PNA 2014-2016

Creat de costelinni, Noiembrie 22, 2012, 10:58:55 AM

« precedentul - următorul »

romikele

Citat din: nicomico din Februarie 11, 2016, 05:34:11 PM
...Se cere sa pui placute pe stupi in loc sa se vopseasca cu un sablon pe fata stupului nr. de identificare al stupinei (cum se practica in Spania de ex.).Pentru cine se fac legile?
Cred că la un moment dat voi obosi să tot repet și nu voi ma posta nimic pe această temă.

Plăcuțele nu vor mai fi obligatorii, nr. de identificare poate fi și pirogravat sau vopsit cu un șablon, acesta va aparține lăzii, în care se poate transfera în caz de deces o altă entitate neidentificată la acea dată.

Ce e greu de înțeles, sau ce e așa de complicat? Chiar se dorește să se stea doar cu mâna întinsă ca la capul podului și să curgă banii???

nicomico

Dl. Romikele nu am vrut sa supar pe nimeni si mai putin pe dv.Am vazut ca sant mai multe optiuni este fb.Eu mam gandit sami fac un pantograf sa frezez nr

romikele

Pe mine n-ai cum sa ma superi, si nici altcineva, dar am pus cred eu destule materiale direct de la sursa din care se poate vedea ca exista diin partea ministerului disponibilitate la dialog si propuneri, parte din ele deja au fost implementate in draft, altele nu pot din motive legislative, dar inca mai e loc pentru altele... din pacate nu prea mai este timp.

Legat de inscriptionarea codului, se poate folosi orice metoda, cu conditia ca numarul sa nu poata fi deteriorat de intemperii sau factori mecanici accidentali.
Singurul lucru care trebuie respectat cu strictete este dimensiunea caracterelor.

Am vazut daca nu ma inseala memoria la columbieni folosite caractere inrosite in foc si imprimate pe lada.
Daca mai gasesc filmul, il voi posta.

romikele

Este alt film, dar e interesant modul de inscriptionare a codului de stupina pe rame si cutii.

http://www.youtube.com/watch?v=NGzFWlhZEgs

http://www.youtube.com/watch?v=zwZo-xywAwk

albinasebes

un astfel de aparat am vazut la apis blaj
nu retin pretul, dar cred ca au pe site
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

Jimmy2011

Dl Romikele aveti idee de unde as putea achizitiona dispozitivul din film ?
Ce este mai dulce si mai dulce decat mierea?...Otetul gratis...

albinasebes

Citat din: albinasebes din Februarie 11, 2016, 11:31:59 PM
un astfel de aparat am vazut la apis blaj
nu retin pretul, dar cred ca au pe site
cauta pe site-ul lor si cred ca gasesti
la depozit la eu am vazut unul identic
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

Jimmy2011

Ok, incerc sa intru sa caut acolo.

Multumesc
Ce este mai dulce si mai dulce decat mierea?...Otetul gratis...

tinumaftei

Citat din: romikele din Februarie 11, 2016, 11:00:35 PM
Pe mine n-ai cum sa ma superi, si nici altcineva, dar am pus cred eu destule materiale direct de la sursa din care se poate vedea ca exista diin partea ministerului disponibilitate la dialog si propuneri, parte din ele deja au fost implementate in draft, altele nu pot din motive legislative, dar inca mai e loc pentru altele... din pacate nu prea mai este timp.

Legat de inscriptionarea codului, se poate folosi orice metoda, cu conditia ca numarul sa nu poata fi deteriorat de intemperii sau factori mecanici accidentali.
Singurul lucru care trebuie respectat cu strictete este dimensiunea caracterelor.

Am vazut daca nu ma inseala memoria la columbieni folosite caractere inrosite in foc si imprimate pe lada.
Daca mai gasesc filmul, il voi posta.
.. la obiect.
Si ce va face ce ce vinde anual roi.
Va modifica in fiecare an numarul de pe stupi? Pentru ca prevederile ordinului sunt clare:
Art. 8
(3) În cazul vânzării stupilor cu familii de albine apicultorul este obligat să anunţe în
termen de maximum 10 zile lucrătoare reprezentantul OJZ pentru a elimina numerele de identificare
ce apartin stupilor vânduţi.
(7) În cazul în care stupul achiziționat este identificat prin pirogravare sau vopsire
numerele noi de identificarea alocate de OJZ se aplică pe o altă latură a stupului. Numerele vechi
/anterioare se barează sau se şterg.

