur) :hi:
Asa am sa fac. Ce bine e sa ai prieteni! :)

bee_lover

Eu zic sa nu va complicati cu taiatul. Lasati-le asa cum sunt si astea le folositi doar pentru miere si eventual roiuri la cutie. Restul cutiilor care le veti face le veti face dupa stas. Parerea mea.

crombra

Bun venit pe forum si la cat mai multi stupi....sanatosi!
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

trantorash

Bine ati venit pe forum si in aceasta mare familie care se numeste APIARDEAl.
Va asteptam sa ne impartasiti din experienta dvs.
Numai bine ! :hi:  :hi:

cetin

Citat din: crombraBun venit pe forum si la cat mai multi stupi....sanatosi!
Ms. sa fie...si la dumneavoastra si la toti stuparii de pe forum! V-am vazut pozele si activitatea pe forum. Sunteti un om de baza in aceasta comunitate! La stupii din poliuretan se dezlipeste usor propolisul de lada? nu se roade usor?(lada)

crombra

In primul rand la stupii din poliuretan propolizeaza foarte putin iar acolo unde apare propolisul, se poate rascheta cu dalta fara probleme. Elementele stupului au o crusta dura din turnare.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

cetin

este vorba de partea superioara care ar trebui sa aiba 47.2(parca) iar rama daca e de 47 e lunga, deci lada e putin mai ingusta in latime. Am vazut asta dupa ce le-am luat. Cand am verificat toti erau la fel. probabil el isi facea singur si ramele si asta era stasul lui.Nu e o problema de viata si de moarte insa... am sa ma descurc.

bucovineanu

La stupii folositi la noi latimea interioara a lazilor este de 450 mm. Este bine sa se respecte acest lucru altfel ramele cumparate nu se vor potrivi, iar daca vrem sa vindem nu vom gasi cumparatori. Daca nu au aceasta latime lazile respective ar trebui modificate,dar e mai greu.
In lume se mai folosesc lazi cu latimea interioara de 470mm. Este vorba despre stupii Langstroth, care se folosesc mai ales in SUA.

stefan1

Dimensiunile ramelor Dadant sunt 470x300mm
  De fapt noi folosim stupi si rame Dadant-Blatt, la care dimensiunile ramelor sunt de 435x300mm
  (Vezi topicul "Tipuri de rame din spatiul german":wink:
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

cetin

Astazi fiind a doua zi frumoasa cu temp la soare peste 15 grade m-am dus sa-i verific si sa le pun niste turte din zahar pudra, miere si protofil. La un stup cu roi puternic in toamna am gasit mortalitate mare peste 50-60% si mancare mai deloc. le-am pus un fagure cu niste miere capacita si o turta. nu am vazut regina dar nici nu am insistat prea tare sa nu le deranjez prea mult. INTREBARE: oare vor rezista? daca nu au regina ce as putea face neavand de unde lua? Sa le las sa se stabilizeze vremea si sa le pun o rama cu puiet de o zi din alt stup oare isi vor trage botca?

gudas valentin

Citat din: cetinAstazi fiind a doua zi frumoasa cu temp la soare peste 15 grade m-am dus sa-i verific si sa le pun niste turte din zahar pudra, miere si protofil. La un stup cu roi puternic in toamna am gasit mortalitate mare peste 50-60% si mancare mai deloc. le-am pus un fagure cu niste miere capacita si o turta. nu am vazut regina dar nici nu am insistat prea tare sa nu le deranjez prea mult. INTREBARE: oare vor rezista? daca nu au regina ce as putea face neavand de unde lua? Sa le las sa se stabilizeze vremea si sa le pun o rama cu puiet de o zi din alt stup oare isi vor trage botca?
Nu regina tre sa o vezi,ci oua de o zi sau larve,in perioada aceasta,in lipsa acestora cumperi o matca sau unifici cu o fam mai slaba.
                valy
Suntem saraci,dar nu suntem prosti.
http://valigudas.sunphoto.ro/Albinute_harnicute_2011

D006

Salut .Zine m-ai multe despre tine citi stupi ai ? Multa bafta in continuare .

cetin

Pana in martie-aprilie anul trecut nici nu stiam cum arata un stup in interior. Am primit cadou trei familii cu lazi si m-am pus pe treaba. Am cumparat 11 lazi din care am umplut 10. Am intrat in iarna cu 13, unul a trecut prin diafragma in celalalt compartiment si s-au unificat singure si la unul mi-a murit multa albia din lipsa de hrana... poate-l recuperez sau il unific cu altul. In rest aveau miere capacita, puiet capacit, au avut zbor de curatire, le-am pus turte si voi mai vedea peste vreo zece zile ce fac.Am cumparat inca 5 lazi 10 rame cu cat 3/4si daca ma ajuta dumnezeu as vrea sa inchei anul cu 19-20. Asta e planul pe termen scurt.