PNA 2014-2016

Creat de costelinni, Noiembrie 22, 2012, 10:58:55 AM

« precedentul - următorul »

D006

Acum depinde de cat de scump este timpul fiecaruia !

MOTANUL

Multumesc Adrian pt. raspunsul exact. O sa merg sa refac cererea si o sa iau carnetul de stupina.

@Dragos:
Pai ii faceai prosti pe cei care spuneau ca au intampinat diferite probleme si greutati. Si acum te dai in vileag ca tu platesti un consultant sa faca treaba in locul tau. Pai de ce nu ai scris asta acolo? Printre altele exact de asta se plangeau (timp si bani pierduti in stanga si in dreapta).

Nu e o problema de comunicare; Ca tot eu am obtinut înscrierea unei masini in olanda si numere in 30 de minute intr-o limba sa-i zicem straina (ca atata a durat sa se usuce vopseaua pe numere); Restul actelor erau gata mult mai repede.
Si in romania când vrei sa inmatriculezi o masina iti explica pe îndelete sau iti arata ce trebuie sa pregatesti sa ai dosarul complet.
Fara spaga, fara ifose, fara false crize de isterie si pretiozitate.

Probabil ca tu te simti in elementul tau la primarie si cu autoritatile locale. E meritul tau.
Eu nici nu ma grabesc ca nu atarna viata mea de hartiile astea. Si nici iernarea albinelor nu depinde de niste hartii stupide.
Eu am obtinut nr. de inregistrare de la registratura - am scris acolo ce vreau...; O sa refac cererea ca nu ma doare mana sa scriu o hartie. (sa fie mai multe detalii - sa nu zica ca nu au stiut). Nu-s asa competitiv; pierd si lupta de obtinere acte PNA viteza. Ma recunosc invins.
In ritmul meu sper sa iasa tot ce mi-am propus.

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

Adrian - multumesc din nou pt. sfaturi.

Se pare ca nu sta treaba chiar atat de rau si m-am antepronuntat. Am nimerit eu la un moment nepotrivit când nu era acolo inginerul care se ocupa de rol. Acum era acolo si am avut cu cine discuta. A spus ca a inregistrat rolul si e gata lucrarea (conform cererii initiale).
Eu am zis ca vreau acum si carnet de producator. A spus sa las cererea la registratura si o vor rezolva.

Adica situatia a luat o turnura buna.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

Adrian.B.


Adrian.B.

Daca ai obtinut adeverinta cu numarul de stupi poti merge la asociatie si faci cerere sa-ti elibereze numerele. Acolo nu ai nevoie de carnetul de producator.

MOTANUL

Nu arde. Daca sunt de bun simt si in alte 2-3 zile rezolv si carnetul de producator prefer sa astept.

Omul a intrebat daca vreau adeverinta si am zis ca astept sa le iau pe toate odata.

Pot sa astept 2 luni; Abia dupa termenul asta ma deranjeaza sa nu le am;
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

D006

Si acum ai 50 de colonii de albine , felicitari !

MOTANUL

Citat din: MOTANUL din Ianuarie 27, 2015, 01:43:05 PM
O sa solicit:
- inscriere in registrul agricol (deschidere rol)
- adeverinta cu nr. de stupi
- carnet de producator

Dupa ce s-au uitat la cerea mea 2 saptamani au decis intr-un final ca vor sa vada stupii.  :)
Pana aici nu ma deranjeaza absolut nimic; 20 am declarat 20 am in curte.

Problema ar fi ca mi-au zis ca daca imi dau carnet de producator nu mai imi trebuie nicio adeverinta. Poate cineva sa-mi confirme sau sa-mi infirme acest detaliu?? Rolul e deschis (mi-a aratat ca sunt in registru) - dar ce hartii sunt obligatorii ca sa pot considera primaria terminata sa merg la DSV pt PNA? Cei de la DSV au cerut carnet de producator nu altceva când am vorbit la telefon.
Daca are cineva un model completat scanat sa-l posteze ar fi de ajutor.

Pana in Aprilie sunt mici sanse sa mai cumpar familii ca toti atunci vor sa le vanda. Când o sa am 50 de stupi refac carnetul de producator sau cum se procedeaza mai exact?


70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

PACO

Si cum vrei sa faci pna daca nu ai 50 familii ?

MOTANUL

Când o sa a familiile in Aprilie nu o sa mai am nici timpul nici rabdarea pe care o am acum când din punct de vedere apicol e un minim - e simplu ca buna ziua.
De asta fac drumurile astea inutile acum, sa vad cam cat timp si cati km se consuma obiectiv pt. cazul meu si primaria de care apartin.

Socot ca va fi extrem de simplu de modificat actele de la 20 la 50 de stupi (dupa ce am carnet de producator - vine DSV-ul si vede camera de extractie, etc).
E normal sa verifice prima oara; poate când o sa spun ca am mai luat inca 30 de familii - nici nu mai vine functionarul;
Chiar daca vine, stiu cine vine; stiu cine imi da carnetul - sunt niste pasi castigati.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

PACO


MOTANUL

Avand in vedere ca nu a postat nimeni un raspuns postez eu ce am gasit:
www.ansvsa.ro/documente/.../Cerere%20vanzare%20directa_20ro.doc

Se pare ca trebuie anexat copie CI si certif. de producator
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

Iulia

Am fost azi la o intrunire a apicultorilor la Slatina unde a venit si presedintele ACA si a spus ca pe noua masura pentru a accesa-o va fi nevoie de minim 230 de familii de albine (pentru 12.000 E) si un maxim de 1000 (50.000 E), apicultorul nu trebuie sa fie angajat, sa aiba domiciliul unde are vatra de stupina.
Personal numarul de stupi mi se pare o aberatie, dar e doar o parere.  :D

romikele

Citat din: Iulia din Februarie 24, 2015, 08:16:17 PM
... Personal numarul de stupi mi se pare o aberatie, dar e doar o parere.  :D
Nu e doar o părere! Chiar e o aberație!!! :yahoo_cry:

Iulia

Am mai spus-o si cu riscul de a ma repeta, cred ca noile reglementari sunt facute pentru a descuraja fermierul activ (cica asa se numeste acum) sa mai ia banii.
Apoi masura 141 devine 6.3 si sunt necesare 155 de familii si se dau intre 8000-12.000 E.
La masura mare dispar UDE-urile si apare valoarea productiei standard, fermierul activ trebuie sa aiba studii superioare de specialitate (agronomice, veterinare, economic-agricole), iar daca nu in 36 de luni sa faca cursuri.
Foarte important pentru persoanele fizice
Veti fi obligati sa aveti atestat de producator, iar daca veti comercializa produsele apicole va va trebui carnet de comercializare (un fel de chitantier) in care veti trece numarul de kg. vandute (asta daca nu ati dat o cantitate mare la un singur cumparator si-i dati si lui o foaie din cele 3). Toate astea cica au drept scop, stoparea evaziunii fiscale.