In 7 ani o sa am 7 numere pe stupi... ABERANT

romikele

Nu esti obligat sa vinzi stupii identificati, daca esti comerciant de material biologic, vinzi materialul produs.
Acolo articolul se refera in special la cei care vor fie sa vanda exploatatia apoi se razgandesc, fie sa evite consangvinizarea si fac o reimprospatare a septelului.
Sa nu-mi spui ca faci asa ceva de 7 ori in 7 ani!  :wink2: :hi:

tinumaftei

Citat din: romikele din Februarie 12, 2016, 08:25:42 AM
Nu esti obligat sa vinzi stupii identificati, daca esti comerciant de material biologic, vinzi materialul produs.
Acolo articolul se refera in special la cei care vor fie sa vanda exploatatia apoi se razgandesc, fie sa evite consangvinizarea si fac o reimprospatare a septelului.
Sa nu-mi spui ca faci asa ceva de 7 ori in 7 ani!  :wink2: :hi:
Cred ca nu am inteles gresit. Daca da explica-mi te rog!
1.Vand anual (aprilie/mai) 80 de familii. Fara cutii. Cutiile raman la mine, dar potrivit ordinului sunt obligat sa anunt scaderea stupilor, cu consecinta anularii numerelor.
2. In fiecare an (iunie-iulie) fac 80 de roi. Desgur in aceleasi cutii. Dar pentru a respecta reglementarile trebuie sa cer alte numere pe care trebuie sa le pun / gravez / vopsesc pe stupi.
3. Gravarea stupilor am vazut-o peste tot in Europa. E una dintre cele mai bune metode antifurt. Dar la noi trebuie sa ii gravez in fiecare anu cu alte numere.
Daca lucrurile stau asa e mai mult decat aberant!!

romikele

Domnul meu, daca faci anual 80 de familii de vanzare, nu le identifici, dar cumparatorul e obligat sa o faca in termenul legal, dupa declararea lor la Registrul Agricol.
Dumneata ca vanzator esti obligat sa ii dai cumparatorului pe langa factura si document de plata (chitanta, sau OP) si copie de pe fisele familiilor de baza IDENTIFICATE din care au provenit familiile produse.
Roii ii identifici doar daca vrei sa faci inmultire.

Asadar identificare o faci doar la efectivul de baza, de productie, indiferent daca productia e de miere sau material biologic.

tinumaftei

Citat din: romikele din Februarie 12, 2016, 08:54:00 AM
Domnul meu, daca faci anual 80 de familii de vanzare, nu le identifici, dar cumparatorul e obligat sa o faca in termenul legal, dupa declararea lor la Registrul Agricol.
Dumneata ca vanzator esti obligat sa ii dai cumparatorului pe langa factura si document de plata (chitanta, sau OP) si copie de pe fisele familiilor de baza IDENTIFICATE din care au provenit familiile produse.
Roii ii identifici doar daca vrei sa faci inmultire.

Asadar identificare o faci doar la efectivul de baza, de productie, indiferent daca productia e de miere sau material biologic.
@romikele: discutam pe proiectul de ordin!
Unde scrie ca nu trebuie sa identific familiile? Intr-o stupina tot efectivul trebuie identificat in maxim 15 zile.
(2) În cazul creșterii efectivului sau achiziției de familii de albine apicultorul este
obligat să anunţe în termen de maximum 15 zile lucrătoare reprezentantul OJZ pentru a primi numere
de identificare.
Asta cu copiile dupa fisele familiilor date cumparatorului unde scrie? Sunt obligat sa ii dau un certificat de conformitate.

Roii nu ii vand in acelasi an, prin urmare trebuie sa ii identific! Asta inseamna sa fac o alta gravare pe stupi.
Chestia asta cu EFECTIVUL DE BAZA iarasi nu scrie nicaieri!!

romikele

Domnul meu, identifici doar ce declari la Registrul Agricol, ce nu-i clar?
Nu poti avea familii declarate si neidentificate.
Ce vinzi, sa le declare cumparatorul... scrie undeva ca nu am voie?

Orice lege are si norme de aplicare, care lamuresc unele aspecte.
Ordinul ala e in faza de proiect, am mai zis, veniti cu varianta propusa de inlocuire a pasajului incriminat ca incorect!

tinumaftei

Citat din: romikele din Februarie 12, 2016, 09:13:48 AM
Domnul meu, identifici doar ce declari la Registrul Agricol, ce nu-i clar?
Nu poti avea familii declarate si neidentificate.
Ce vinzi, sa le declare cumparatorul... scrie undeva ca nu am voie?

Orice lege are si norme de aplicare, care lamuresc unele aspecte.
Ordinul ala e in faza de proiect, am mai zis, veniti cu varianta propusa de inlocuire a pasajului incriminat ca incorect!
Sunteti in eroare!! Nu puteti vinde ce nu ati decarat si inregistrat. Daca eu am in Reg Agr 100 de familii la 1 apr. si doua saptamini mai tarziu vand 50, nu trebuie sa scad in Reg agricol si cumparatorul sa adauge?