PNA 2014-2016

Creat de costelinni, Noiembrie 22, 2012, 10:58:55 AM

« precedentul - următorul »

romikele

Dragule, esti cu capul in nori!
Eu intocmesc de 3 ani dosare pentru PNA si PNDR si fac fisele familiilor de albine al membrilor respectivi, in acord cu cei care le verifica, si nici unul nu a fost refuzat la plata.
Daca rastalmacesti fiecare cuvand dupa propiul plac, fara sa intelegi nimic, ai o mare problema!

Si Constitutia tarii poate fi rastalmacita la fel, dar ea se aplica fie ca vrei sau nu!

Lasa aberatiile si vino cu varianta proprie de ordin, sau las-o sa macane...!!!

filip

@tinumaftei,
de unde crezi ca e nebunia asta cu institutii care au cifre diferite a nr de fam de albine?
Unii au ramas doar cu tablitele de identificare fara a mai avea albine.
http://agrointel.ro/48550/cum-au-ajuns-albinele-sa-fie-identificate-pe-acelasi-sistem-ca-vacile/
"După doi ani de aplicare s-a ajuns ca evidența ANARZ să conțină cca 2.500.000 stupi (cifră enormă, nereală) iar evidența de la Registrele agricole să conțină cca 1.250.000 stupi (la jumătate dar aproape de realitate. Cifrele de mai sus au ajuns la UE și vă dați seama ce impresie ,,bună" a făcut diferența dublă dintre cele două.

În final UE a înțeles că adevărul este undeva pe la mijloc și au considerat că România deține cca 1.500.000 familii de albine,"
In ritmul asta o sa avem in 5 ani 5milioane de fam virtuale. :D
Si cand te gandesti ca multi au albine si nu au beneficiat de" minunatele"facilitati ale PNA si Fonduri UE.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

romikele

Legle sunt facute dupa chipul si asemanarea celor pentru care sunt destinate.

filip

Citat din: romikele din Februarie 12, 2016, 09:44:25 AM
Legle sunt facute dupa chipul si asemanarea celor pentru care sunt destinate.
Aici te inseli.Sunt apicultori care au DEMNITATE si nu ling clantele unor institutii umilindu-se pentru 30 de arginti.
Mai bine te intrebi de ce unii din apicultori au dorit aceasta situatie?
Acum avem de toate ;miere falsificata in urma subventionarii siropului.Avem o lege noua a apiculturii care se modifica periodic.
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1681198362169547&set=a.1404080433214676.1073741827.100008381986737&type=3&theater
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

romikele

Aia cu demnitatea sunt fie comozi, fie lasi... vezi ciobanii, ei au reusit, apicultorii nu!

filip

Citat din: romikele din Februarie 12, 2016, 10:09:54 AM
Aia cu demnitatea sunt fie comozi, fie lasi... vezi ciobanii, ei au reusit, apicultorii nu!
Apicultorii nu au puterea financiara a ciobanilor.Si nu uita ca ciobanii au subventie pe cap de oaie.
Au iesit in strada pentru niste interdictii,nu pentru bani.
Atat timp cat ASOCIATIILE au clientela lor abonata la bani din PNA si fonduri UE,totul e minunat.
Apicultorul simplu trebuie sa invete sa se descurce,sa produca si sa vanda fara ajutor din partea unor institutii.
Ce deranjeaza e faptul ca la numar e buna prostimea in schimb la cascaval doar o clientela selecta.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

romikele

Iar n-ai fost atent la detalii!
Asociatiile nu mai au treaba din 2017 cu PNA-ul!
Sa vedem atunci ce mare branza va face apicultorul simplu!
Fara organizare nu va realiza nimeni nimic!!!

filip

Citat din: romikele din Februarie 12, 2016, 10:30:28 AM
Iar n-ai fost atent la detalii!
Asociatiile nu mai au treaba din 2017 cu PNA-ul!
Sa vedem atunci ce mare branza va face apicultorul simplu!
Fara organizare nu va realiza nimeni nimic!!!
Cum m-am descurcat fara PNA si fonduri UE o sa ma descurc si mai departe.
Problema o sa aiba cei care fara facilitati nu stiu sa traiasca.
Numarul clientilor e in crestere,in functie de asta ma dezvolt.
Apicultorul trebuie sa invete sa produca calitativ si sa caute clienti.
Un client multumit te recomanda prietenilor............
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

romikele

Citat din: filip din Februarie 12, 2016, 10:40:18 AM
Citat din: romikele din Februarie 12, 2016, 10:30:28 AM
Iar n-ai fost atent la detalii!
Asociatiile nu mai au treaba din 2017 cu PNA-ul!
Sa vedem atunci ce mare branza va face apicultorul simplu!
Fara organizare nu va realiza nimeni nimic!!!
Cum m-am descurcat fara PNA si fonduri UE o sa ma descurc si mai departe.
Problema o sa aiba cei care fara facilitati nu stiu sa traiasca.
Numarul clientilor e in crestere,in functie de asta ma dezvolt.
Apicultorul trebuie sa invete sa produca calitativ si sa caute clienti.
Un client multumit te recomanda prietenilor............
Exceptiile in cazul asta nu intaresc regula.
Daca unul, doi... zece se descurca, marea majoritate nu va reusi fara o forma de organizare, oricum i-ar zice!
Sunt tare curios cum va decurge accesarea PNA anul viitor... pentru ca va fi exact asa cum si-au dorit apicultorii, fiecare de capul lui!

