PNA 2014-2016

Creat de costelinni, Noiembrie 22, 2012, 10:58:55 AM

« precedentul - următorul »

Kov iulian

Citat din: Eugen B din Februarie 24, 2016, 05:52:35 PM
cu impozitul pe familia de albine sa decis ceva? si cu toate ca nu sunt la subiect, ghidurile noi au aparut , deci cred ca se poate accesa deja

Cu impozitul apicol nu are treaba legea apiculturii sau PNA-ul ci codul fiscal :

https://static.anaf.ro/static/10/Anaf/legislatie/L_227_2015.htm#A105

Din cate stiu nu e batuta deloc in cuie prin vreo lege a apiculturii sau de alta natura ca se va impozita doar de la 75 de familii .
Vom rasufla usurati in fiecare an ca a ramas la fel si anul asta de fiecare data cand se va modifica codul fiscal .

filip

Doua lucruri trebuie spuse.
Cine nu acceseaza PNA si Fonduri UE trebuie sa invete sa faca miere de calitate si sa o vanda la adevarata valoare.
Cientela se formeaza in decurs de multi ani si se pierde intr-o clipa.
Scandalul asta cu miere contrafacuta mi-a adus noi clienti.Nu cred ca o sa am miere de vanzare pana la noua recola.
Deci e bine.
Cred ca o sa depun si eu dosar la APIA,pe persoana fizica :P
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

romikele

Citat din: filip din Februarie 24, 2016, 11:46:41 PM
Cine nu acceseaza PNA si Fonduri UE trebuie sa invete sa faca miere de calitate si sa o vanda la adevarata valoare.
Ce te face sa crezi ca cei care acceseaza PNA si Fonduri UE nu fac miere de calitate... iar de valoare nu mai pomenesc :D
Citat
Cred ca o sa depun si eu dosar la APIA,pe persoana fizica :P
Nici sa nu te gandesti... vrei sa pierzi clientela? :D

Eugen B

Stiu ca nu am fost la subiect,dar am auzit ca se vrea scoaterea impozitului pe stup sau micsorarea lui.

romikele

Daca trece motiunea de cenzura si pica guvernul, impozitele vor creste... are grija gasca PSD, PNL, etc....

filip

Ce ti-e si cu PNA-ul asta:
Am aflat recent urmatoarea informatie ,recunosc am ramas surprins cum e cu accesarea unor bani nemeritati din programul PNA.
Un tip comanda 1000 rame pentru stupi,dar sa i se factureze ca Funduri antivarroua pentru ca acestea se deconteaza 100% mai putin TVA.
Daca programul de identificare a stupilor cu placute da un efectiv de peste 2,5 milioane de fam,o sa aflam ca fiecare stup are 3,4 funduri antivarroua in functie de anotimp.
Cat o sa mai dureze bataia asta de joc?
De ce nu se doreste subventia pe fam de albine ori pe exploatatie in functie de marimea acesteia?
Raspunsul e simplu fiindca unii smecheri ar ramane fara finantare..........
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

romikele

Esti total neinformat, desi am postat tot ce era necesar si suficient!
PNA-ul viitor a fost regandit tocmai pentru a preveni astfel de anomalii, iar cu subventia e clara treaba: NU SE DORESTE !

filip

Citat din: romikele din Martie 08, 2016, 06:18:18 PM
Esti total neinformat, desi am postat tot ce era necesar si suficient!
PNA-ul viitor a fost regandit tocmai pentru a preveni astfel de anomalii, iar cu subventia e clara treaba: NU SE DORESTE !
Eu am postat aceasta informatie ce priveste actualul PNA 2016.
Cum o fi ajuns podisorul antivarroua sa fie trecut la fel ca medicamentele subventionate ?
Probabil asa cum a luptat siropul subventionat!
Atunci sa fie trecute si ramele claditoare,cel putin 10 pe fam............
Cum isi mai bat joc unii de apicultura romaneasca........
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

romikele

Pentru 2016 nu se puteau face prea multe modificari.
Nu e vorba de podisor antivarroa ci de FUND antivarroa, sau fund de control, si e prins la tratamente, unde se regaseste alaturi de medicamente.
Aici au fost niste scapari pe care le-am sesizat si in cadrul asociatiei am tinut cont de ele, chiar daca legea permitea mai mult.
Mai exact, conform ghidului valabil pentru 2016, se putea achizitiona un numar de lazi egal cu 30% din efectiv, dar si 100% FAV.
Eu am o formula in baza de date care scade numarul de lazi solicitate din efectiv, si maxim diferenta se poate solicita la FAV, deoarece stupii se puteau achizitiona de la inceput cu FAV.
De acest lucru se tine cont in PNA-ul urmator, mai ales ca nu se mai deconteaza integral...

filip

Cand am scris PODISOR antivarroua ma gandeam ca o sa apara stupul cu doua funduri antivarroua ,unul in loc de podisor.Podisorul nefiind subventionat :P
S-a ajuns si in apicultura precum in societate,cele doua tipuri de romani.
Unii care se descurca fara a se milogii,altii nu pot traii fara a fi subventionati.
Si totusi cat de legal si moral e sa cumperi rame ori alte produse iar in factura sa scrie FUND ANTIVARROUA -subventionat?
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

romikele

Pe factura trebuie scris astfel:

"Fund antivarroa confectionat conform Ghidului de bune practici in apicultura."  :razz:

De la anul se va schimba.... schimbarea  :wink2:

MOTANUL

In 2014 daca nu ma insel fundul AV a fost subventionat 100%. In 2015 nu a mai fost subventionat 100% ca la medicamente.
Adica am luat mult mai putin pe funduri AV.

In 2016 se revine la 100%??

Recunosc ca nu am citit ghidul pe 2016 - dar le schimba de le zapacesc de la an la an.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

Citat din: romikele din Martie 08, 2016, 08:34:01 PM
Pe factura trebuie scris astfel:

"Fund antivarroa confectionat conform Ghidului de bune practici in apicultura."  :razz:

De la anul se va schimba.... schimbarea  :wink2:

Pai si eu m-am intors din drum cu niste facturi in 2015 ca nu era completat asa...
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

filip

http://www.agroinfo.ro/cresterea-animalelor/germania-apicultura-se-afla-intr-un-trend-ascendent
Interesant media e intre 7-10 stupi.
Oare in Germania PNA e valabil de la 50 fam in sus?
Cum complicam noi lucrurile in Romania!
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

tinumaftei

Citat din: filip din Martie 16, 2016, 03:37:32 PM
http://www.agroinfo.ro/cresterea-animalelor/germania-apicultura-se-afla-intr-un-trend-ascendent
Interesant media e intre 7-10 stupi.
Oare in Germania PNA e valabil de la 50 fam in sus?
Cum complicam noi lucrurile in Romania!
In Germania apicultorii care cresc stupi pentru un venit au peste 200 de familii. Cei mai multi apicultori in DE au pana in 10 stupi nu nu ii cresc pentru a-si rotunji veniturile cu PNA.