filip

Daca regulile sunt clare o sa fie OK.
Am fost la APIA cand se dadea subventie pe cele 10 kg miere/fam predata procesatorului si am rezolvat intr-o zi dosarul.
Angajatii APIA se vor alege cu ceva dulce de calitate.Toata lumea o sa fie multumita........
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

pistol28

Citat din: romikele din Februarie 12, 2016, 10:46:24 AM
Citat din: filip din Februarie 12, 2016, 10:40:18 AM
Citat din: romikele din Februarie 12, 2016, 10:30:28 AM
Iar n-ai fost atent la detalii!
Asociatiile nu mai au treaba din 2017 cu PNA-ul!
Sa vedem atunci ce mare branza va face apicultorul simplu!
Fara organizare nu va realiza nimeni nimic!!!
Cum m-am descurcat fara PNA si fonduri UE o sa ma descurc si mai departe.
Problema o sa aiba cei care fara facilitati nu stiu sa traiasca.
Numarul clientilor e in crestere,in functie de asta ma dezvolt.
Apicultorul trebuie sa invete sa produca calitativ si sa caute clienti.
Un client multumit te recomanda prietenilor............
Exceptiile in cazul asta nu intaresc regula.
Daca unul, doi... zece se descurca, marea majoritate nu va reusi fara o forma de organizare, oricum i-ar zice!
Sunt tare curios cum va decurge accesarea PNA anul viitor... pentru ca va fi exact asa cum si-au dorit apicultorii, fiecare de capul lui!

divide et impera


(Divide: împarte problema în una sau mai multe probleme similare de dimensiuni mai mici.
Impera (stăpânește): rezolva subprobleme recursiv; dacă dimensiunea sub-problemelor este mica se rezolva iterativ.
Combină: combină soluțiile sub-problemelor pentru a obține soluția problemei inițiale.)

Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

romikele

Citat din: filip din Februarie 12, 2016, 10:51:18 AM
Daca regulile sunt clare o sa fie OK.
Am fost la APIA cand se dadea subventie pe cele 10 kg miere/fam predata procesatorului si am rezolvat intr-o zi dosarul.
Angajatii APIA se vor alege cu ceva dulce de calitate.Toata lumea o sa fie multumita........
De ce nu vreti sa intelegeti ca acea subventie nu era data de UE, pe cand PNA-ul este un program care se aplica in toate tarile membre.
Sa fim noi oare cei mai mari prosti incat sa nu fim in stare sa luam ce ni se da???

filip

Citat din: romikele din Februarie 12, 2016, 10:58:29 AM
Citat din: filip din Februarie 12, 2016, 10:51:18 AM
Daca regulile sunt clare o sa fie OK.
Am fost la APIA cand se dadea subventie pe cele 10 kg miere/fam predata procesatorului si am rezolvat intr-o zi dosarul.
Angajatii APIA se vor alege cu ceva dulce de calitate.Toata lumea o sa fie multumita........
De ce nu vreti sa intelegeti ca acea subventie nu era data de UE, pe cand PNA-ul este un program care se aplica in toate tarile membre.
Sa fim noi oare cei mai mari prosti incat sa nu fim in stare sa luam ce ni se da???

http://www.stiriagricole.ro/creste-suma-pierduta-din-vechiul-pndr-17-miliarde-de-euro-33786.html
Subventia pe fam de albine e calea simpla de a ajunge banii la apicultor nu la intermediari.
Cand banii ajung la apicultor acesta decide de unde cumpara,astfel ca preturile o sa scada la lazi,regine,etc.
Daca nu exista Monopol intra in joc legea CERERII si a OFERTEI:
Ne plangem ca nu folosim banii Europeni,dar regulile sunt gandite ca acei bani sa se toace fara a creea o dezvoltare sustenabila.
Cine iubeste albinele va investi subventia pe fam de albine tot in apicultura ,nu in apartament cumparat din banii din fonduri UE...........
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

Closcutz

Banii trebuie sa ajunga direct la apicultori! Nu sa faca turul smecheriilor!

romikele

Daca apicultorul va solicita direct, unde mama dracului vor ajunge banii?
Inseamna ca cel care solicita nu e apicultor, ci lup in blana de oaie!